Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΡΓΟΣΗΜΟ - ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ


G-MEL

Ερώτηση

ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΟΙΚΙΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΠΩΣ ΑΠΟ 1/1/12 ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΕΡΓΟΣΗΜΟ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΗΝΝΗΜΕΝΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΩΝ

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Παντως πληροφορικα θα σας πω,οτι  πριν λιγο που ρωτησα εγω,στο ΙΚΑ Αγ.Παρασκευης σχετικα με το πως θα παρη βεβαιωση γενικα  καποιος που αμοιβεται με εγοσημο,για να κανη την φορορογικη του δηλωση  μου απαντησε, οτι με το ΑΦΜ μου και το ΑΜΚΑ του παει σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΙΚΑ και παιρνει βεβαιωση ,η οποια βγαινει μηχανογραφημενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιους κωδικούς του Ε1 μπαίνουν οι ασφ. κρατήσεις 2/3 και 1/3 αντίστοιχα εργοδότη και εργαζόμενου. Τα καθαρά υποθέτω μπαίνουν στον 301 για τον εργαζόμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιους κωδικούς του Ε1 μπαίνουν οι ασφ. κρατήσεις 2/3 και 1/3 αντίστοιχα εργοδότη και εργαζόμενου. Τα καθαρά υποθέτω μπαίνουν στον 301 για τον εργαζόμενο?

Τι ενοεις οταν λες ασφ.κρατησεις ? :rolleyes:  διοτι  οι ασφ.κρατησεις των κοινων... εργαζομενων,δεν.... μπαινουν στο Ε1 μονο τα καθαρα και ο τυχον παρακρατηθεν και αναλογουν  φορος μπαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβασα αυτό

"ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΡΓΟΣΗΜΟΥ

Ένα από τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα του εργόσημου είναι ότι δίνει τη δυνατότητα σε κάθε νοικοκυριό να πληρώνει διάφορες δαπάνες με νόμιμο τρόπο και με τον τρόπο αυτό να εκπίπτει τις δαπάνες αυτές. Οι ετήσιες καταβληθείσες εισφορές εκπίπτουν κατά τα 2/3 από το φορολογητέο εισόδημα του εργοδότη και κατά το 1/3 από το φορολογητέο εισόδημα του εργαζόμενου.

Ως δικαιολογητικό για την προαναφερθείσα έκπτωση του φόρου εισοδήματος συνυποβάλλεται με την φορολογική δήλωση του 2012 η ετήσια απολογιστική κατάσταση του Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης, που έχει σταλεί στον εργοδότη."

 

Αυτές λοιπον οι ασφαλιστικές κρατήσεις με ποια διαδικασία εκπίπτουν απο το εισόδημα εργαζομένου εργοδότη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβασα αυτό

"ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΡΓΟΣΗΜΟΥ

Ένα από τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα του εργόσημου είναι ότι δίνει τη δυνατότητα σε κάθε νοικοκυριό να πληρώνει διάφορες δαπάνες με νόμιμο τρόπο και με τον τρόπο αυτό να εκπίπτει τις δαπάνες αυτές. Οι ετήσιες καταβληθείσες εισφορές εκπίπτουν κατά τα 2/3 από το φορολογητέο εισόδημα του εργοδότη και κατά το 1/3 από το φορολογητέο εισόδημα του εργαζόμενου.

Ως δικαιολογητικό για την προαναφερθείσα έκπτωση του φόρου εισοδήματος συνυποβάλλεται με την φορολογική δήλωση του 2012 η ετήσια απολογιστική κατάσταση του Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης, που έχει σταλεί στον εργοδότη."

 

Αυτές λοιπον οι ασφαλιστικές κρατήσεις με ποια διαδικασία εκπίπτουν απο το εισόδημα εργαζομένου εργοδότη?

 

Δεν ισχύει, έχει καταργηθεί με το άρ. 27 του Ν. 3986/2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο έντυπο Ε1 και στον κωδ 770 που αφορά την ετήσια αντικειμένική δαπάνη για οικιακούς βοηθούς το ποσό που θα αναγράψω

από που θα το βρω ?

θα πάρω τα αντίγραφα των εργοσήμων απο τον εργοδότη και θα το υπολογίσω μόνη μου?

θα τον στείλω στο ΙΚΑ με τον ΑΦΜ του να πάρει κάποια βεβαίωση ?

στο site του ΙΚΑ δεν βρήκα κάτι. Ισως και να μην το βλέπω ή να έξαψα λάθος.

τι κάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο έντυπο Ε1 και στον κωδ 770 που αφορά την ετήσια αντικειμένική δαπάνη για οικιακούς βοηθούς το ποσό που θα αναγράψω

από που θα το βρω ?

θα πάρω τα αντίγραφα των εργοσήμων απο τον εργοδότη και θα το υπολογίσω μόνη μου?

θα τον στείλω στο ΙΚΑ με τον ΑΦΜ του να πάρει κάποια βεβαίωση ?

