Προς το περιεχόμενο

Λήξη μισθωτηρίου συμφωνητικού οικίας και ανανέωσή του


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Ιφιγένεια

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση FAZEXA

Τελικά δε μου είπατε αν με τη μείωση ενοικίου πρέπει να αναπροσαρμόσουμε και την εγγύηση αφού ξεπερνά τα δύο ενοίκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Ο ενοικιαστης μας ζητησε (νεα) μειωση ενοικιου διαμερισματος. Τη δεχτηκαμε.

Το προηγουμενο ιδιωτικο συμφωνητικο ισχυε απο 1/4/2008 και εληγε 31/3/2011

και το τροποποιημενο ληγει στις 31 Μαΐου 2012:

(1) το μισθωτηριο που θα κατατεθει στην ΔΟΥ

θα θεωρηθει εντελως NEO μισθωτηριο ή τροποποιηση ειτε στο προηγουμενο ειτε στο εντελως αρχικο???

Καπου στο forum ειδα πως τα εντυπα ειναι διαφορετικα!

(2) η ΕΓΓΥΗΣΗ που ειχε καταβληθει στο αρχικο συμφωνικο πρεπει να αναφερθει στο νεο ή χρειαζεται καποια νεα ρυθμιση

σημειωστε οτι ηταν σαφως κατωτερη του ανωτατου οριου των δυο (νεων) ενοικιων.

(3) προσκομιση μπορει να γινει οποτεδηποτε, αρκει η ημερομηνια συνταξης να μην υπερβαινει τις 30 (?) μερες απο την καταθεση;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μια απορία/επισήμανση: Στην περίπτωση φοιτητή που εισπράτει τα 1000 ευρώ (επιδότηση ενοικίου), η εφορία μου είπε ότι δεν ισχύει αυτόματη αναπροσαρμογή του διετούς συμφωνητικού που είχαμε αρχικά και πρέπει να υπάρχει συμφωνητικό με σαφείς ημερομηνίες ώστε να θεωρηθεί εν ισχύ για να δικαιούται τα 1000 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη ΚΑΡΜΑ

ΤΟ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΛΗΓΕΙ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 3ΧΡΟΝΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ.Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΟΥΔΕΜΙΑ ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ ΣΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΝΤΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΩ ΜΕΤΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.ΕΓΩ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ.ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΤΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αθανάσιος

Θα το εκτιμούσα βαθύτατα εάν κάποιος μπορούσε να μου λύσει μερικές απορίες. Εδώ και μισό χρόνο νοικιάζω ένα διαμέρισμα, σε μια περιοχή της Ελλάδας, όπου για να βρεις αξιόλογη κατοικία είναι τρομερά δύσκολο πράγμα. Ο ιδιοκτήτης δεν δέχτηκε να μου κάνει συμβόλαιο και τις αποδείξεις δεν τις κόβει σε όλο το ποσό που καταβάλλω ως μίσθωμα, αλλά σχεδόν στα 2/3. Επιπλέον το ενοίκιο είναι ιδιαίτερα τρουχτερό για τα σημερινά δεδομένα και ο ιδιοκτήτης ανυποχώρητος στο να το μειώσει. Δέχτηκα κάτω από την πίεση των συνθηκών να μείνω στο σπίτι. Για ποιό λόγο δεν κάνουν οι ιδιοκτήτες συμβόλαιο και τί μπορώ να κάνω για τις λειψές αποδείξεις; Έφτασα στο σημείο να σκέφτω, ότι εάν συνεχίσει έτσι αδιάλλακτος, το τελευταίο τρίμηνο της παραμονής μου δεν θα του καταβάλλω τα μισθώματα! Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αθανάσιος

Θα ήθελα να προσθέσω και μία ακόμη απορία μου: πώς γίνεται ενώ δεν μου έχει κάνει μισθωτήριο συμβόλαιο ο ιδιοκτήτης, να μπορεί να μου δίνει νόμιμες αποδείξεις με το Α.Φ.Μ. του; Σε περίπτωση μη καταβολής μισθωμάτων, μπορεί να κινηθεί νομικά ο εκμισθωτής όντας παράνομος ο ίδιος; Πώς μπορώ να αποδείξω ότι καταβάλλω το ποσό χ+1 ως μίσθωμα και όχι το χ που αναγράφεται στην απόδειξη;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...
επισκέπτη δικομανής

ΤΟ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΛΗΓΕΙ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 3ΧΡΟΝΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ.Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΟΥΔΕΜΙΑ ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ ΣΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΝΤΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΩ ΜΕΤΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.ΕΓΩ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ.ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΤΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ?

