Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΕΒΕ - ΑΠΑΛΛΑΓΕΣ - ΠΟΙΟΙ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΙ


Επισκέπτης

Ερώτηση

Γνωρίζει κάποιος τις περιπτώσεις για τις οποίες δεν απαιτείται η εγγραφή

στο ΤΕΒΕ? Υπάρχει διάταξη που να ορίζει πως αν η επιχείρηση λειτουργεί πριν την 01/07/1992 τότε απαλλάσεται από το ΤΕΒΕ? Και αν ναι τότε μήπως πρέπει να ασφαλιστεί ο επιχειρηματίας κάπου αλλού.

Μας ενδιαφέρει για ατομική επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

προς τον κυριο Ξενακη

θα μπορουσατε να μου πητε ποσα ειναι τα χρονια ασφαλησης για την βασικη συνταξη στον ΟΑΕΕ και ποσο ειναι σημερα η βασικη συνταξη του ΟΑΕΕ?στη 3η ασφ.κλαση?

ευχαριστω πολυ

FAZEXA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης
προς τον κυριο Ξενακη

θα μπορουσατε να μου πητε ποσα ειναι τα χρονια ασφαλησης για την βασικη συνταξη στον ΟΑΕΕ και ποσο ειναι σημερα η βασικη συνταξη του ΟΑΕΕ?στη 3η ασφ.κλαση?

ευχαριστω πολυ

FAZEXA

Από 15 έτη ασφάλισης ξεκινάει το δικαίωμα σύνταξης (κατώτατη)

Από τα 20 αλλάζει η κλίμακα υπολογισμού και στη συνέχεια από τα 30.

Δεν μπορώ να σας πω πόσο είναι η βασική σύνταξη γιατί παίζουν ρόλο οι κατηγορίες (υποχρεωτικές και προαιρετοκές) και πόσα χρόνια έχουν καταβληθεί σε κάθε μία απ΄αυτές.

Π.χ. ασφαλισμένοι με 32 έτη, ο ένας πήρε €1080 κι ο άλλος €1250.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Από 15 έτη ασφάλισης ξεκινάει το δικαίωμα σύνταξης (κατώτατη)

Από τα 20 αλλάζει η κλίμακα υπολογισμού και στη συνέχεια από τα 30.

Δεν μπορώ να σας πω πόσο είναι η βασική σύνταξη γιατί παίζουν ρόλο οι κατηγορίες (υποχρεωτικές και προαιρετοκές) και πόσα χρόνια έχουν καταβληθεί σε κάθε μία απ΄αυτές.

Π.χ. ασφαλισμένοι με 32 έτη, ο ένας πήρε €1080 κι ο άλλος €1250.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

ΝΙΚΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Γνωρίζει κάποιος τις περιπτώσεις για τις οποίες δεν απαιτείται η εγγραφή

στο ΤΕΒΕ? Υπάρχει διάταξη που να ορίζει πως αν η επιχείρηση λειτουργεί πριν την 01/07/1992 τότε απαλλάσεται από το ΤΕΒΕ? Και αν ναι τότε μήπως πρέπει να ασφαλιστεί ο επιχειρηματίας κάπου αλλού.

Μας ενδιαφέρει για ατομική επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αναργυρος Ανανιαδης

Η επιχειρηση ειναι Ο.Ε (ξενοδοχειο) και εχει κανει εναρξη το 2007. Το χωριο εχει κατω απο 2000 κατοικους. Τα πρωτα 2 χρονια ειχαμε απαλλαγη διοτι ειχα ασφαλεια ΙΚΑ. Εδω και 2 χρονια δεν πληρωνουμε ΟΑΕΕ. Γνωριζει κανεις εαν πρεπει να πληρωνουμε ΟΑΕΕ η εχουμε λογω κατοικων απαλλαγη?

