Προς το περιεχόμενο

Αποστολή στοιχείων μέσω ιντερνετ πρωην ασφαλισμένων στο ΤΕΑΥΕΚ και όχι μόνο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι γεια σας.

 

Έχει καταλάβει κανείς τι μας ζητάνε πάλι ? Θα πρέπει να δώσουμε μεσω ίντερνετ τα μισθολογικά στοιχεία όσων ήταν ασφαλισμένοι στο ΤΕΑΥΕΚ και συνεχίζουν και σήμερα ή και όσων ασφαλισμένων υπήρξαν κάποτε ασφαλισμένοι στο ΤΕΑΥΕΚ και ας έχουν διακόψει την εργασία τους πριν τον 11ο / 2013 ? Δεν την παλεύω. Αναβοληηηηηηή΄!!!

 

 

 

Αρ. πρωτ.: 18754/7633/011/12.3.2014
Υποβολή ηλεκτρονικών αρχείων εργοδοτών Ε.Τ.Ε.Α.

Αθήνα, 12/03/2014
Αρ. πρωτ.: 18754/7633/011

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑΣ
Ε Τ Ε Α
ΕΝΙΑΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ
ΔΙΟΙΚΗΣΗ
ΓΡΑΦΕΙΟ ΥΠΟΔΙΟΙΚΗΤΗ

Φιλελλήνων 13-15, 105 57, Αθήνα
Τηλ.: 210 3275217
Fax.: 210 3275107
email: [email protected]

ΘΕΜΑ: “ΥΠΟΒΟΛΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΑΡΧΕΙΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ ETEA”

Με τις διατάξεις των άρθρων 35 – 48 του ν.4052/2012 (ΦΕΚ 41/Α΄) συστάθηκε και λειτουργεί από 01.07.2012 το Ενιαίο Ταμείο Επικουρικής Ασφάλισης (ΕΤΕΑ). Στο ΕΤΕΑ εντάχθηκαν και οι Τομείς ΤΕΑΥΕΚ, ΤΕΑΠΟΖΟ, ΤΕΑΕΙΓΕ, ΤΕΑΥΝΤΠ και ΤΕΑΧ του τ. ΤΕΑΙΤ. Οι ασφαλισμένοι των εν λόγω Τομέων υπάγονται πλέον στην ασφάλιση του ΕΤΕΑ, από το οποίο θα λάβουν την επικουρική τους σύνταξη, όταν θεμελιώσουν το αντίστοιχο δικαίωμα.

Βασική μεταρρυθμιστική τομή στην υφιστάμενη διαδικασία ασφάλισης που επιφέρει η σύσταση και λειτουργία του ΕΤΕΑ αποτελεί η πρόβλεψη τηςπαρ. 2 του άρθρου 39 του ν.4052/2012 για τήρηση των ασφαλιστικών εισφορών που καταβάλλονται για κάθε εργαζόμενο στην ατομική του μερίδα και η εκ των σωρευμένων κεφαλαίων αυτής καταβολή της σύνταξής του.

Σύμφωνα με το άρθρο 63, παρ.7 του ν.3996/2011 (ΦΕΚ 170/Α΄), «…Οι εργοδότες που απασχολούν μισθωτούς που υπάγονται στην ασφάλιση των οργανισμών ΤΕΑΙΤ και ΤΑΠΙΤ, υποχρεούνται εκτός από την καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών, να αποστέλλουν στους φορείς αυτούς, σε ηλεκτρονική μορφή τη μισθολογική κατάσταση επί των αποδοχών της οποίας έχουν υπολογιστεί οι εισφορές, εντός της προθεσμίας που προβλέπεται από τις ισχύουσες διατάξεις για την καταβολή των εισφορών. …», πέραν των λοιπών προβλεπόμενων υποχρεώσεών τους.

Με τις διατάξεις του άρθρου 1 του ν.4225/2014 (ΦΕΚ 2/Α΄), από 01.12.2013 η ασφάλιση στο ΕΤΕΑ και η καταβολή των προβλεπόμενων ασφαλιστικών εισφορών υπέρ αυτού εντάσσονται στην Αναλυτική Περιοδική Δήλωση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, σύμφωνα με την υφιστάμενη νομοθεσία (ν.2971/2001 και ν.4111/2013).

