Προς το περιεχόμενο

ΤΕΑΥΕΚ -ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ 1/12/2013


kostalampros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Πιθανόν να έχετε προσπαθήσει σε αυτά τα τηλέφωνα αλλά αν δεν........http://www.etea.gov.gr/til_kat_ETEA_091213_WEB_.pdf

 

Εμένα για το τανπυ μου είπαν ότι θα μπαίνει στην απδ και θα πληρώνετε μέσω ικα και όχι στην εθνική όπως μέχρι σήμερα.

Απο εκεί και πέρα για παραπάνω λεπτομέρειες μου είπαν ότι θα πρέπει να περιμένουμε το ικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μέχρι τέλη Ιανουαρίου θα βγει κάτι και κάτι μου λέει ότι η εγκύκλιος θα λέει ότι η αλλαγή θα ισχύσει από 1/1/2014 λόγω ...προσαρμογής των εργοδοτών στο μηχανογραφικό σύστημα του ΙΚΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μέχρι τέλη Ιανουαρίου θα βγει κάτι και κάτι μου λέει ότι η εγκύκλιος θα λέει ότι η αλλαγή θα ισχύσει από 1/1/2014 λόγω ...προσαρμογής των εργοδοτών στο μηχανογραφικό σύστημα του ΙΚΑ....

....Εμενα παλι γιατί μου λέει οτι  η αλλαγή θα ισχύσει από 1/2/2014 λόγω ...προσαρμογής των εργοδοτών στο μηχανογραφικό σύστημα του ΙΚΑ....

Πάντως για να ξερεις στο Παρανομο παιζεσαι 2,75 κ η δική μου επιλογή 1,2 !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Εμενα παλι γιατί μου λέει οτι  η αλλαγή θα ισχύσει από 1/2/2014 λόγω ...προσαρμογής των εργοδοτών στο μηχανογραφικό σύστημα του ΙΚΑ....

Πάντως για να ξερεις στο Παρανομο παιζεσαι 2,75 κ η δική μου επιλογή 1,2 !!!

 

1/2? Θα το χάσεις αρχηγέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κρατήσεις εργαζόμενου και οι εργοδοτικές εισφορές για το ΤΕΑΥΕΚ ήταν για το καθένα από 4% για τους παλαιούς ασφαλισμένους και για τους νέους ήταν 7% για εργαζόμενους και 3% εισφορά εργοδότη.

Από 01/12/2013 γίνονται 3% για τον καθένα ??????

πως έχετε βγάλει μισθοδοσία Δεκεμβρίου ??

που θα πληρώνονται οι εισφορές, στο πρώην ΤΕΑΥΕΚ και νυν ΕΤΕΑ ή στο ΙΚΑ?????

το πρώην ΤΕΑΕΙΓΕ - ΤΕΑΙΤ και νυν ΕΤΕΑ έχει στείλει επιστολή στα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια ότι εξακολουθεί να ισχύει η ίδια διαδικασία κατάθεσης εισφορών στην Εθνική Τράπεζα και αποστολή του μηνιαίου αρχείου εισφορών σε email χωρίς να διευκρινίζει τίποτε για την εμπλοκή του ΙΚΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά , αγαπητοί συνάδελφοι .

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΚΑΡΔΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ  ΝΑ ΕΙΝΑΙ  ΚΑΛΟΤΥΧΑ .

 

Επί του θέματος .

 

Έτρεξα τόσο το ΔΧ όσο και τη  μισθοδοσία Δεκεμβρίου  2013  , όσο αφορά το ΤΕΑΥΕΚ ,  με τους παλίους συντελεστές . Εχω ενημερώσει και τους δύο πελάτες μου που οι μισθοδοσίες τους εμπεριέχουν το επικουρικό ΤΕΑΥΕΚ  για την επικείμενη αλλαγή  . Για τα άλλα τα "φρέσκα "  αναμονή  ,δε  βέβαια  ξέρω αν έπραξα σωστά .

