Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΑΣΦΑΛΙΑΣΜΕΝΟΥ


επισκέπτη giot

Ερώτηση

Ετος γέννησης 31/7/1964. Ασφαλιση ΙΚΑ απο 11/1/1988 συνεχόμενη στον ιδιωτικο τομέα. Θέλω την βοήθειά σας.Πότε θεμελιώνω σύνταξη ? Εστω και μειωμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΠΡΟΣΕΞΕ.και το 2010 να ειχε 35 ετη παλι στα 60του θα την επερνε και το 2011 να ειχε 36 ετη ,παλι στα 60. το 2012 με 37ετη παλι στα 60. το 2013 με 38 ετη παλι στα 60. το 2014 με 39 ετη παλι στα 60. και τελος το 2015 θελει 40 ετη και παλι στα 60 του .

Βλεπουμε δηλαδη οτι οποτε δηποτε εχει τα χρονια που απαιτει καθε ετος θεμελιωνει βεβαια το δικαιωμα συνταξης ,αλλα, αν δεν ειναι εξηντα χρονων που ειναι η προυποθεση, θα περιμενει να γινει 60, και τοτε θα την παρη.

Συνεχιζει να εργαζεται ακομη? εως το τελος του 2012 ΧΩΡΙΣ καμια εξαγορα καθαρη εργασια, ποσα ενσημα εχει ή προβλεπεται να εχει?.για γραψτα.

Έναρξη 80-81 440 ένσημα ικα, 1/1/1982-σήμερα τεβε/οαεε, διακοπή δεν έχει κάνει. .Αρα 32 έτη και 1.5 μήνα καθαρή εργασία. Μπορεί να αναγνωρίσει 2 χρόνια στρατό και 3 χρόνια παιδιών.

Έρχεται λοιπόν αυτός, και κάνει αίτηση αναγνώρισης 2 στρατού και 3 παιδιών (τα ζητάει όλα) ώστε να θεμελιώσει σήμερα με 37, και να κάνει διακοπή (κάποια στιγμή φέτος, δεν έχει κάνει ακόμα). Τέλος 2012, προβλέπεται να έχει 32+6,5.

Η προϋπόθεση των 60 είναι σαφής για το πότε θα πληρωθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έναρξη 80-81 440 ένσημα ικα, 1/1/1982-σήμερα τεβε/οαεε, διακοπή δεν έχει κάνει. .Αρα 32 έτη και 1.5 μήνα καθαρή εργασία. Μπορεί να αναγνωρίσει 2 χρόνια στρατό και 3 χρόνια παιδιών.

Έρχεται λοιπόν αυτός, και κάνει αίτηση αναγνώρισης 2 στρατού και 3 παιδιών (τα ζητάει όλα) ώστε να θεμελιώσει σήμερα με 37, και να κάνει διακοπή (κάποια στιγμή φέτος, δεν έχει κάνει ακόμα). Τέλος 2012, προβλέπεται να έχει 32+6,5.

Η προϋπόθεση των 60 είναι σαφής για το πότε θα πληρωθεί...

Το 2012 αφου εχει 32 ετη, μπορει να εξαγοραση μονο τα ετη που πληρωνει και προσαυξανουν την συνταξη και αυτα στην περιπτωση του απο οτι καταλαβα, ειναι μονο ο ΣΤΡΑΤΟΣ τα υπολοιπα ετη που εινα μονο για την ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ του δικαιωματος κα;ι οχι για την προσαυξηση της συνταξης του ,για να τα εξαγοραση στον ΟΑΕΕ πρεπει να εχει 3,600 ενσημα( αυτα οκ τα εχει) και να ειναι και 58 ΕΤΩΝ αρα τοτε μπορει να εξαγοραση τα υπολοιπα. 3 ετη.να το ρωτηση αυτο στον ΟΑΕΕ, για να παρη και πιο σιγουρη απαντηση εδω μια γενικη ιδεα...δινουμε και ΠΟΤΕ τεκμηριωμενη απαντηση ωστε να βασιστης,διοτι υπαρχουν παραθυρακια...που δεν τα ξερουμε.

Ετσι και αλλιως ομως βασει τωρινων δεδομενων, αυτα δεν αμφισβητουνται αν ...θα...υπαρχουν συνταξεις εως τοτε,και αν...δεν το αλλαξουν, θα του αναγνωριστουν τοτε .

