Προς το περιεχόμενο

Νέες υπηρεσίες Taxisnet από 01/12/2010


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας κοινοποιώ την ερώτησή μου και την απάντηση της Γ.Γ.Π.Σ. (η υπογράμμιση/έντονα δική μου) :P:)

Ερωτήματα προς Γ.Γ.Π.Σ. / Προβολή ερωτήματος

Ερώτημα

Από ΓΚΟΛΙΑΡΑΣ ΠΑΝ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

Ημερομηνία 10/12/2010 12:12

Κατηγορία Γενικής φύσεως

Σύντομη Περιγραφή ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΥ ΝΕΟΥ TAXISNET

Παρακαλούμε όπως μας γνωρίσετε από πότε είναι διαθέσιμη η δυνατότητα παραλαβής του κλειδαρίθμου για τις υπηρεσίες του νέου TAXISNET, καθότι αρκετές Δ.Ο.Υ. αναφέρουν ότι "δε μας έχουν στείλει οδηγίες" / "περιμένουμε να το προσθέσουν στους υπολογιστές" κ.λπ.

Επίσης, παρακαλούμε όπως μας γνωρίσετε την έννοια του "Ειδικού Πληρεξουσίου διάρκειας τεσσάρων μηνών" που απαιτείται να προσκομισθεί περίπτωση που ένα φυσικό πρόσωπο ή ο νομίμως εκπρόσωπος ενός νομικού προσώπου αδυνατεί να προσέλθει στη Δ.Ο.Υ. για να παραλάβει τον κλειδάριθμο. Απαιτείται συμβολαιογραφική πράξη, όπως δίνονται προφορικές οδηγίες από την υποστήριξη του TAXISNET και ορισμένες Δ.Ο.Υ., παρ' όλο που δεν προβλέπεται από τα σχετικά άρθρα του Αστικού Κώδικα (216-217) ή αρκεί μιαν απλή εξουσιοδότηση ισχύος τεσσάρων μηνών από την υπογραφή της θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής της βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας;

Απάντηση

Από TAXISnet

Ημερομηνία 13/12/2010 11:12

Θέμα Απάντηση στο ερώτημα:ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΥ ΝΕΟΥ TAXISNET

Αγαπητέ κύριε,

Η δυνατοτητα παραλαβης του κλειδάριθμου για τις υπηρεσίες του νεου TAXISnet έχει ξεκινήσει απο τις 6-12-2010 ημερομηνία που σταλθηκε η σχετικη εγκυκλιος σε ολες τις ΔΟΥ.

Για την παραλαβή του κλειδάριθμου, σε περιπτωση που δεν μπορει να πάει στη ΔΟΥ ο ιδιος ο φορολογούμενος, απαιτείται συμβολαιογραφική πράξη που αφορά στην παραλαβή του κλειδάριθμου και έχει ισχύ 4 μήνες.

Πάντα στη διάθεσή σας

Υπηρεσία TAXISnet

Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση απόφαση Υπουργού να ζητά κάτι που ο νόμος δεν το ορίζει. Είμαι κάθετος σ αυτό.Για το λόγο αυτό ανέβασα το αρθρακι την Παρασκευή στηνν κεντρική σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση απόφαση Υπουργού να ζητά κάτι που ο νόμος δεν το ορίζει. Είμαι κάθετος σ αυτό.Για το λόγο αυτό ανέβασα το αρθρακι την Παρασκευή στηνν κεντρική σελίδα.

ωραια να σου στειλουμε μια εξουσιοδοτηση να παρεις και τα δικα μας....tongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sos!!!!!!!!!!!!!!!!!εαν εχασα ή ξεχασα τον username μου στο taxisnet ti πρεπει να κανω??

θυμαμαι τον password μου αλλα οχι τον username μου!!!

υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν δευτερο κωδικο??sos!!!!

ευχαριστω για καθε απαντηση σας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sos!!!!!!!!!!!!!!!!!εαν εχασα ή ξεχασα τον username μου στο taxisnet ti πρεπει να κανω??