 

 

 

Με εκτίμηση

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε η απόφαση του ικα Αριθμ. πρωτ.: Φ80020/οικ.36224/1182/7.1.2014

Γνωστοποίηση ρυθμίσεων του άρθρου 1 του ν. 4225/2014 (Α΄2), σχετικά με την ένταξη στην Αναλυτική Περιοδική Δήλωση (ΑΠΔ) του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ των ασφαλιστικών εισφορών υπέρ ΕΤΕΑ, ΤΑΠΙΤ και ΤΑΥΤΕΚΩ

Σημειώνεται ότι σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση Φ20021/12403/579/6-6-2003 (Β’ 772) οι ασφαλιστικές εισφορές των ασφαλισμένων του τέως ΕΤΕΑΜ (νυν ΕΤΕΑ) εισπράττονται ήδη μέσω της Αναλυτικής Περιοδικής Δήλωσης (ΑΠΔ) που υποβάλλει ο εργοδότης στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

2. Με την παράγραφο 2 του άρθρου αυτού ορίζεται ότι με απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας, η οποία εκδίδεται εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τη δημοσίευση του νόμου και μετά από γνώμη των Διοικητικών Συμβουλίων του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, του ΕΤΕΑ, του ΤΑΠΙΤ και του ΤΑΥΤΕΚΩ καθορίζεται ο τρόπος και ο χρόνος είσπραξης και απόδοσης των ασφαλιστικών εισφορών στα οικεία ταμεία, το ύψος της αποζημίωσης – προμήθειας του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για το σχετικό έργο, καθώς επίσης ρυθμίζεται και κάθε άλλο ειδικό θέμα ή λεπτομέρεια σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων του εν λόγω άρθρου.

Σας υπενθυμίζουμε το σχετικό Φ21250/οικ.34935/1124/16.12.2013 έγγραφο του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας και παρακαλούμε για την άμεση και αποτελεσματική συνεργασία των αρμοδίων υπηρεσιών του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, του ΕΤΕΑ του ΤΑΠΙΤ και του ΤΑΥΤΕΚΩ για την ορθή εφαρμογή των κοινοποιούμενων διατάξεων.

 

​τελικά τι γίνεται ? περιμένουμε κι άλλη απόφαση για το που θα πληρώνονται οι εισφορές του ΤΕΑΥΕΚ, ΤΑΜΕΙΟ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΜΕΤΑΛΛΟΥ, ΤΕΑΕΙΓΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε η απόφαση του ικα Αριθμ. πρωτ.: Φ80020/οικ.36224/1182/7.1.2014

Γνωστοποίηση ρυθμίσεων του άρθρου 1 του ν. 4225/2014 (Α΄2), σχετικά με την ένταξη στην Αναλυτική Περιοδική Δήλωση (ΑΠΔ) του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ των ασφαλιστικών εισφορών υπέρ ΕΤΕΑ, ΤΑΠΙΤ και ΤΑΥΤΕΚΩ

Σημειώνεται ότι σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση Φ20021/12403/579/6-6-2003 (Β’ 772) οι ασφαλιστικές εισφορές των ασφαλισμένων του τέως ΕΤΕΑΜ (νυν ΕΤΕΑ) εισπράττονται ήδη μέσω της Αναλυτικής Περιοδικής Δήλωσης (ΑΠΔ) που υποβάλλει ο εργοδότης στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

2. Με την παράγραφο 2 του άρθρου αυτού ορίζεται ότι με απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας, η οποία εκδίδεται εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τη δημοσίευση του νόμου και μετά από γνώμη των Διοικητικών Συμβουλίων του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, του ΕΤΕΑ, του ΤΑΠΙΤ και του ΤΑΥΤΕΚΩ καθορίζεται ο τρόπος και ο χρόνος είσπραξης και απόδοσης των ασφαλιστικών εισφορών στα οικεία ταμεία, το ύψος της αποζημίωσης – προμήθειας του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για το σχετικό έργο, καθώς επίσης ρυθμίζεται και κάθε άλλο ειδικό θέμα ή λεπτομέρεια σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων του εν λόγω άρθρου.