Ευχαριστω πολυ,

Αργυρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, ασφαλίστρια με αναγγελία προσληψης σήμερα 1/2/2011 σε ατομικη επιχειρηση ώς υπάλληλος γραφείου, θέλει ταυτόχρονα να κάνει και έναρξη σαν ελεύθερος επαγγελματίας (εφόσν τελείωσε τις εξετάσεις του Υπουργείου πλεόν). Το πρόβλημα είναι ότι δεν εμφανίζει προηγόυμενη ασφάλιση μέσα στο 2010 (ένσυμα) καθώς ήταν άνεργη γραμμένη στον ΟΑΕΔ. Το πρόβλημα το οποίο διερετούμαι είναι εάν μπορεί με κάποιο τρόπο να πάρει απαλλαγή ως νέα ασφαλιζόμενη απο τον ΟΑΕΕ (είναι νέα ασφαλιζόμενη-μετα το 1993) ? Υπάρχει έστω μία λύση να αποφύγει τον ΟΑΕΕ μιάς και θα ασφαλίζεται στο ΙΚΑ ? Η εάν ξεκινήσει και με τον ΟΑΕΕ παράλληλα μπορέι να το διακόψει αργότερα και να είναι μόνο στο ΙΚΑ,παίρνοντας απαλλαγή ? Υπάρχει πλαφόν (ελάχιστος αριθμός ενσύμων) στην απαλλαγή του ΟΑΕΕ όσο αφορά τα ένσυμα που πρέπει να έχεις ώστε να πάρεις την απαλλαγή ?

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η ασφαλιση ή μη στο τεβε (οαεε) ειναι ΠΡΩΤΟ θεμα στην επαρχια.Αποτελει κριτηριο για πολλους αν θα κανουν διακοπη ή θα συνεχισουν.:(:(:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόνο στην επαρχία ? εδώ το πρόβλημα της συγκεκριμένης ασφαλίστριας είναι στην Αθήνα. Καμία ιδέα κανείς ? :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, ασφαλίστρια με αναγγελία προσληψης σήμερα 1/2/2011 σε ατομικη επιχειρηση ώς υπάλληλος γραφείου, θέλει ταυτόχρονα να κάνει και έναρξη σαν ελεύθερος επαγγελματίας (εφόσν τελείωσε τις εξετάσεις του Υπουργείου πλεόν). Το πρόβλημα είναι ότι δεν εμφανίζει προηγόυμενη ασφάλιση μέσα στο 2010 (ένσυμα) καθώς ήταν άνεργη γραμμένη στον ΟΑΕΔ. Το πρόβλημα το οποίο διερετούμαι είναι εάν μπορεί με κάποιο τρόπο να πάρει απαλλαγή ως νέα ασφαλιζόμενη απο τον ΟΑΕΕ (είναι νέα ασφαλιζόμενη-μετα το 1993) ? Υπάρχει έστω μία λύση να αποφύγει τον ΟΑΕΕ μιάς και θα ασφαλίζεται στο ΙΚΑ ? Η εάν ξεκινήσει και με τον ΟΑΕΕ παράλληλα μπορέι να το διακόψει αργότερα και να είναι μόνο στο ΙΚΑ,παίρνοντας απαλλαγή ? Υπάρχει πλαφόν (ελάχιστος αριθμός ενσύμων) στην απαλλαγή του ΟΑΕΕ όσο αφορά τα ένσυμα που πρέπει να έχεις ώστε να πάρεις την απαλλαγή ?