Δυστυχώς στην περίπτωσή σου δεν έχεις κανένα δικαίωμα αν δεν υπάρχει νέο έγγραφο μισθωτήριο που να επεκτείνει την τριετία και από ότι καταλαβαίνω δεν στο προτείνει. Μπορεί ο ιδιοκτήτης με μία απλή εντολή απόδοσης μισθίου (η οποία πλέον γίνεται ταχύτατα, μετά το Ν.4055/2012) να σε βγάλει από το οίκημά του. Οπότε καλό θα είναι να αρχίσεις να ψάχνεις έγκαιρα για νέα στέγη αν δεν υπάρχει συνεννόηση, γιατί η απόδοση πλέον γίνεται άμεσα και ο παραπάνω νόμος προβλέπει ότι μπορεί αμέσως μετά την εντολή απόδοσης να αλλάξει την κλειδαριά της κατοικίας και να αποδόσει τα πράγματά σου σε μεσεγγυούχο (βλ. ακόμη και παλιατζή) παρουσία δικαστικού επιμελητή που τα καταγράφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Μαρίλια

Καλημέρα

Διάβασα ότι αν μισθωτήριο οικίας δεν καταγγελθεί τότε ανανεώνεται αυτόματα.

Με μισθωτήριο επαγγελματικής στέγης ισχύει το ίδιο ή εκεί ισχύουν άλλα? ανανεώνεται και αυτό αυτόματα?

ελπίζω στην απάντηση σας, ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μαρίλια

Καλημέρα

Διάβασα ότι αν μισθωτήριο οικίας δεν καταγγελθεί τότε ανανεώνεται αυτόματα.

Με μισθωτήριο επαγγελματικής στέγης ισχύει το ίδιο ή εκεί ισχύουν άλλα? ανανεώνεται και αυτό αυτόματα?

ελπίζω στην απάντηση σας, ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Δημήτρης

Καλησπέρα, είμαι ενοικιαστής και το όνομα του λογαριασμού της ΔΕΗ είναι στο όνομά μου. Ο έκτακτος φόρος ΕΕΤΗΔΕ πληρώθηκε κατά το έτος 2011 από εμένα και όπως ορίζει ο νόμος κράτησα από την καταβολή του μισθώματος στον ιδιοκτήτη το ποσό αυτό, συμψηφίζοντάς το.

Αποφάσισα όμως να μετακομίσω. Γνωρίζω πως θα αποσταλλούν το επόμενο διάστημα που θα μετακομίσω οι λογαριασμοί της ΔΕΗ με το ΕΕΤΗΔΕ για το έτος 2012.

Αφού θα μετακομίσω δεν έχω καμία δυνατότητα να το συμψηφίσω με την καταβολή μελλοντικών ενοικίων, αφού όπως είπα θα έχω αποχωρήσει.

Στις περιπτώσεις αυτές, τι προβλέπεται από τη νομοθεσία, δεδομένου πως το ΑΦΜ στο λογαριασμό της ΔΕΗ είναι δικό μου και όχι του ιδιοκτήτη που φέρει και την υποχρέωση καταβολής του ΕΕΤΗΔΕ;

Μπορώ να πληρώσω μόνο το κόστος του ρεύματος ; και αν η ΔΕΗ αρνηθεί;

Τι μπορώ να απαντήσω στη ΔΕΗ σε περίπτωση άρνησης υπαλλήλου να εξοφλήσω τις υποχρεώσεις μου ΧΩΡΙΣ την καταβολή του ΕΕΤΗΔΕ, με τη λήξη του μισθωτηρίου συμβολαίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη πανος

Καλησπέρα,έχω έναν χώρο τον οποίο τον ενοικιάζω σε καποίον και το λειτουργεί σαν καφετέρια και το συμβόλαιο του λήγει σε λίγους μήνες.Όταν λήξει το συμβόλαιο δεν θέλω να το ανανεώσω δίοτι θέλω να εκμεταλευτώ εγώ αυτόν τον χώρο.Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να τον βγάλω έξω χωρίς να έχω κυρώσεις και με ποιόν τρόπο?