Στο πλαίσιο δημιουργίας της ατομικής μερίδας για κάθε εργαζόμενο – ασφαλισμένο στο ΕΤΕΑ και εγγραφής σ’ αυτή όλων των καταβληθέντων ποσών που αφορούν ασφαλιστικές εισφορές υπέρ αυτού, απαιτείται η συγκέντρωση των αρχείων μισθοδοσίας και καταβολής των ασφαλιστικών εισφορών στους τραπεζικούς λογαριασμούς, όλων των ασφαλισμένων του ΕΤΕΑ που προέρχονται από τους ανωτέρω Τομείς του τ. ΤΕΑΙΤ, σε ηλεκτρονική πλέον μορφή, ώστε να είναι δυνατή η αξιοποίησή τους για την υλοποίηση αυτής της επιταγής του ν.4052/2012.

Κατόπιν τούτων καλούνται όλοι οι εργοδότες, σε εφαρμογή και των προβλέψεων της παρ. 7 του άρθρου 63 του ν.3996/2011, να αποστείλουν στο ΕΤΕΑ, σε ηλεκτρονική μορφή, το σύνολο της πληροφορίας σχετικά με την δήλωση της ασφάλισης (μισθολογικές καταστάσεις) και την καταβολή των αντίστοιχων εισφορών (κατάθεση σε τράπεζα) μέχρι και την περίοδο 11ος/2013, για το σύνολο των εργαζομένων τους, πρώην ασφαλισμένων στους Τομείς ΤΕΑΥΕΚ, ΤΕΑΠΟΖΟ, ΤΕΑΕΙΓΕ, ΤΕΑΥΝΤΠ και ΤΕΑΧ του τ. ΤΕΑΙΤ και νυν ασφαλισμένων στο ΕΤΕΑ.

Η αποστολή των ηλεκτρονικών αρχείων θα γίνεται για μεν τους εργοδότες του τ. ΤΕΑΥΕΚ μέσω της ιστοσελίδας του ΕΤΕΑ, στην οποία έχει δημιουργηθεί σχετική “διαδικτυακή πύλη”, για δε τους εργοδότες των λοιπών Τομέων μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail).

Στην ιστοσελίδα του ΕΤΕΑ www.etea.gov.gr παρατίθενται οι προδιαγραφές σχετικά με την απαιτούμενη γραμμογράφηση των προς αποστολή ηλεκτρονικών αρχείων κατά Τομέα του τ. ΤΕΑΙΤ και πληροφορίες – οδηγίες για τον τρόπο αποστολής τους ανάλογα με τον Τομέα ασφάλισης. Περίοδος αποστολής μέχρι 31.05.2014.


Ο Υποδιοικητής ΕΤΕΑ
Αθανάσιος Αθανασίου

ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ
Η ΠΡΟΪΣΤ. ΤΜ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ
καα
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΟΥΤΕΡΗ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το έχουν χάσει τελείως! Και μας λέι έως τον 11/2013 δεν μας λέει από πότε όμως. Και φυσικά όλα αυτά εώς 31/05/2014. Νομίζω δεν θα κάνω τίποτα και ας κόψουν το λαιμό τους τα έχουμε ήδη υποβάλλει όλα τα έχουμε πληρώσει τι θέλουν πια. Δεν μας φτάνουν τα καινούργια φρούτα που μας ήρθαν τώρα θα ξαναστέλνουμε και τα παλιά. Είναι απλά θεότρελλοι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως το καταλαβαινω εγω, ζητανε πινακα με τις αποδοχες και τις καταβλητεες εισφορες προς το ΕΤΕΑ -edit: και τους αριθμους παραστατικων εξοφλησης αυτων, απο 01/07/2012 μεχρι 30/11/2013. Με προθεσμια την 31/05/2014. Μαλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για όλα τα επικουρικά ταμεια θέλουν να στειλουμε μισθοδοσίες εως 11/2013...αλλά απο πότε ???Ας πούμε απο το ...1930  ή απο το 1821...

Και τα θέλουν μέχρι 31/5 /14.

Και ο Θεοχάρης θέλει συγκεντρωτικές κάθε τρίμηνο,και ο ισολογισμός να κλείσει και η συγκεντρωτική ΦΠΑ και η δήλωση εισοδήματος και...και...καιιι

Προτείνω ,για να πέσει το βάρος της μη υποβολής στους εργοδότες...για κάθε εργαζόμενο ...αμοιβή ...10550 eur.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πάτε να τα βρείτε στις κούτες που τα πετάγατε. Διαφορετικά να επιστρέψετε όλους τους μισθούς από την περίοδο που ζητάτε την "ασφαλιστική ιστορία "!!!!