Ευχαριστώ,

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=64253

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας

Εταιρεία ΕΠΕ πρόκειται να κάνει έναρξη εργασιών με 2 εταίρους, ένα φυσικό πρόσωπο με 5% και μια εταιρεία εξωτερικού (Ρουμανία) με 95% στην οποία όμως εταίροι είναι 5 εταιρείες και ένα φυσικό πρόσωπο. Από όσα γνωρίζω, στον ΟΑΕΕ πρέπει να ασφαλιστεί το φυσικό πρόσωπο (5%) στην ελληνική εταιρεία και να πάρει απαλλαγή το φυσικό πρόσωπο που συμμετέχει στην εταιρεία του εξωτερικού διότι ασφαλίζεται εκεί. Όταν πήγα στον ΟΑΕΕ για την εγγραφή του Έλληνα εταίρου και την απαλλαγή του Ρουμάνου φυσικού προσώπου (με τα ανάλογα σχετικά έγγραφα), η υπάλληλος μου ζήτησε να της προσκομίσω και όλα τα διοικητικά συμβουλία των εταιρειών του εξωτερικού ώστε να απαλλαγούν όλοι από την ασφάλιση στον ΟΑΕΕ:blink:. Γνωρίζετε τελικά τι ισχύει από τα δύο;

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας

Εταιρεία ΕΠΕ πρόκειται να κάνει έναρξη εργασιών με 2 εταίρους, ένα φυσικό πρόσωπο με 5% και μια εταιρεία εξωτερικού (Ρουμανία) με 95% στην οποία όμως εταίροι είναι 5 εταιρείες και ένα φυσικό πρόσωπο. Από όσα γνωρίζω, στον ΟΑΕΕ πρέπει να ασφαλιστεί το φυσικό πρόσωπο (5%) στην ελληνική εταιρεία και να πάρει απαλλαγή το φυσικό πρόσωπο που συμμετέχει στην εταιρεία του εξωτερικού διότι ασφαλίζεται εκεί. Όταν πήγα στον ΟΑΕΕ για την εγγραφή του Έλληνα εταίρου και την απαλλαγή του Ρουμάνου φυσικού προσώπου (με τα ανάλογα σχετικά έγγραφα), η υπάλληλος μου ζήτησε να της προσκομίσω και όλα τα διοικητικά συμβούλια των εταιρειών του εξωτερικού ώστε να απαλλαγούν όλοι από την ασφάλιση στον ΟΑΕΕ:blink:. Γνωρίζετε τελικά τι ισχύει από τα δύο;

Ευχαριστώ πολύ

Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο; Δεύτερη επίσκεψη σήμερα στο ΤΕΒΕ και πάλι έφυγα άπραγος με πίεση 22!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΘΑΝΑΣΗΣ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .

ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΙΑ ΙΚΑ ΤΟ 1999, ΤΟ 2000 ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΕΒΕ.ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΟΣ- ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΙΚΑ- ΤΟ ΤΕΒΕ ΤΟ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2005 ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΑ - ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΛΕΙΡΩΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΙΚΑ.ΑΠ0 ΤΟ .99 .ΤΟ ΤΕΒΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ,ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΕΙΡΩΣΩ . ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη OAEE emp.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .

ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΙΑ ΙΚΑ ΤΟ 1999, ΤΟ 2000 ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΕΒΕ.ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΟΣ- ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΙΚΑ- ΤΟ ΤΕΒΕ ΤΟ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2005 ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΑ - ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΛΕΙΡΩΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΙΚΑ.ΑΠ0 ΤΟ .99 .ΤΟ ΤΕΒΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ,ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΕΙΡΩΣΩ . ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ......

Αν από το 1999 το ΙΚΑ είναι συνεχόμενο (να μην υπάρχει ούτε ένας μήνας χωρις έστω ένα ένσημο) τότε απαλλάσεσαι από την ημερομηνία εγγραφής και επιστρέφονται οι εισφορές κλάδου σύνταξης.

OAEE emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ..

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΝ Ο ΕΜΠΟΡΟΣ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟΥ (Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΥΠΟΠΟΙΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ)

ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΣΕ ΠΡΟΕΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ (ΚΑΤΩ ΤΩΝ 2000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ) ΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ

ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ?