θυμαμαι τον password μου αλλα οχι τον username μου!!!

υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν δευτερο κωδικο??sos!!!!

ευχαριστω για καθε απαντηση σας!!!!

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=72619

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση απόφαση Υπουργού να ζητά κάτι που ο νόμος δεν το ορίζει. Είμαι κάθετος σ αυτό.Για το λόγο αυτό ανέβασα το αρθρακι την Παρασκευή στηνν κεντρική σελίδα.

Karole σε κατανοώ... όμως απλή απορία. Στην τράπεζα μπορείς να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό στο όνομα μου με μια απλή εξουσιοδότηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Karole σε κατανοώ... όμως απλή απορία. Στην τράπεζα μπορείς να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό στο όνομα μου με μια απλή εξουσιοδότηση;

Μπορείς να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό με πληρεξούσιο (χωρίς να είναι συμβολαιογραφικό), απ όσο γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό με πληρεξούσιο (χωρίς να είναι συμβολαιογραφικό), απ όσο γνωρίζω.

Θα το τσεκάρω αύριο ή όποτε τελειώσουν με τις απεργίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα για να μην υπάρχουν διαφωνίες, στείλε το άρθρο σου στο ΥΟ - Taxis και ας μας πουν την περι του αντιθέτου γνώμη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση

εσας ολοι οι πελατες σας εχουν e-mail ?

Αντε βρε Χρύσα ... ανέβασε ένα server εκεί και δώσε στους ανθρώπους και ένα mail... όλο τσιγκουνιές είσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε βρε Χρύσα ... ανέβασε ένα server εκεί και δώσε στους ανθρώπους και ένα mail... όλο τσιγκουνιές είσαι!!!

αυτο σκεφτομουν οτι πρεπει να κανω....

εξαλλου ξερεις ποσο μπροστα ειμαι στη τεχνολογια ....tongue.gif

(μηπως θα σε φερει ο δρομος απο δω να μου εξηγησεις αυτο με τον server?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα να προσέχεις..

Εγώ πήγα να ανεβάσω μια φορά το Server.. και ακόμη με πονάει η μέση μου.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα να προσέχεις..

Εγώ πήγα να ανεβάσω μια φορά το Server.. και ακόμη με πονάει η μέση μου.. :P

ναι server το λενε τωρα....

δε λες που σε εβαλε η Αρχοντουλα να τιναζεις τα χαλια και πιαστηκες ....tongue.giflaugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα για να μην υπάρχουν διαφωνίες, στείλε το άρθρο σου στο ΥΟ - Taxis και ας μας πουν την περι του αντιθέτου γνώμη τους.

Χρήστο, το έχω στείλει ήδη. Σήμερα θα έχω νέα (έτσι πιστεύω) από την υπεύθυνη του ΥΟ (όχι της ΓΓΠΣ), η οποία ισχυρίζεται πως πρέπει - κακώς κατά τη δική μου άποψη- να είναι συμβολαιογραφικό το έγγραφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό με πληρεξούσιο (χωρίς να είναι συμβολαιογραφικό), απ όσο γνωρίζω.

Μπα ..δεν παίζει. Αυτό προκύπτει από μία μικρή τηλεφωνική έρευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, θα με εκνευρίσετε πρωί πρωί....:P

Ρωτήστε τους δικηγόρους σας πότε πρέπει να είναι ένα ειδικό πληρεξούσιο συμβολαιογραφικό και πότε όχι. Μην τρελάθουμε κιόλας, γιατί με αυτούς στο Υ.Ο. θα ξεχάσουμε και αυτά που μαθαίναμε από το πρώτο έτος στο πανεπιστήμιο (μιάς και διδαχθήκαμε Αστικό Κώδικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΕΓΓΡΑΦΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΕΒΑΛΑ ΣΗΜΕΡΑ 14/12/2010 ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Αγαπητέ κύριε,

Το ειδικό πληρεξούσιο που απαιτείται από την ΔΟΥ για την παραλαβή του κλειδάριθμου πρέπει να είναι από συμβολαιογράφο.