Πληροφοριακα θα αναφερω οτι η εξαγορα στρατου , φετος εχει 30% εκπτωση .Αν ομως περιμενει να τον εξαγοραση απο 1/1/2015 και μετα , που τον παιρνει να περιμενη,θα εχει 50% εκπτωση.

ειναι... μια διαφορα 20% πανω στις εισφορες συνταξης στην κλαση που πληρωνει. ξεκιναει στο περιπου , απο 60/ μηνα και φτανει εως 90/μηνα αναγνωρησης. τι να σου πω περι αυτου....αυτος αποφασιζει. ειναι προσωπικη επιλογη διοτι ,π.χ μπορει να νιωθη ανασφαλης και να θελη να...κατωχυρωθη.

εγω παντως....δεν θα το εκανα απο τωρα ..(ειμαι 52-53) για τους κατωθι λογους.

α) θα πληρωσω λιγοτερο μετα ... απο( 1500-2000+)

β)οπως το πανε...δεν ξερω αν θα υπαρχουν συνταξεις εως τοτε...

γ) και το πιο σημαντικο, ΘΑ ΖΗΣΩ ΑΡΑΓΕ ΕΩΣ ΤΟΤΕ?ή θα τους την χαρισω μαζι και τον εξαγοραθεντα Στρατο? ;):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το 2012 αφου εχει 32 ετη, μπορει να εξαγοραση μονο τα ετη που πληρωνει και προσαυξανουν την συνταξη και αυτα στην περιπτωση του απο οτι καταλαβα, ειναι μονο ο ΣΤΡΑΤΟΣ τα υπολοιπα ετη που εινα μονο για την ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ του δικαιωματος κα;ι οχι για την προσαυξηση της συνταξης του ,για να τα εξαγοραση στον ΟΑΕΕ πρεπει να εχει 3,600 ενσημα( αυτα οκ τα εχει) και να ειναι και 58 ΕΤΩΝ αρα τοτε μπορει να εξαγοραση τα υπολοιπα. 3 ετη.να το ρωτηση αυτο στον ΟΑΕΕ, για να παρη και πιο σιγουρη απαντηση εδω μια γενικη ιδεα...δινουμε και ΠΟΤΕ τεκμηριωμενη απαντηση ωστε να βασιστης,διοτι υπαρχουν παραθυρακια...που δεν τα ξερουμε.

Ετσι και αλλιως ομως βασει τωρινων δεδομενων, αυτα δεν αμφισβητουνται αν ...θα...υπαρχουν συνταξεις εως τοτε,και αν...δεν το αλλαξουν, θα του αναγνωριστουν τοτε .

Πληροφοριακα θα αναφερω οτι η εξαγορα στρατου , φετος εχει 30% εκπτωση .Αν ομως περιμενει να τον εξαγοραση απο 1/1/2015 και μετα , που τον παιρνει να περιμενη,θα εχει 50% εκπτωση.

ειναι... μια διαφορα 20% πανω στις εισφορες συνταξης στην κλαση που πληρωνει. ξεκιναει στο περιπου , απο 60/ μηνα και φτανει εως 90/μηνα αναγνωρησης. τι να σου πω περι αυτου....αυτος αποφασιζει. ειναι προσωπικη επιλογη διοτι ,π.χ μπορει να νιωθη ανασφαλης και να θελη να...κατωχυρωθη.

εγω παντως....δεν θα το εκανα απο τωρα ..(ειμαι 52-53) για τους κατωθι λογους.

α) θα πληρωσω λιγοτερο μετα ... απο( 1500-2000+)

β)οπως το πανε...δεν ξερω αν θα υπαρχουν συνταξεις εως τοτε...

γ) και το πιο σημαντικο, ΘΑ ΖΗΣΩ ΑΡΑΓΕ ΕΩΣ ΤΟΤΕ?ή θα τους την χαρισω μαζι και τον εξαγοραθεντα Στρατο? ;):)

στην εγκ 59/2011 περι πλασματικών του ΟΑΕΕ αναφέρεται ρητώς ότι "η αίτηση αναγνώρισης μπορεί να υποβληθεί οποτεδήποτε ανεξάρτητα από τον χρόνο ασφάλισης που έχει πραγματοποιήσει ο ασφαλισμένος, κατά την υποβολή της αίτησης. Συγκεκριμένα μπορεί να υποβληθεί προγενέστερα ή μεταγενέστερα του έτους του οποίου τις προϋποθέσεις συνταξιοδότησης επιθυμεί ο ενδιαφερόμενος να κατοχυρώσει, ακόμη και ταυτόχρονα με την αίτηση συνταξιοδότησης".