στο site του ΙΚΑ δεν βρήκα κάτι. Ισως και να μην το βλέπω ή να έξαψα λάθος.

τι κάνω ?

 

Μην μπείτε στον κόπο να μου απαντήσετε

Το βρήκα

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μην μπείτε στον κόπο να μου απαντήσετε

Το βρήκα

ευχαριστω

Γιατί δεν μας ενημερώνετε για την απάντηση; Μπορεί να τη χρειαστεί κάποιος άλλος συνάδελφος που θα διαβάσει το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ δεν το ανέβασα γιατί αισθάνθηκα κάπως άβολα όταν το πρωι με ποιο καθαρό μυαλό ξαναδιάβασα το

 

Κωδικός 770.Γράψτε την ετήσια αντικειμενική δαπάνη που καταβάλετε για οικιακούς βοηθούς, οδηγούς αυτοκινήτων, δασκάλους και λοιπό προσωπικό, η οποία ορίζεται στο εκάστοτε κατώτατο όριο αμοιβών όπως αυτό προσδιορίζεται από τις ισχύουσες διατάξεις για την αντίστοιχη κατηγορία εργαζομένων.

 

Το υπολογίζουμε εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβασα αυτό

"ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΡΓΟΣΗΜΟΥ

Ένα από τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα του εργόσημου είναι ότι δίνει τη δυνατότητα σε κάθε νοικοκυριό να πληρώνει διάφορες δαπάνες με νόμιμο τρόπο και με τον τρόπο αυτό να εκπίπτει τις δαπάνες αυτές. Οι ετήσιες καταβληθείσες εισφορές εκπίπτουν κατά τα 2/3 από το φορολογητέο εισόδημα του εργοδότη και κατά το 1/3 από το φορολογητέο εισόδημα του εργαζόμενου.

Ως δικαιολογητικό για την προαναφερθείσα έκπτωση του φόρου εισοδήματος συνυποβάλλεται με την φορολογική δήλωση του 2012 η ετήσια απολογιστική κατάσταση του Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης, που έχει σταλεί στον εργοδότη."

 

Αυτές λοιπον οι ασφαλιστικές κρατήσεις με ποια διαδικασία εκπίπτουν απο το εισόδημα εργαζομένου εργοδότη?

Μπορει καποιος να μου πει γιατι εχω ενα θεμα τετειο με την γυναικα που αποσχολειται σε ιδρυμα στην κατακοιτη μητερα μου και μου συνεχεια αυτο το τροποπαριο οτι τα 2/3 των εισφορων ειναι δικα μου , και οτι εχω απαλαγη απο την εφορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με το Υπ.Οικ. ο απασχολούμενος με εργόσημο στην ε1 στον κωδ. 301-2 θα αναγράψει το ποσό που προκύπτει από την αφαίρεση  ΜΕΙΚΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ - 20% ΜΕΙΚΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ . Δηλαδή αν κάποιος το 2012 είχε μεικτες αποδοχές απο εργόσημο 1000,00 ευρώ στον 301-2 θα αναγράψει το ποσό 800,00. Η βεβαίωση αποδοχών που εκδίδει το ίκα αναγράφει μόνο το 1/3 των εισφορών που έχουν πληρωθεί. Τέλος το άρ. 27 του Ν. 3986/2011 όπως μου είπαν δεν έχει πλέον ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λάθος διατύπωση (Τέλος το άρ. 27 του Ν. 3986/2011 όπως μου είπαν δεν έχει πλέον ισχύ.)

Το συκεκριμένο άρθρο ισχύει , αυτό που δεν ισχύει είναι η έκπτωση 1/3 του εργαζομένου και 2/3 του εργοδότη όπως σωστά αναφέρει ο andy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με το Υπ.Οικ. ο απασχολούμενος με εργόσημο στην ε1 στον κωδ. 301-2 θα αναγράψει το ποσό που προκύπτει από την αφαίρεση  ΜΕΙΚΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ - 20% ΜΕΙΚΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ . Δηλαδή αν κάποιος το 2012 είχε μεικτες αποδοχές απο εργόσημο 1000,00 ευρώ στον 301-2 θα αναγράψει το ποσό 800,00. Η βεβαίωση αποδοχών που εκδίδει το ίκα αναγράφει μόνο το 1/3 των εισφορών που έχουν πληρωθεί. Τέλος το άρ. 27 του Ν. 3986/2011 όπως μου είπαν δεν έχει πλέον ισχύ.

 

ΠΟΥ ΤΟ "ΛΕΕΙ" ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ?