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να είναι το πολύ πολύ να σε πάει δικαστικά. Μην μασήσεις. Πήγαινε. Και στο δικαστήριο προσκομίζεις όλα τα παραπάνω (μείωση μισθών κλπ). Και τα ενοίκια να σου ζητήσει πάντως ούτε το δικαστήριο δεν του τα επιδικάζει (άντε επειδή είναι ο καιρός πολύς έως το 2014 από 3 έως 5 ενοίκια). Πάντως πριν κάνεις οτιδήποτε να του μιλήσεις και να του πείς ότι πλέον δεν μπορώ ανανταπεξέλθω στην πληρωμή. Συζήτα του μείωση ενοικίου (εάν νομίζεις ότι στο καινούριο ενοίκιο θα ανταπεξέλθεις). Να ξέρεις κάτι. Ότι ξενοικιάζεται δεν ξανανοικιάζεται. Ολοι το ξέρουν και θα προτιμήσει κι αυτός να σε κρατήσει με λιγότερα παρά να πληρώνει το χαράτσι από την τσέπη του.

Ε οχι δα....σε πολλεςπεριπτωσεις νοικιαζονται και παρανοικιαζονται...αλλο αν δεν προτιμησει ο ιδιοκτητης να το κανει,γιατι οπως εχει φτασει η εφορια καλυτερα ξενοικιαστο παρα νοικιασμενο...και οχι δεν θα προτιμησει να τον κρατησει για το χαρατσι,αυτα ειναι υπεραπλουστευσεις..μια ιδιοκτητρια ακινητου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι δα....σε πολλεςπεριπτωσεις νοικιαζονται και παρανοικιαζονται...αλλο αν δεν προτιμησει ο ιδιοκτητης να το κανει,γιατι οπως εχει φτασει η εφορια καλυτερα ξενοικιαστο παρα νοικιασμενο...και οχι δεν θα προτιμησει να τον κρατησει για το χαρατσι,αυτα ειναι υπεραπλουστευσεις..μια ιδιοκτητρια ακινητου.

Δεν συμφωνω...αλλα.. δεν εχει σημασια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλημερα

Νοικιαζω ενα σπιτι απο τον ιουνιο του 2011 το συμβολαιο ηταν για ενα ετος και το υψος του ενοικιου 400,00Ε.Τον απριλιο του 2012 μου εκανε μειωση ενοικιου στα 300,00Ε με αποδειξεις των 200,00Ε

Πριν απο λιγες μερες επειδη γκρινιαξα για τα παραλογα κοινοχρηστα μου ειπε η φευγεις η κανουμε νεο συμβολαιο με ενοικιο 350,00Ε. Εχει το διακιωμα να κανει κατι τετοιο? εγω πως μπορω να με προστατευσω?επισης σαν εγγυηση ειχα δωσει 2 ενοικια

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ελεζια

Καλημερα

Νοικιαζω ενα σπιτι απο τον ιουνιο του 2011 το συμβολαιο ηταν για ενα ετος και το υψος του ενοικιου 400,00Ε.Τον απριλιο του 2012 μου εκανε μειωση ενοικιου στα 300,00Ε με αποδειξεις των 200,00Ε

Πριν απο λιγες μερες επειδη γκρινιαξα για τα παραλογα κοινοχρηστα μου ειπε η φευγεις η κανουμε νεο συμβολαιο με ενοικιο 350,00Ε. Εχει το διακιωμα να κανει κατι τετοιο? εγω πως μπορω να με προστατευσω?επισης σαν εγγυηση ειχα δωσει 2 ενοικια

Ευχαριστω

Αγαπητε Καλημερα,

1)(Νοικιαζω ενα σπιτι απο τον ιουνιο του 2011 το συμβολαιο ηταν για ενα ετος και το υψος του ενοικιου 400,00Ε) Εχεις συμβολαιο για αυτο με 400€ και 800€ εγγυηση?