Η μόνη προϋπόθεση που βλέπω είναι τα 12 έτη /3600ημέρες αλλά το 58 ετών δεν το βλέπω πουθενα!

Κατα τα λοιπά, συμφωνώ απολύτως, αν και ο μόνος λόγος που σκέφτομαι είναι να πληρώσει τα λεφτά τώρα και να κάνει διακοπή μεταφέροντας το μαγαζί στα παιδιά του, ώστε να μην πληρώνει εισφορές σαν ασφαλισμένος ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αφροδίτη

Καλημέρα σας και πάλι, ναι στα 13 κόλλησα για πρώτη φορά ένσημα. Ας είναι καλά η μητέρα μου που μου εμφύτευσε την ιδέα να κοιτάω μακρυά. Ωστόσο, το θέμα είναι βγαίνουμε τελικά σε σύνταξη ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ, Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ 4500 ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΙ 06/01/2013 ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΑ 65. ΤΟΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑ 67? ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΑΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε παιδια αυτο το "ασφαλιασμενου" διορθωστε το αν θελετε, γιατι καθε φορα που το βλεπω τρομαζω, νομιζω κατι κακο του κανανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε παιδια αυτο το "ασφαλιασμενου" διορθωστε το αν θελετε, γιατι καθε φορα που το βλεπω τρομαζω, νομιζω κατι κακο του κανανε

Αστο

Το βλέπω και παρηγοριέμαι γιατι νομίζω ότι είμαι α Σφαγιασμένος....... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ, Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ 4500 ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΙ 06/01/2013 ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΑ 65. ΤΟΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑ 67? ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΑΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

ΕΙΠΑΝ οτι θα το πανε με την μια χωρις περιοδο χαριτος!! κατσε να δουμε...τι θα ψηφιστη! εγω παντως την ...συνταξη την εχω ηδη ξεχασει ξερουν αυτοι τι κανουν...σου λεει ποιος θα ζηση εως τοτε? αρα θα μπουν στα ταμεια και κατι...παραπνω απο οτι υπολογιζαμε εξ αιτιας του οτι αρκετοι θα πεθαινουν θα μας πεθανουν δηλαδη! :) ξεφτιλες, πουλημενοι :( ποιος εξουσιοδοτησαι 150 ατομα να ρυθμιζουν τις τυχες ενος λαου!!? :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα σας , ειμαι 57 χρονων εχω περιοδο 70-79 1500 ενσυμα βαρεα και απο το 79 οαεε συνολο 33 χρονια και 3 μηνες ποτε βγαινω στην συνταξη

Μπορω να βγω σε συνταξη στα 58?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα σας , ειμαι 57 χρονων εχω περιοδο 70-79 1500 ενσυμα βαρεα και απο το 79 οαεε συνολο 33 χρονια και 3 μηνες ποτε βγαινω στην συνταξη

Μπορω να βγω σε συνταξη στα 58?

 2010 με  35 ετη συνταξη στα 60 κατωτατο οριο και οχι στα  58.αυτο το δικαιωμα, οπως τα λες, πρεπει να το εχεις θεμελιωσει απο το 2010 αλλα δυστυχως ,πρεπει να περιμενης εως τα 60σου.

2011  με  36 ετη  στα 60

2012  με  37 ετη στα 60

2013 με 38 ετη   στα 60

2014 με  39 ετη στα 60

2015  με 40 ετη  στα 60

 

Επαναλαμβανω αυτο δεν αποτελει τεκμηριωμενη απαντηση ,αλλα απλη ενημερωση εσυ ρωτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ειμαι 55 ετων γεννημένος το 15/8/1957 ,εχω 36 χρονια ασφαλισης και 10800 ενσημα και 2 χρονια στρατου =600 ενσημα συνολο ενσυμων 11400 ,ειμαι ιδιωτικος υπαλληλος . Απο 27 ιουλιου 2012 ειμαι ανεργος . Ειμαι αφαλισμενος απο το 1973 ,το 2010 ειχα συμπληρωσει 10500 ενσημα .Θέλω να μάθω αν έχει αλλάξει το όριο ηλικίας συνταξιοδότησης παρόλο που το 2010 έχω συμπληρωσει τα ενσημα 10500 και αν ισχυει οτι θα πάρω σύνταξη στα 58 μου χρόνια βάση του παλιού δικαιώματος?Eυχαριστώ .