Σας υπενθυμίζουμε το σχετικό Φ21250/οικ.34935/1124/16.12.2013 έγγραφο του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας και παρακαλούμε για την άμεση και αποτελεσματική συνεργασία των αρμοδίων υπηρεσιών του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, του ΕΤΕΑ του ΤΑΠΙΤ και του ΤΑΥΤΕΚΩ για την ορθή εφαρμογή των κοινοποιούμενων διατάξεων.

 

​τελικά τι γίνεται ? περιμένουμε κι άλλη απόφαση για το που θα πληρώνονται οι εισφορές του ΤΕΑΥΕΚ, ΤΑΜΕΙΟ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΜΕΤΑΛΛΟΥ, ΤΕΑΕΙΓΕ ?

 

Ναι, θα βγάλει και το ΙΚΑ. Αυτή την έβγαλε το Υπ.Εργασίας όπου απλά γνωστοποιεί στους αποδέκτες την ψήφιση του νόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία με το ΤΕΑΥΕΚ σήμερα μου εϊπαν

Α)Ολοι οι ασφλισμενοι 3+3= 6% εισφορές δηλώνονται στην ΑΠΔ και εξωφλούνται μεσω ΙΚΑ

Β)Υπαρχει εισφορά για το Ταμείο προνοιας του ΤΕΑΥΕΚ 4% για νέους και μάλλον 0,98% για τους παλιούς που θα εξακολουθήσει να καταβάλλεται στο ΤΕΑΥΕΚ

Ακόμη δεν έχει ξεκαθαριστεί πως θα αναγραφούν οι εισφορές στην ΑΠΔ με ποιό π.κ κλπ και πως θα πληρωθούν οι εισφορές. Σήμερα - αυριο θα συνεδριάσουν οι μεγάλοι και θα μας ανακοινώσουν

Τώρα πότε θα μάθουμε πότε θα το κατλάβουμε τι εννοούν και πότε θα ετοιμαστούν τα προγράμματα για να στείλουμε ΑΠΔ βάλτε σε αυτό στοίχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ. θα πληρώνουμε ένα ΤΕΑΥΕΚ με την Α.Π.Δ. και  ένα (πρόνοιας) με κατάθεση στην ΕΤΕ?

 

 

ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ.

 

ή έχουν χαζέψει όλοι ομαδικώς από Εργασίας μέχρι ΥΠ.ΟΙΚ.(συμβουλάτορες-παρατρεχάμενοι-άσχετοι κλπ.)  ή υπάρχει σχέδιο διάλυσης των πάντων.

 

όλα στο παρά πέντε και ΕΝΑΣ λαλάκας δεν βγήκε να πει ,όλες οι αλλαγές από 01/01/2014 ώστε να υπάρχει χρόνος προσαρμογής και ο κάθε χρόνος να έχει τις δικές του κρατήσεις.

 

βρε άσχετοι στο τέλος θα εξαφανιστούν οι επιχειρήσεις και θα μείνετε εσείς και η τρόικα να ψηφίζετε παπαριές που δεν θα αφορούν κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ. θα πληρώνουμε ένα ΤΕΑΥΕΚ με την Α.Π.Δ. και  ένα (πρόνοιας) με κατάθεση στην ΕΤΕ?

 

 

ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ.

 

ή έχουν χαζέψει όλοι ομαδικώς από Εργασίας μέχρι ΥΠ.ΟΙΚ.(συμβουλάτορες-παρατρεχάμενοι-άσχετοι κλπ.)  ή υπάρχει σχέδιο διάλυσης των πάντων.