2)(Τον απριλιο του 2012 μου εκανε μειωση ενοικιου στα 300,00Ε) Εχεις συμβολαιο για αυτο με 300€ ?

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Καλημερα Ελενη

Υπαρχει συμβολαιο για το πρωτο ετος καθως κ αποδειξεις πληρωμης μετα την ,ειωση ενοικιου δεν υπογραψαμε νεο συμβολαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα Ελενη

Υπαρχει συμβολαιο για το πρωτο ετος καθως κ αποδειξεις πληρωμης μετα την ,ειωση ενοικιου δεν υπογραψαμε νεο συμβολαιο

Αγαπητε ,

λυπαμε αλλα δεν μπορω να σου δωσω βοηθεια αφου εσυ ο ιδιος δεν προστατεψες τον εαυτο σου .

Για να φτανεις στο σημειο να ρωτας εδω κατανοεις μαλλον τι εχει συμβει ,εχεις εν Ισχυ συμβολαιο για 400ευρω και τους τελευταιους μηνες αποδειξεις για 200€.Οποτε τον Νοεμβριο η θα μεινεις εκει η θα φυγεις την εγυηση μαλλον ξεχνα την η φερσου εξυπνα(για εμενα εξυπνα ειναι ριξε νερο στο κρασι σου κανε νεο συμβολαιο με τα πραγματικα χρηματα που θα πληρωνεις και μετεφερε την αρχικη εγυηση στο νεο συμβολαιο η αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα βαλε νομικο ) .Στην θεση σου θα ειχα φυγει κιολας, χαλαλι τα 800 ευρω, αφου τα δινω καπου τα λεφτα μου καλο ειναι να τα αξιζουν κι ολας.

Ολα αυτα βεβαια στα λεω με βασει τα στοιχεια που δινεις εσυ χωρις να γνωριζω την αποψη της αλλη μεριας που αυτη μπορεις μονο εσυ να την κρινεις.

Ευχομαι τα πραγματα να λυθουν με τον καλυτερο δυνατο τροπο.

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δύσκολο έως πολύ χλομό εάν έχεις συμβόλαιο για 200ε ,εσύ να δίνεις 300ε και να μπορείς να το αποδείξεις το 300αρι,

και να σε βγάλει έξω ,αν εσύ δεν γουστάρεις.

Δώστου τα 200ε κάθε μήνα και αστον να τρέχει τον πονηρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δύσκολο έως πολύ χλομό εάν έχεις συμβόλαιο για 200ε ,εσύ να δίνεις 300ε και να μπορείς να το αποδείξεις το 300αρι,

και να σε βγάλει έξω ,αν εσύ δεν γουστάρεις.

Δώστου τα 200ε κάθε μήνα και αστον να τρέχει τον πονηρό.

snapback.pngΕπισκέπτης, κατά 31 Οκτώβριος 2012 - 08:16 πμ, λόγο:

Καλημερα

Νοικιαζω ενα σπιτι απο τον ιουνιο του 2011 το συμβολαιο ηταν για ενα ετος και το υψος του ενοικιου 400,00Ε.Τον απριλιο του 2012 μου εκανε μειωση ενοικιου στα 300,00Ε με αποδειξεις των 200,00Ε

Πριν απο λιγες μερες επειδη γκρινιαξα για τα παραλογα κοινοχρηστα μου ειπε η φευγεις η κανουμε νεο συμβολαιο με ενοικιο 350,00Ε. Εχει το διακιωμα να κανει κατι τετοιο? εγω πως μπορω να με προστατευσω?επισης σαν εγγυηση ειχα δωσει 2 ενοικια

Ευχαριστω

Αγαπητε Καλημερα,

1)(Νοικιαζω ενα σπιτι απο τον ιουνιο του 2011 το συμβολαιο ηταν για ενα ετος και το υψος του ενοικιου 400,00Ε) Εχεις συμβολαιο για αυτο με 400€ και 800€ εγγυηση?

2)(Τον απριλιο του 2012 μου εκανε μειωση ενοικιου στα 300,00Ε) Εχεις συμβολαιο για αυτο με 300€ ?

Ελενη

Αγαπητε Κβοντορο,

Ετσι εχει η Ιστορια ως παραπανω και ειλικρινα αν εχει τροπο να του υποδειξεις να το σκισει εγω μαζι σου.