 

 

 

Ημερομηνία 22/1/2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ειμαι 55 ετων γεννημένος το 15/8/1957 ,εχω 36 χρονια ασφαλισης και 10800 ενσημα και 2 χρονια στρατου =600 ενσημα συνολο ενσυμων 11400 ,ειμαι ιδιωτικος υπαλληλος . Απο 27 ιουλιου 2012 ειμαι ανεργος . Ειμαι αφαλισμενος απο το 1973 ,το 2010 ειχα συμπληρωσει 10500 ενσημα .Θέλω να μάθω αν έχει αλλάξει το όριο ηλικίας συνταξιοδότησης παρόλο που το 2010 έχω συμπληρωσει τα ενσημα 10500 και αν ισχυει οτι θα πάρω σύνταξη στα 58 μου χρόνια βάση του παλιού δικαιώματος?Σας ευχαριστω.

 

 

 

Ημερομηνία 22/1/2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ειμαι 55 ετων γεννημένος το 15/8/1957 ,εχω 36 χρονια ασφαλισης και 10800 ενσημα και 2 χρονια στρατου =600 ενσημα συνολο ενσυμων 11400 ,ειμαι ιδιωτικος υπαλληλος . Απο 27 ιουλιου 2012 ειμαι ανεργος . Ειμαι αφαλισμενος απο το 1973 ,το 2010 ειχα συμπληρωσει 10500 ενσημα .Θέλω να μάθω αν έχει αλλάξει το όριο ηλικίας συνταξιοδότησης παρόλο που το 2010 έχω συμπληρωσει τα ενσημα 10500 και αν ισχυει οτι θα πάρω σύνταξη στα 58 μου χρόνια βάση του παλιού δικαιώματος?Σας ευχαριστω.

 

 

 

Ημερομηνία 22/1/2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ειμαι 55 ετων γεννημένος το 15/8/1957 ,εχω 36 χρονια ασφαλισης και 10800 ενσημα και 2 χρονια στρατου =600 ενσημα συνολο ενσυμων 11400 ,ειμαι ιδιωτικος υπαλληλος . Απο 27 ιουλιου 2012 ειμαι ανεργος . Ειμαι αφαλισμενος απο το 1973 ,το 2010 ειχα συμπληρωσει 10500 ενσημα .Θέλω να μάθω αν έχει αλλάξει το όριο ηλικίας συνταξιοδότησης παρόλο που το 2010 έχω συμπληρωσει τα ενσημα 10500 και αν ισχυει οτι θα πάρω σύνταξη στα 58 μου χρόνια βάση του παλιού δικαιώματος?Eυχαριστώ .

 

 

 

Ημερομηνία 22/1/2013

 

 

Αφου το 2010 εχεις 10,500 ενσημα , βασει του Ν.3863/10,θα παρης στα 58 σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν κάποιος που είναι ασφαλισμένος από το 1973 με έτη ασφάλισης 36 χρόνια εργασίας ,1 χρόνο ταμείο ανεργίας , 2 χρόνια στρατού ,1 χρόνο ασθενείας και έχει 2 παιδιά αν ισχύει για το πρώτο παιδί 1 χρόνο πλασματικό και 2 χρόνια για το δεύτερο παιδί . 36 χρόνια *300 ένσημα =10800

             2 χρόνια στρατού *300 = ένσημα   600 

           1 χρόνο ασθενείας *300 = ένσημα    300

   1 χρόνο ταμείο ανεργίας *300 = ένσημα   300

οπότε έχει 40 χρόνια εργασίας και 3 χρόνια πλασματικά =43 χρόνια εργασίας . 