 

όλα στο παρά πέντε και ΕΝΑΣ λαλάκας δεν βγήκε να πει ,όλες οι αλλαγές από 01/01/2014 ώστε να υπάρχει χρόνος προσαρμογής και ο κάθε χρόνος να έχει τις δικές του κρατήσεις.

 

βρε άσχετοι στο τέλος θα εξαφανιστούν οι επιχειρήσεις και θα μείνετε εσείς και η τρόικα να ψηφίζετε παπαριές που δεν θα αφορούν κανέναν.

Ας πρόσεχες κιεσύ τί ψηφισες, κάνεις τώρα τον Κινέζο αλλά κιεσύ τους ψήφισες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία με το ΤΕΑΥΕΚ σήμερα μου εϊπαν

Α)Ολοι οι ασφλισμενοι 3+3= 6% εισφορές δηλώνονται στην ΑΠΔ και εξωφλούνται μεσω ΙΚΑ

Β)Υπαρχει εισφορά για το Ταμείο προνοιας του ΤΕΑΥΕΚ 4% για νέους και μάλλον 0,98% για τους παλιούς που θα εξακολουθήσει να καταβάλλεται στο ΤΕΑΥΕΚ

Ακόμη δεν έχει ξεκαθαριστεί πως θα αναγραφούν οι εισφορές στην ΑΠΔ με ποιό π.κ κλπ και πως θα πληρωθούν οι εισφορές. Σήμερα - αυριο θα συνεδριάσουν οι μεγάλοι και θα μας ανακοινώσουν

Τώρα πότε θα μάθουμε πότε θα το κατλάβουμε τι εννοούν και πότε θα ετοιμαστούν τα προγράμματα για να στείλουμε ΑΠΔ βάλτε σε αυτό στοίχημα

 

Κάπως έτσι έγινε και με το τ.ΤΑΞΥ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΤΑΠΕΜ ΤΑ ΔΗΛΩΝΩ ΣΤΗΝ ΑΠΔ?ΜΕ Ο ΤΕΑΥΦΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα δείτε λίγο αυτό: http://www.etea.gov.gr/docs/%CE%9D_422514_%CE%91%CE%A0%CE%94.pdf

 

Μόλις μίλησα και με τα τηλέφωνα που έχει στην εγκύκλιο μου είπαν τελικά ότι το 4% για την πρόνοια παραμένει οπότε θα εξακολουθεί να είναι 10% οι κρατήσεις (3+3+4) αλλά δεν έχουν λύσει ακόμα το θέμα πώς θα γίνει μηχανογραφικά όλο αυτό και πιστεύει πως μέχρι τέλος του μήνα θα το λύσουν  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ. θα πληρώνουμε ένα ΤΕΑΥΕΚ με την Α.Π.Δ. και  ένα (πρόνοιας) με κατάθεση στην ΕΤΕ?

 

 

 

 

 

 

 

Η ανοησία τελικά έχει περισέψει στον τόπο μας.  Απλά είναι απαράδεκτο , αν γίνει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία με το ΤΕΑΥΕΚ σήμερα μου εϊπαν

Α)Ολοι οι ασφλισμενοι 3+3= 6% εισφορές δηλώνονται στην ΑΠΔ και εξωφλούνται μεσω ΙΚΑ

Β)Υπαρχει εισφορά για το Ταμείο προνοιας του ΤΕΑΥΕΚ 4% για νέους και μάλλον 0,98% για τους παλιούς που θα εξακολουθήσει να καταβάλλεται στο ΤΕΑΥΕΚ

Παλιά που δίναμε 7% + 3% (ή 4% + 4%) συμπεριλαμβανόταν και η εισφορά για το ταμείο πρόνοιας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία με το ΤΕΑΥΕΚ σήμερα μου εϊπαν

Α)Ολοι οι ασφλισμενοι 3+3= 6% εισφορές δηλώνονται στην ΑΠΔ και εξωφλούνται μεσω ΙΚΑ