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Νοικιαζω ενα σπιτι απο τον ιουνιο του 2011 το συμβολαιο ηταν για ενα ετος και το υψος του ενοικιου 400,00Ε.Τον απριλιο του 2012 μου εκανε μειωση ενοικιου στα 300,00Ε με αποδειξεις των 200,00Ε

Πριν απο λιγες μερες επειδη γκρινιαξα για τα παραλογα κοινοχρηστα μου ειπε η φευγεις η κανουμε νεο συμβολαιο με ενοικιο 350,00Ε. Εχει το διακιωμα να κανει κατι τετοιο? εγω πως μπορω να με προστατευσω?επισης σαν εγγυηση ειχα δωσει 2 ενοικια

Ευχαριστω

1ον

Κάθε μίσθωση κύριας κατοικίας έχει ελάχιστη διάρκεια τρία (3) χρόνια από την έναρξή της, ανεξάρτητα αν στο μισθωτήριο έχει συμφωνηθεί μικρότερο διάστημα (Ν. 1703/1987). Μετά τη λήξη της τριετίας η μίσθωση είναι δυνατόν να παραταθεί σιωπηρώς μεταξύ των συμβαλλομένων μερών ως αορίστου χρόνου.

2ον

Ασχετως τι λεει το αρχικο μισθωτηριο ,μην ξεχνας οτι εχεις αποδειξεις που δειχνουν οτι πληρωνεις 200ευρω ,στην πορεια υποτιθεται λογω συγκυριων εγινε μειωση. και σιγουρα, αυτα δηλωνει και αυτος και αυτα πρεπει να δηλωνης και εσυ οποτε ετσι και αλλιως δεν μπορει να επικαλεστη τα...400.και επειδη αυτα που μιλανε...ειναι τα χαρτια και οχι τα...λογια,οκ.πεστου εγω εως το ιουνιο του 2014 που συμπληρωνω 3 ετη ,θα σου δινω 200 ευρω βασει αποδειξεων που μου κοβεις και φαινεται οτι πραγματι εισπραττεις τωρα,,και μετα τον ιουνιο του 2014 ,...αν δεν σου αρεσω ... θα την κανω...

Την εγγυηση δεν την αναφερει το αρχικο συμβολαιο? αν οχι λαθος σου ...

ΑΝ δεν εχεις αποδεικτικο, εσυ οταν....προκειται να φυγης τους 2 τελευταιους μηνες ,μην του δινεις ενοικια και τον 1ο μηνα πεστου π.χ οτι δηθεν οτι δυσκολευεσαι λιγακι...και το επομενο πεστου στα ισια

<Εγω κυριε μου θα φυγω και επειδη εχεις μεσα 2 ενοικια δεν σου χρωσταω μια >ωσπου να σου κανη εξωση για την οποια πρεπει να χρωστας τουλαχιστον δυο ενοικια για την δικαιολογηση και η εξωση θελει και 1,5 περιπου να βγη η αποφαση και μετα.... σου δινει ημερομηνια που πρεπει να φυγης. εσυ ομως εως τοτε , θα εχεις φυγει...

αυτα απο εμενα μακαρι να βρης την ακρη .παντως μην τον φοβασαι δεν μπορει να σου κανη τιποτα ολα τα αποδεικτικα ειναι υπερ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

snapback.pngΕπισκέπτης, κατά 31 Οκτώβριος 2012 - 08:16 πμ, λόγο:

Καλημερα

Νοικιαζω ενα σπιτι απο τον ιουνιο του 2011 το συμβολαιο ηταν για ενα ετος και το υψος του ενοικιου 400,00Ε.Τον απριλιο του 2012 μου εκανε μειωση ενοικιου στα 300,00Ε με αποδειξεις των 200,00Ε

Πριν απο λιγες μερες επειδη γκρινιαξα για τα παραλογα κοινοχρηστα μου ειπε η φευγεις η κανουμε νεο συμβολαιο με ενοικιο 350,00Ε. Εχει το διακιωμα να κανει κατι τετοιο? εγω πως μπορω να με προστατευσω?επισης σαν εγγυηση ειχα δωσει 2 ενοικια

Ευχαριστω

Αγαπητε Καλημερα,

1)(Νοικιαζω ενα σπιτι απο τον ιουνιο του 2011 το συμβολαιο ηταν για ενα ετος και το υψος του ενοικιου 400,00Ε) Εχεις συμβολαιο για αυτο με 400€ και 800€ εγγυηση?