και να τους δώσετε σε μας που θα κάνουμε την δουλειά σας.

 

για να δείτε τι ωραίες ιστορίες που ξέρουμε και μεις.

 

Με λίγα λόγια ,κόψτε το λαιμό σας και βρείτε τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλό μου φάινεται.δεν κάνω απολύτως τίποτα.το εννοώ (οχι οι μαγκιές που λέμε ανωνυμα στο ιντερνετ).επίσης δεν θα στείλω πολλά άλλα που θεωρώ βλακείες.ας με κυνηγησουν.ασταδιάλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια ερωτήματα φιλοσοφικά θέλω να κάνω:

 

έχει βρει κανένας σας την σχετική “διαδικτυακή πύλη” που έχει δημιουργηθεί για τους εργοδότες του πρώην ΤΕΑΥΕΚ στην ιστοσελίδας του ΕΤΕΑ?

 

Η  δεν αναφέρει πουθενά για αποστολή πληροφοριών σχετικά με την την καταβολή των εισφορών? Μόνο για μισθολογικές καταστάσεις έχω δει να αναφέρεται.

 

Το ΕΤΕΑ έχει την αρμοδιότητα να εκδώσει εγκύκλιο για μια διαδικασία που έπρεπε να κάνει η Διοίκηση του πρώην ΤΕΑΙΤ?

 

Η δικαιοσύνη θα ερευνήσει το θέμα γιατί η Διοίκηση του πρώην ΤΕΑΙΤ δεν εφάρμοσε την παρ. 7 του άρθρου 63 του ν.3996/2011?

 

Άντε γιατί έχει παραγίνει το κακό με την αποστολή στοιχείων. Έχουν βαλθεί να μας κάνουν μηχανογράφους του Στουρνάρα και του Βούρτση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί οι άχρηστοι δεν τα παίρνουν απο το ικα απο τις ΑΠΔ?και τα περιμένουν όλα απο τους μαλάκες?

καιρός είναι να πούμε και κάνα όχι,πούνε οι αντιπροσωποί μας?λύσεις υπάρχουν ,αλλά που να τις σκεφτούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μάλλον τα στοιχεία που θα ζητήσουν αφορούν το 2012 άντε και το 2011. (δεδομένου οτι ο νόμος ψηφίστηκε το 2011).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε στελνω τιποτα... οποιος θελει ας στειλει... δεν μπορω να κανω μια δουλεια 3 φορες και να με πληρωνουν αν με πληρωνουν μια φορα... συγνωμη κυριοι δικο σας προβλημα................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ

1. ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

2. ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

3. ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΤΕΩΣ  ΤΕΑΥΕΚ ΚΛΠ ΚΛΠ  .............   ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΛΗΡΩΤΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΙ!!!!!!

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΜΑΣ..... ΜΑΖΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

πηρα τηλ στο ετεα (επιασα γραμμη μετα απο 20 προσπαθειες x 15 λεπτα αναμονη η καθε προσπαθεια)  για να ρωτησω απο ΠΟΤΕ θα πρεπει να στειλουμε τα αρχεια και για ποιους εργαζομενους (ενεργοι υπαλληλοι, συνταξιουχοι πλεον κλπ)..και μου λεει οσα περισσοτερα αρχεια μπορειτε και για οσο παλιοτερα μπορειτε.. και της απανταω το εξης: ετσι οπως μου το λετε, καταλαβαινω οτι ειναι προαιρετικο να στειλω τα αρχεια των εργαζομενων.. απαντηση: ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΥΡΙΕ ΜΟΥ.. τουλαχιστον μια 10ετια πριν...και της λεω γιατι δεν μου το λετε εξαρχης??  μολις σας το ειπα...εγω θα ψαξω να βρω τα βιβλια του ΤΕΑΥΕΚ απο τοτε που ημουν παιδακι και οτι μπορω θα στειλω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα τηλ στο ετεα (επιασα γραμμη μετα απο 20 προσπαθειες x 15 λεπτα αναμονη η καθε προσπαθεια)  για να ρωτησω απο ΠΟΤΕ θα πρεπει να στειλουμε τα αρχεια και για ποιους εργαζομενους (ενεργοι υπαλληλοι, συνταξιουχοι πλεον κλπ)..και μου λεει οσα περισσοτερα αρχεια μπορειτε και για οσο παλιοτερα μπορειτε.. και της απανταω το εξης: ετσι οπως μου το λετε, καταλαβαινω οτι ειναι προαιρετικο να στειλω τα αρχεια των εργαζομενων.. απαντηση: ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΥΡΙΕ ΜΟΥ.. τουλαχιστον μια 10ετια πριν...και της λεω γιατι δεν μου το λετε εξαρχης??  μολις σας το ειπα...εγω θα ψαξω να βρω τα βιβλια του ΤΕΑΥΕΚ απο τοτε που ημουν παιδακι και οτι μπορω θα στειλω..