Μπορεί να πάρει σύνταξη άνευ ορίου ηλικίας τώρα ? Ευχαριστώ πολύ  !!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν κάποιος που είναι ασφαλισμένος από το 1973 με έτη ασφάλισης 36 χρόνια εργασίας ,1 χρόνο ταμείο ανεργίας , 2 χρόνια στρατού ,1 χρόνο ασθενείας και έχει 2 παιδιά αν ισχύει για το πρώτο παιδί 1 χρόνο πλασματικό και 2 χρόνια για το δεύτερο παιδί . 36 χρόνια *300 ένσημα =10800

             2 χρόνια στρατού *300 = ένσημα   600 

           1 χρόνο ασθενείας *300 = ένσημα    300

   1 χρόνο ταμείο ανεργίας *300 = ένσημα   300

οπότε έχει 40 χρόνια εργασίας και 3 χρόνια πλασματικά =43 χρόνια εργασίας . 

Μπορεί να πάρει σύνταξη άνευ ορίου ηλικίας τώρα ? Ευχαριστώ πολύ  !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν κάποιος που είναι ασφαλισμένος από το 1973 με έτη ασφάλισης 36 χρόνια εργασίας ,1 χρόνο ταμείο ανεργίας , 2 χρόνια στρατού ,1 χρόνο ασθενείας και έχει 2 παιδιά αν ισχύει για το πρώτο παιδί 1 χρόνο πλασματικό και 2 χρόνια για το δεύτερο παιδί . 36 χρόνια *300 ένσημα =10800

             2 χρόνια στρατού *300 = ένσημα   600 

           1 χρόνο ασθενείας *300 = ένσημα    300

   1 χρόνο ταμείο ανεργίας *300 = ένσημα   300

οπότε έχει 40 χρόνια εργασίας και 3 χρόνια πλασματικά =43 χρόνια εργασίας . 

Μπορεί να πάρει σύνταξη άνευ ορίου ηλικίας τώρα ? Ευχαριστώ πολύ  !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν κάποιος που είναι ασφαλισμένος από το 1973 με έτη ασφάλισης 36 χρόνια εργασίας ,1 χρόνο ταμείο ανεργίας , 2 χρόνια στρατού ,1 χρόνο ασθενείας και έχει 2 παιδιά αν ισχύει για το πρώτο παιδί 1 χρόνο πλασματικό και 2 χρόνια για το δεύτερο παιδί . 36 χρόνια *300 ένσημα =10800

             2 χρόνια στρατού *300 = ένσημα   600 

           1 χρόνο ασθενείας *300 = ένσημα    300

   1 χρόνο ταμείο ανεργίας *300 = ένσημα   300

οπότε έχει 40 χρόνια εργασίας και 3 χρόνια πλασματικά =43 χρόνια εργασίας . 

Μπορεί να πάρει σύνταξη άνευ ορίου ηλικίας τώρα ? Ευχαριστώ πολύ  !!

 

τα ορια θεμελιωσης συνταξης  ΙΚΑ με τον Ν.3863/10  αναλογως σε ποιο ετος  συμπληρωνει τα κατωθι ενσημα ειναι

 

2010     με 10,500 ενσημα και οριο ηλικιας τα  58  εδω δεν τα εχει?

2011          10,800 και παλι τα 58

2012          11,100 και οριο τα 59

2013          12,000 και οριο τα 62

 