ΑΝ ΟΧΙ ΘΑ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε περίπτωση που ο ασφαλισμένος (μετά 1993) είναι στον ΟΓΑ όχι λόγω προαιρετικής περιοχής αλλά διότι ,πχ , ξενοδοχος με <10 δωμάτια ή επαγγελματιας αγροτης και κανει εναρξη επιτηδευματος οικονομολογος τότε τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε περίπτωση που ο ασφαλισμένος (μετά 1993) είναι στον ΟΓΑ όχι λόγω προαιρετικής περιοχής αλλά διότι ,πχ , ξενοδοχος με <10 δωμάτια ή επαγγελματιας αγροτης και κανει εναρξη επιτηδευματος οικονομολογος τότε τι γίνεται;

Εγγράφεται κανονικά στον ΟΑΕΕ.

ΟΑΕΕ emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κι εχει 2 ασφ. φορεις;

Πρόσωπα που δεν δικαιούνται επιλογή Ασφαλιστικού φορέα

Τα πρόσωπα που εξαιρούνται της επιλογής ασφ/κού φορέα είναι:

α) Οι ασφαλισμένοι του ΝΑΤ (ως υπαγόμενοι στον έλεγχο και στην εποπτεία του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας).

β) Οι ασφαλισμένοι του ΟΓΑ (άρθρο 43 Ν.2084/92).

γ) Οι «νέοι» ασφαλισμένοι του ΕΤΑΑ (πρώην ΤΣΑΥ, ΤΣΜΕΔΕ και Ταμείου Νομικών) όπου η ασφάλιση σε αυτό είναι υποχρεωτική και απαλλάσσονται δικαιωματικά από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ.

δ) Οι «παλαιοί» ασφαλισμένοι (ασφαλισμένοι πριν την 1/1/1993).Οι διατάξεις του άρθρου 39 του Ν.2084/92 δεν έχουν εφαρμογή στους μέχρι 31/12/92 ασφαλισμένους («παλαιούς» ασφαλισμένους). Τα πρόσωπα αυτά ως παράλληλα ασφαλισμένοι ή συνταξιούχοι άλλου φορέα Κύριας Ασφάλισης ή του Δημοσίου, δικαιούνται μόνο απαλλαγής του Κλάδου Υγείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη αναγνωστης

θα ήθελα να προσθέσω μία ερώτηση που έχω κ δεν κατάφερα ν αβρω απάντησ αν κ διαβάζω εδώ κ μέρες στο φόρουμ σας.

Έχω πάρει απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ κ είαμ στο ΙΚΑ (συνεπώς νέος ασφαλισμένος, μισθωτός με διατήρηση του Ελ. Επ.).

Μπορώ να μην ανανεώσω την απαλλαγή στον ΟΑΕΕ κ να ασφαλιστώ εκεί παραμένωντας κατά βάση μισθωτός?

Ισχύει οτι κατ' εφαρμογή του άρθρου 2 του Ν. 2335/95, θα πρέπει να ασφαλιστώ και συμπληρωματικά στο ΙΚΑ για όσους κλάδους ασφάλισης δεν το καλύπτει ο ΟΑΕΕ (εγκ. 44/96).

Δυστυχώς ούτε ο λογιστής μου οτυτε το λογιστήριο τηε εταιρίας που δουλέυω το γνωρίζει κ από τον ΟΑΕΕ.. δεν βγάζεις άκρη...

Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να το κάνω είναι μήπως κ έχω όφελος χρημάτων στον μισθό μου...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εταίροι ΕΠΕ ασφαλίζονται υποχρεωτικά στον ΟΑΕΕ ή μπορούν να τύχουν απαλλαγής ? είναι ήδη ασφαλισμένοι αλλού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκκαθαριστής σε ΕΠΕ η οποία έχει τεθεί υπο εκκαθάριση είναι υποχρεωμένες να πληρώνει εισφορές στο ΟΑΕΕ?? ( ήταν και μέλος της)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ λόγω ελ. επαγγέλματος μετά το 1993. Ρώτησα σήμερα στον ΟΑΕΕ της περιοχή μου ποιές οι προυποθέσεις εξαίρεσης απο τον ΟΑΕΕ λόγω του ότι πρόκειται να ασφαλιστώ στο ΙΚΑ (μερίκη απασχόληση και συγκεκριμένα 3 ώρες την ημέρα σε πενθήμερη βάση) και μου απάντησε η προισταμένη ότι για να πάρω εξαίρεση θα πρέπει να είναι πλήρης η απασχόληση με 25 ένσημα για κάθε μήνα. Της ζήτησα να μου πεί τον νόμο ή την απόφαση που το αναφέρει αυτό και η απάντησή της ήταν ότι έχουν λάβει εσωτερικές εντολές και έγγραφα που δεν μπορεί να μου τα δώσει και το μόνο που μπορω να κάνω είναι να ασφαλιστώ στο ΙΚΑ, να κάνω αίτηση εξαίρεσης, να μου απορίψουν την αίτηση και στην συνέχεια να πάει στην τοπική επιτροπή και τότε στην απάντηση θα μου γράψουν τις απόφασεις που απορίπτουν την αίτησή μου σε περίπτωση που αποριφθεί οριστικά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος απο εσάς γνωρίζει κάτι σχετικό καθώς η υπηρεσία αυτή κρατά κρυφές τις αποφάσεις της και δεν μπορώ να βρώ κάτι επίσημο.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω ξενοδοχείο σε περιοχή κάτω των 2000 κατοίκων στο νομό Πιερίας. Μπορώ να γραφτώ στον ΟΓΑ και να διαγραφώ από το ΟΑΕΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω ξενοδοχείο σε περιοχή κάτω των 2000 κατοίκων στο νομό Πιερίας. Μπορώ να γραφτώ στον ΟΓΑ και να διαγραφώ από το ΟΑΕΕ;

Όχι. Για τους ξενοδόχους η ασφάλιση ΟΑΕΕ είναιυποχρεωτική σε οποιαδήποτε περιοχή.

Ioannis Xenikakis

OAEE emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ λόγω ελ. επαγγέλματος μετά το 1993. Ρώτησα σήμερα στον ΟΑΕΕ της περιοχή μου ποιές οι προυποθέσεις εξαίρεσης απο τον ΟΑΕΕ λόγω του ότι πρόκειται να ασφαλιστώ στο ΙΚΑ (μερίκη απασχόληση και συγκεκριμένα 3 ώρες την ημέρα σε πενθήμερη βάση) και μου απάντησε η προισταμένη ότι για να πάρω εξαίρεση θα πρέπει να είναι πλήρης η απασχόληση με 25 ένσημα για κάθε μήνα. Της ζήτησα να μου πεί τον νόμο ή την απόφαση που το αναφέρει αυτό και η απάντησή της ήταν ότι έχουν λάβει εσωτερικές εντολές και έγγραφα που δεν μπορεί να μου τα δώσει και το μόνο που μπορω να κάνω είναι να ασφαλιστώ στο ΙΚΑ, να κάνω αίτηση εξαίρεσης, να μου απορίψουν την αίτηση και στην συνέχεια να πάει στην τοπική επιτροπή και τότε στην απάντηση θα μου γράψουν τις απόφασεις που απορίπτουν την αίτησή μου σε περίπτωση που αποριφθεί οριστικά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος απο εσάς γνωρίζει κάτι σχετικό καθώς η υπηρεσία αυτή κρατά κρυφές τις αποφάσεις της και δεν μπορώ να βρώ κάτι επίσημο.

Ευχαριστώ.

γνωρίζει κάποιος αν είναι έτσι γιατί εμένα στο ν ΟΑΕΕ της περιοχής μου μου είπαν ότι αρκεί να έχει ο ασφαλισμένος έστω και 5 ένσημα το μήνα στο ΙΚΑ και δεν τους ενδιαφέρει αν θα έιναι πλήρης ή μερικής απασχόλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...