Β)Υπαρχει εισφορά για το Ταμείο προνοιας του ΤΕΑΥΕΚ 4% για νέους και μάλλον 0,98% για τους παλιούς που θα εξακολουθήσει να καταβάλλεται στο ΤΕΑΥΕΚ

Ακόμη δεν έχει ξεκαθαριστεί πως θα αναγραφούν οι εισφορές στην ΑΠΔ με ποιό π.κ κλπ και πως θα πληρωθούν οι εισφορές. Σήμερα - αυριο θα συνεδριάσουν οι μεγάλοι και θα μας ανακοινώσουν

Τώρα πότε θα μάθουμε πότε θα το κατλάβουμε τι εννοούν και πότε θα ετοιμαστούν τα προγράμματα για να στείλουμε ΑΠΔ βάλτε σε αυτό στοίχημα

ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΡΟΝΟΙΑΣ των εμπορουπαλλήλων  ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ:

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ Η ΕΙΣΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ  4%,ΕΝΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ 0,80%(;;;) (0,40 ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ +

0,40 ΕΡΓΟΔΟΤΗ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΡΟΝΟΙΑΣ των εμπορουπαλλήλων  ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ:

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ Η ΕΙΣΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ  4%,ΕΝΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ 0,80%(;; ;) (0,40 ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ +

0,40 ΕΡΓΟΔΟΤΗ).

 

 

Πω πω θα το κάνουν όπως και με το ΤΑΞΥ. Ελπίζω να μην ξαναμπερδέψουν τα μπούτια τους (το ΙΚΑ είχε αλλάξει πολλές φορές τα πακέτα κάλυψης και το στήσιμο της ΑΠΔ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΡΟΝΟΙΑΣ των εμπορουπαλλήλων  ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ:

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ Η ΕΙΣΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ  4%,ΕΝΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ 0,80%(;; ;) (0,40 ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ +

0,40 ΕΡΓΟΔΟΤΗ).

Εως τώρα για τους παλιους η εισφορές ηταν 2% ( 3 + 3 = 6  + 2 προνοια =8 ) τώρα μειώνεται σε 0,80 Για τους νεουσ παραμένει το ίδιο 4%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά περιμένουμε έως νεοτέρας .. ούτε πληρώνουμε κάτι (πχ .. ΕΤΕ για το ΤΕΑΥΕΚ) αλλά ούτε και στέλνουμε ΑΔΠ .. 

 

????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδελφε πως γνωρίζεις οτι αυτά τα ταμεια θα είναι μεσα στο ΕΝΙΑΙΟ? που το διαβασές? σε ευχαριστώ

ΑΔΑ:BI65Λ-ΟΨ5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

 

Όπως θα είδατε στην πρώτη σελίδα οι ΑΠΔ πήραν παράταση μέχρι και 28/2.

 

Έχω μισθοδοσία με επικουρικό ΤΑΝΠΥ.

Δύο οι απορίες μου:

1)Το δώρο Χριστουγέννων πληρωνόταν μέχρι 31/1 όσο υπήρχε το ΤΑΝΠΥ.Τώρα λογικά δεν θα πάει μέχρι 28/2 αφού θα πληρώνετε μέσω ΙΚΑ?

 

2)Από το ετεα μου είπαν περίμενε να δούμε πως θα γίνει η πληρωμή του 6%.Τι να περιμένω?Δεν είναι λογικό στις εισφορές του ΙΚΑ που θα πληρωθούν 31/1 να βάλουμε απλά και το ποσό του επικουρικού?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιωτη καλημερα, σε επικοινωνια μου με το ΤΑΝΠΥ μου ειπαν πως απο βδοαμαδα θα εχουν νεοτερα για το πως θα πληρωσουμε, δηλαδη με ποια φορμα, οποτε υπομονη. Οσον αφορα την ΑΠΔ εγω δυστυχως εστειλα εχθες χωρις τα επικουρικα και μαλλον θα κανω συμπληρωματικη για το 6%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...