2)(Τον απριλιο του 2012 μου εκανε μειωση ενοικιου στα 300,00Ε) Εχεις συμβολαιο για αυτο με 300€ ?

Ελενη

Αγαπητε Κβοντορο,

Ετσι εχει η Ιστορια ως παραπανω και ειλικρινα αν εχει τροπο να του υποδειξεις να το σκισει εγω μαζι σου.

Ελενη

Ο μοναδικός τρόπος είναι να του δίνει το 200αρι και αστον να ψήνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.

Ο ΣΠΙΤΟΝΟΙΚΟΚΥΡΗΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΕΝΟΙΚΙΟΥ ΑΠΟ 350Ε ΟΠΟΥ ΔΙΝΩ ΣΕ 200Ε ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΛΛΗ ΦΟΡΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΜΕΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ 1Η ΜΕΡΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ. ΕΓΩ ΜΕΝΩ 6 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.

Ο ΣΠΙΤΟΝΟΙΚΟΚΥΡΗΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΕΝΟΙΚΙΟΥ ΑΠΟ 350Ε ΟΠΟΥ ΔΙΝΩ ΣΕ 200Ε ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΛΛΗ ΦΟΡΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΜΕΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ 1Η ΜΕΡΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ. ΕΓΩ ΜΕΝΩ 6 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Εγω π.χ ξερεις τι θα εκανα? θα το εκανα τωρα απο 1/11/2012 και τα 600 ευρω που θελει συνολικα να αφαιρεση απο Μαϊο εως Οκτωβριο, θα τα αφαιρουσα 200 καθε μηνα απο Νοεβριο εως Δεκεβριο ,γραφοντας πανω στο νεο ΜΙσθωτηριο οτι θα το κανει ετσι π.χ λογω απαιτησης τηςενοικου μου ενεκα αδυναμιας πληρωμης λογω κρισης και κατι τετοια ....ποιος σου απαγορευει να το κανης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ :)(επειδη δεν το πολυεψαξα αλλού και βασιστηκα σε οσα ειχα διαβασει τοτε εδω)

θα ηθελα μια οσο γινεται τεκμηριωμενη και αναλυτικη απαντηση στο πώς πρεπει να ενεργησουμε

για να μην μας τσακισει ακομη περισσοτερο η εφορια και η συνταξη δεν φτανει ουτε για τα απαραιτητα πλεον... :(

Καλη τη πιστει εισπραττω το μειωμενο ηδη ενοικιο με αποδειξεις χωρις να εχει κατατεθει ακομη διαφοροποιημενο συμφωνητικο.

(και για την ΔΟΥ θα φαινεται ως να ισχυει το μεγαλυτερο)

Ο ενοικιαστης μας ειχε ζητησει εκ νεου  μειωση ενοικιου διαμερισματος. Τη δεχτηκαμε.
Το προηγουμενο ιδιωτικο συμφωνητικο ισχυε απο 1/4/2008 εως 31/3/2011 και το τροποποιημενο εληξε  ηδη απο τις 31 Μαΐου 2012:
(1) το μισθωτηριο που κατατιθεται στην ΔΟΥ θα θεωρηθει εντελως NEO  ή τροποποιηση ειτε στο προηγουμενο ειτε στο εντελως αρχικο???
(στο forum ειδα πως τα εντυπα ειναι διαφορετικα)
(2) η ΕΓΓΥΗΣΗ που ειχε καταβληθει στο αρχικο συμφωνικο πρεπει να αναφερθει και στο νεο ή χρειαζεται καποια νεα ρυθμιση
σημειωστε οτι ηταν σαφως κατωτερη του ανωτατου οριου των δυο (νεων) ενοικιων.
ΕΠΕΙΓΟΝ (3) προσκομιση μπορει να γινει οποτεδηποτε, αρκει η ημερομηνια υποβολης να μην απεχει 30 (?) μερες απο την υπογραφη;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...