Γιατι δεν ρωτας το ΙΚΑ ή Δικηγορο ? ολα ταλλα ειναι <φιλολογικη...>συζητηση.κανεις δεν μπορει να σου απαντηση  μετα βεβαιωτητος σε τετοι σοβαρο θεμα, και φυσικα ουτε εγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαίρεται! Είμαι γεννημένος 28-3-1956. Έχω ένσημα ΙΚΑ 3421 από 3/70 έως 6/83 και 1121 ένσημα ΤΕΒΕ από 5/86 έως 12/2011. Σήμερα συνεχίζω να πληρώνω ΟΑΕΕ. Αν έχω καταλάβει καλά βγαίνω σύνταξη στα 60 αλλά από την στιγμή που έχω τα απαραίτητα ένσημα άλλα και τα χρόνια δουλειάς μπορώ τουλάχιστον να σταματήσω να πληρώνω ΟΑΕΕ; Αν ναι πότε μπορώ να το κάνω χωρίς να έχω μειώσεις στην σύνταξη μου! Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαίρεται! Είμαι γεννημένος 28-3-1956. Έχω ένσημα ΙΚΑ 3421 από 3/70 έως 6/83 και 1121 ένσημα ΤΕΒΕ από 5/86 έως 12/2011. Σήμερα συνεχίζω να πληρώνω ΟΑΕΕ. Αν έχω καταλάβει καλά βγαίνω σύνταξη στα 60 αλλά από την στιγμή που έχω τα απαραίτητα ένσημα άλλα και τα χρόνια δουλειάς μπορώ τουλάχιστον να σταματήσω να πληρώνω ΟΑΕΕ; Αν ναι πότε μπορώ να το κάνω χωρίς να έχω μειώσεις στην σύνταξη μου! Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Σιγα .οπως εχουν γινει οι ηλικιες τωρα,.μην βγαινεις στα 60 σου!!! πας κατευθειαν για τα 67!! ρωτησες πριν σκεφτης να σταματησης τον ΟΑΕΕ? διοτι οτι και να σου πω εγω δεν ειναι  τεκμηριωμενα 100% πρεπει να ρωτησης επισταμενα.κατ αρχας για να κρινη  ο ΟΕΕ σαν τελευταιος ασφ.οργανισμος,το αιτημα σου για συνταξη οταν θα την  δικαιουσαι πρεπει να συμπληρωσης 5 χρονια ασφαλισης (1,500) ενσημα  .Τον ΟΑΕΕ μπορεις ...να τον  σταματησης σε 4-5 μηνες για να συμπληρωσης τα 1,500 ενσημα , αλλα θα περιμενεις εως τα 67!!!! για να παρης  με 4,500 ενσημα ψιχουλα...

για δες πιο κατω εσυ τηρεις καποια απο τις προυποθεσεις εστω για θεμελιωση νωριτερα απο τα 67? χμ...δεν νομιζω...

 

Για όσους έχουν ασφαλισθεί για πρώτη φορά μέχρι 31-12-1992 - Παλαιοί  ασφαλισμένοι

Οι   ασφαλισμένοι του Ο.Α.Ε.Ε. δικαιούνται σύνταξη λόγω γήρατος μετά την διακοπή του επαγγέλματός τους:

α) Με συμπληρωμένο το 65ο έτος της ηλικίας τους και συντάξιμο χρόνο 15 ετών, εφόσον και οι δύο προϋποθέσεις συντρέχουν ταυτόχρονα μέχρι 31/12/2012

β) Με συμπληρωμένο το 67ο έτος της ηλικίας τους και συντάξιμο χρόνο 15 ετών.

Στις παραπάνω περιπτώσεις οι χρόνοι οι δυνάμενοι να συνυπολογιστούν είναι οι προβλεπόμενοι από αρθρ. 40 ν. 2084/1992 καθώς και ο χρόνος αναπηρικής σύνταξης ν. 2335/95

γ) Με τη συμπλήρωση μέχρι 31/12/2010 37 ετών πραγματικής ασφάλισης σε φορείς κύριας ασφάλισης ελευθέρων επαγγελματιών και ανεξάρτητα απασχολουμένων, ανεξαρτήτως ορίου ηλικίας, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 16 του ν.3232/2004 (48 Α΄) όπως ισχύει

δ) Με συμπληρωμένο το 60ο έτος της ηλικίας τους και συντάξιμο χρόνο 35 ετών συμπληρωμένο μέχρι 31/12/2010. Για τη συμπλήρωση της 35ετίας έως την 31-12-2010 προσμετράται και χρόνος αναγνώρισης  βάσει αρθρ. 40 Ν.2084/92, εφόσον η σχετική αίτηση αναγνώρισης υποβληθεί έως την 31-12-2013. Ο αναγνωριζόμενος στον ΟΑΕΕ χρόνος ασφάλισης βάσει του παραπάνω άρθρου είναι ο χρόνος  στρατιωτικής θητείας.