 

ΣΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

 

ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΑΤΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους,

Αλλοδαπός που είναι ασφαλισμένος στον ΟΓΑ και έχει πραγματοποιήσει 150 ημερομίσθια εντός του 2012 , έχει εισπράξει καθαρές αποδοχές απο τους εργοδότες το ποσό των 4.527,00 € το οποίο προκύπτει από ακαθάριστο 5.030,00 € από το οποίο έχει αφαιρεθεί το 10% (503,00 € )που αφορά την παρακράτηση υπερ ΟΓΑ. Η σκέψη μου είναι ότι θα πρέπει στον κωδικό 301 να γραφεί το ακαθάριστο ποσό των 5.030,00 και στον κωδικό 053 το ποσό των 503,00 που αφορά την εισφορά του υπερ ΟΓΑ.

θα ήθελα την άποψη των συναλδέφων επί του θέματος.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου G-MEL διότι και εγώ δεν το έβρισκα πουθενά και αναγκάστηκα να πάω ο ίδιος στο υπουργέιο..Αν το καλοσκεφτούμε όμως ισχύει..Διότι στον 301 πρέπει να γράψουμε τα καθαρά..Άρα ότι γραφει η βεβ. αποδ. από ΙΚΑ - 20% ..Το δεύτερο ποσό ( 1/3 ασφ.εισφ. π.χ 250,00 ευρω) δεν θα έχει έκπτωση πλέον .. κ ποτέ δεν είχε (2012 που βγήκε το εργόσημο ) γιατί δεν ίσχυσε ο νόμος . Από αυτό το ποσό ομως κάνουμε την επαλήθευση του 20% των εισφορών , διότι η "αγαπητή" μηχανογράφηση του ΙΚΑ δεν φρόντισε στις βεβ. αποδ. να αναφέρει ότι το "μεγάλο" ποσό ειναι τα μεικτά και όχι τα καθαρά......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις !

Αυτο που συνεχιζω να μην καταλαβαινω και δεν το βρηκα καπου ,ειναι εαν τα 150 μεροκαματα με εργοσημο καλυπτουν τις προυποθεσεις για αδεια παραμονης και της συζυγου και των 2 παιδιων .

Υπάλληλος τμήματος αλλοδαπών μου είπε ότι ο νόμος για τις αναννεώσεις άδειας δεν έχει αλλάξει, άρα ο έγγαμος πρέπει να έχει 10.200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου G-MEL διότι και εγώ δεν το έβρισκα πουθενά και αναγκάστηκα να πάω ο ίδιος στο υπουργέιο..Αν το καλοσκεφτούμε όμως ισχύει..Διότι στον 301 πρέπει να γράψουμε τα καθαρά..Άρα ότι γραφει η βεβ. αποδ. από ΙΚΑ - 20% ..Το δεύτερο ποσό ( 1/3 ασφ.εισφ. π.χ 250,00 ευρω) δεν θα έχει έκπτωση πλέον .. κ ποτέ δεν είχε (2012 που βγήκε το εργόσημο ) γιατί δεν ίσχυσε ο νόμος . Από αυτό το ποσό ομως κάνουμε την επαλήθευση του 20% των εισφορών , διότι η "αγαπητή" μηχανογράφηση του ΙΚΑ δεν φρόντισε στις βεβ. αποδ. να αναφέρει ότι το "μεγάλο" ποσό ειναι τα μεικτά και όχι τα καθαρά......

Και ο εργοδότης που πρέπει να το βάλει?

 

λογικά μάλλον στον770?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάλληλος τμήματος αλλοδαπών μου είπε ότι ο νόμος για τις αναννεώσεις άδειας δεν έχει αλλάξει, άρα ο έγγαμος πρέπει να έχει 10.200.

Επομενως ,εαν δηλωσουν μονο τα 150 μεροκαματα απο το εργοσημο δεν θα μπορουν να καλυψουν τις προυποθεσεις για την αδεια παραμονης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι, μου το είπε με βεβαιότητα. Προσωπικά, μου φαίνεται και λογικό, αφού δεν άλλαξε ο νόμος, ισχύει ότι ίσχυε. Εκτός αν μας ξεφεύγει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

........τροπολογία με βάση την οποία δικαιούνται να καταβάλλουν εργόσημο για το έτος 2012 ακόμα κι αυτοί που δεν είχαν ούτε μία ημέρα εργασίας ασφαλισμένης με εργόσημο . Η καταβολή αυτή θα γίνει με προσαύξηση 50% εντός προθεσμίας που θα ανακοινωθεί άμεσα.

γνωρίζει κάποιος συνάδελφος (στον ΟΓΑ δεν ξέρουν καν ότι υπήρχε τέτοια διάταξη) μέχρι πότε ισχύει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

........τροπολογία με βάση την οποία δικαιούνται να καταβάλλουν εργόσημο για το έτος 2012 ακόμα κι αυτοί που δεν είχαν ούτε μία ημέρα εργασίας ασφαλισμένης με εργόσημο . Η καταβολή αυτή θα γίνει με προσαύξηση 50% εντός προθεσμίας που θα ανακοινωθεί άμεσα.

γνωρίζει κάποιος συνάδελφος (στον ΟΓΑ δεν ξέρουν καν ότι υπήρχε τέτοια διάταξη) μέχρι πότε ισχύει????

κανείς?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...