Πάντα στην διάθεσή σας,

Υπηρεσία TAXISnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΕΓΓΡΑΦΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΕΒΑΛΑ ΣΗΜΕΡΑ 14/12/2010 ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Αγαπητέ κύριε,

Το ειδικό πληρεξούσιο που απαιτείται από την ΔΟΥ για την παραλαβή του κλειδάριθμου πρέπει να είναι από συμβολαιογράφο.

Πάντα στην διάθεσή σας,

Υπηρεσία TAXISnet

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/6746

Ζήτησα απο το taxis να αλλάξουν το μήνυμα που στέλνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven...ws/view/id/6746

Ζήτησα απο το taxis να αλλάξουν το μήνυμα που στέλνουν.

Τώρα με τις μετατάξεις δεν πιστεύω συνάδελφε να βρεθείς με απόσπαση συντονιστής μεταξύ ΥΠ.ΟΙΚ. και Γ.Γ.Π.Σ.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγο μίλησα με υπάλληλο του TAXISNET και μου είπε ότι το ειδικό πληρεξούσιο πρέπει να είναι από συμβολαιογράφο, όπως ακριβώς μου είπαν και στις ΔΟΥ.Άρα γιατί στην αρχική σελίδα του ΤAXHEAVEN αναφέρεται ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει;

ΕΛΕΝΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγο μίλησα με υπάλληλο του TAXISNET και μου είπε ότι το ειδικό πληρεξούσιο πρέπει να είναι από συμβολαιογράφο, όπως ακριβώς μου είπαν και στις ΔΟΥ.Άρα γιατί στην αρχική σελίδα του ΤAXHEAVEN αναφέρεται ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει;

ΕΛΕΝΑ

Να πάψετε να ενημερώνεστε απο το TaxHeaven αφού δε σας τα λέμε καλά. Να ρωτάτε από τούδε και στο εξής στις Δ.Ο.Υ.που είναι ενημερωμένες και στο taxis που απαντάνε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν το εισπράξατε ως αμβισβήτηση.Δεν είχα καμμία πρόθεση να δείξω κάτι αρνητικό για το ΤAXHEAVEN.Αντιθέτως

επειδή γνωρίζω πόσο καλά ενημερώνει και καθοδηγεί ήθελα να εκφράσω μια απορία μου.

Έλενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με τις μετατάξεις δεν πιστεύω συνάδελφε να βρεθείς με απόσπαση συντονιστής μεταξύ ΥΠ.ΟΙΚ. και Γ.Γ.Π.Σ.. :P

Να πάψετε να ενημερώνεστε απο το TaxHeaven αφού δε σας τα λέμε καλά. Να ρωτάτε από τούδε και στο εξής στις Δ.Ο.Υ.που είναι ενημερωμένες και στο taxis που απαντάνε σωστά.

βρε μπας και την εχεις εξασφαλισμενη τη θεση του συντονιστη και μας διωχνεις και μεις γελαμε ????sad.gifsad.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα

μπορεί το υπουργείο να βγάλει μια διευκρίνηση κάπως έτσι

"κατόπιν των προβλημάτων που δημιούργησε στους φορολογούμενους κτλ κτλ

αποφασίζουμε το ειδικό πληρεξούσιο (βλ υπόδειγμα "ελπίζω να τους το έστειλες")

δεν είναι απαραίτητο να συντάσσεται από συμβολαιογράφο αρκεί να έχει το γνήσιο της υπογραφής κτλ κτλ

ξέρεις εσύ πως να το γράψεις.

αντε ρε Κώστα κάνε ενα κόπο.

εεεε και μην ξεχάσεις την ενημέρωση των υπηρεσιών (ΔΟΥ κτλ)

Και πες τους άλλη φορά να τηλεφωνούν πρώτα.

Επεξεργασμένο από CHRIS HARRISON
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...