ε) Με συμπληρωμένο το 60ο έτος της ηλικίας τους και συντάξιμο χρόνο 35 ετών συμπληρωμένο μέχρι 31/12/2012. Για τη συμπλήρωση της 35ετίας έως την 31-12-2012 προσμετράται και ο αναγνωριζόμενος χρόνος αρθρ. 39, 40, 41 ν. 3996/2011, με την αίτηση αναγνώρισης να μπορεί να υποβληθεί οποτεδήποτε, ως την υποβολή του συνταξιοδοτικού αιτήματος. Αν η 35ετία συμπληρώνεται εντός του 2011 απαιτείται συνολικός χρόνος 36 ετών, ενώ αν συμπληρώνεται το 2012 απαιτείται συνολικός χρόνος 37 ετών για χορήγηση σύνταξης.

στ) Με συμπληρωμένο το 62ο έτος της ηλικίας τους και συντάξιμο χρόνο 40 ετών. Για τη συμπλήρωση της 35ετίας  προσμετράται και ο αναγνωριζόμενος χρόνος αρθρ. 39, 40, 41 ν. 3996/2011, με την αίτηση αναγνώρισης να μπορεί να υποβληθεί οποτεδήποτε, ως την υποβολή του συνταξιοδοτικού αιτήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν συγγνώμη έκανα εγώ ένα λάθος στα νούμερα. τα ένσημα μου στο ΤΕΒΕ το 2011 ήταν 11.121 και όχι 1121. Έφυγε ένας άσος!

Τέλος του 2012 είχα 38 χρόνια δουλειάς. Το οτι βγαίνω στα 60 κάποιοι μου το πάνε δεν το έβγαλα απ το κεφάλι μου. 

Το θέμα είναι οτι ούτε ο ΟΑΕΕ μου δίνει κάποια επίσημη απάντηση για το αν μπορώ να σταματήσω να τους πληρώνω τα 1000 ευρώ το δίμηνο άλλα αυτο δεν μου λέει κάτι.

Γνωρίζουμε πολύ καλά την ανευθυνότητα του συστήματος. 

Γι αυτό και ρώτησα εδώ αν υπάρχει κάποια αντίστοιχη περίπτωση!

Πάντως δεν χρειάζεται να είσαι τόσο επιθετικός στις απαντήσεις σου. 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φιλε tmits  o FAZEXA μονο επιθετικος δεν ειναι εδω μεσα. στα μισα τοπικ που μπαινουν και ρωτανε πολιτες-μη λογιστες και αφορουν συνταξιοδοτικα θεματα

απανταει ως επι το πλειστον αυτος.Οποτε ο χαρακτηρισμος σου ειναι αδικος.

Για να παρεις τωρα (και εσυ ) την ετοιμη απαντηση σου δε μπορεις παρα να διαβασεις τι σου εγραψε παραπανω στα δ) και ε).

 

Φιλικα παντα.

 

 

 

Υ.Γ. στον ΟΑΕΕ της περιοχης σου να απευθυνθεις στο τμημα συνταξεων για τα περεταιρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από την στιγμή που το forum είναι ανοιχτό λογικό είναι να μπαίνουν και να ρωτάνε χίλιοι δυο αδαείς με αυτά τα θέματα όπως είμαι και εγώ και πολύ πιθανόν να ρωτάμε χαζομάρες.

Γι αυτό και ρωτάμε σε συγκεκριμένα forum κάποιους πιο έμπειρους ανθρώπους για να μας βοηθήσουν.

Τελος πάντων εγώ έκανα μια ερώτηση και τον ευχαρίστησα για την απάντηση που μου έδωσε! Τον τρόπο του ας τον κρίνει ο καθένας!

Ευχαριστώ και πάλι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φιλε μου πως ξερεις ομως εσυ οτι η απαντηση που θα παρεις απο εδω θα ειναι εγκυρη και σωστη ? μονος σου ειπες αλλωστε οτι μπαινουν στο φορουμ πολλοι αδαεις

και ρωτανε οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις. Ο FAZEXA σου απαντησε με τα στοιχεια ( σωστα ή λαθος ) που του παρεθεσες στην αρχικη σου δημοσιευση.

Με τα δεδομενα αυτα σου ειπε τι πιστευει και που το στηριζει παραθετοντας τις αντιστοιχες διαταξεις, στο τελος ομως σε συμβουλευει να ρωτησεις στον ΟΑΕΕ για να παρεις

εγκυρη απαντηση απο τον κατεξοχην υπευθυνο.

Καλη συνεχεια και καλη συνταξη σου ευχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...