Συγγνώμη, με όλο το θάρρος, αλλά αυτοί σας έδωσαν και εσείς μας μεταφέρατε

 

την πιο χρήσιμη πληροφορία της ημέρας. :lol:  :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα τηλ στο ετεα (επιασα γραμμη μετα απο 20 προσπαθειες x 15 λεπτα αναμονη η καθε προσπαθεια)  για να ρωτησω απο ΠΟΤΕ θα πρεπει να στειλουμε τα αρχεια και για ποιους εργαζομενους (ενεργοι υπαλληλοι, συνταξιουχοι πλεον κλπ)..και μου λεει οσα περισσοτερα αρχεια μπορειτε και για οσο παλιοτερα μπορειτε.. και της απανταω το εξης: ετσι οπως μου το λετε, καταλαβαινω οτι ειναι προαιρετικο να στειλω τα αρχεια των εργαζομενων.. απαντηση: ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΥΡΙΕ ΜΟΥ.. τουλαχιστον μια 10ετια πριν...και της λεω γιατι δεν μου το λετε εξαρχης??  μολις σας το ειπα...εγω θα ψαξω να βρω τα βιβλια του ΤΕΑΥΕΚ απο τοτε που ημουν παιδακι και οτι μπορω θα στειλω..

 

Χαρά στην υπομονή σας.

Τόσος ελεύθερος χρόνος υπάρχει πια;

Και ελεύθερος χρόνος για το ΕΤΕΑ συγκεκριμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

 

έχει στείλει κάποιος για να με διαφωτίσει;:

η αποστολή των αρχείων πως ολοκληρώνεται με τη μεταφόρτωση των αρχείων;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας ψεκάζουν!!! Είναι βέβαιο, σε λέω! Δεν είναι δυνατόν να εξηγείται με διαφορετικό τρόπο η παντελής έλλειψη αυτοεκτίμησης και αυτοσεβασμού....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας ψεκάζουν!!! Είναι βέβαιο, σε λέω! Δεν είναι δυνατόν να εξηγείται με διαφορετικό τρόπο η παντελής έλλειψη αυτοεκτίμησης και αυτοσεβασμού....

Σε μενα ανεφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, δεν σε γνωρίζω άλλωστε.... οπότε όχι, δεν αναφέρομαι σε σένα συγκεκριμένα. Μονολόγησα για μια στιγμή σκεπτόμενη την κατάντια του κλάδου μας.... Μέσα στο τσουβάλι κι εγώ... κι εσύ... και όλοι μας.... δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να μην προσβάλλεις λέγοντας για αυτοεκτίμηση και αυτοσεβασμό.Θεωρώ ότι αναφέρθηκες σε μένα, διαφορετικά θα άνοιγες άλλο topic.

Επίσεις θεωρώ ότι έχω αυτοεκτίμηση και αυτοσεβασμό γι' αυτο δεν προσβάλλω ποτέ κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό το τοπικ μου έδωσε την αφορμή, γιατί να ανοίξω άλλο? Παρόλαυτά, αν νομίζεις ότι σε προσέβαλα μιλώντας για αυτοεκτίμηση και αυτοσεβασμό, σου ζητώ συγγνώμη και σε αφήνω στην ησυχία σου να στείλεις τις καταστάσεις του ετεα (...αυτές που πλήθος συναδέλφων αρνείται να στείλει παλεύοντας για κατάργηση αυτού του παραλογισμού, μαζί με μυφ κτλ).

 

Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κ ξέρω π ο λ λ ο ύ ς που έχουν στείλει μυφ δεν είδα να τους κράζει κανείς. Ας κάνει ο καθένας ότι νομίζει καλύτερο χωρίς σχόλια. Στο τέλος θα δείξει "τι παθαμε τι πάθαμε".

 

Καλή συνέχεια κ απο μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...