Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΧΕΣΗ ΜΙΚΤΩΝ ΜΕ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΦΟΡΙΑ


επισκέπτη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Ερώτηση

επισκέπτη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΟΙ ΚΑΘΑΡΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΕΙΝΑΙ 1800€ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΣΕ ΤΙ ΜΙΚΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ.

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ:

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ή ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΣΤΟΝ ΜΙΣΘΟ. ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΛΕΙΣΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ. ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΜΙΚΡΗ.

ΑΠΟ ΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΜΙΣΘΩΤΟΥ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Στο πρώτο ερώτημα ζητάς τη λύση συνάρτησης με χ,ψ,z,y αγνώστους και μόνο γνωστό τα καθαρά σου.

Στο δεύτερο ζητάς μίνι φορολογικό σεμινάριο,... αρκεί να γνωρίζεις ότι η παρακράτηση φόρου που κάνει στα εισοδήματά σου ο εργοδότης σου είναι δεδομένη βάσει κλίμακας και δεν γίνεται λάστιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΟΙ ΚΑΘΑΡΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΕΙΝΑΙ 1800€ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΣΕ ΤΙ ΜΙΚΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ.

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ:

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ή ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΣΤΟΝ ΜΙΣΘΟ. ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΛΕΙΣΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ. ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΜΙΚΡΗ.

ΑΠΟ ΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΜΙΣΘΩΤΟΥ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Κατ' αρχήν δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε τον μικτό μισθό με μοναδικό δεδομένο τις καθαρές αποδοχές . Χρειάζονται και άλλα σοιχεία (πακέτο κάλυψης ασφαλιστικού ταμείου , επικουρικό,κλπ ) . Άσε που δεν θεωρώ σωστό να δίνονται τέτοιες απαντήσεις απο το φόρουμ αλλά αν δώσεις τα στοιχεία και κάποιος συνάδελφος θέλει να απαντήσει ας το πράξει.

Όσον αφορά τώρα την παρακράτηση του ΦΜΥ αυτή δεν γίνεται (ή δεν πρέπει να γίνεται ) αυθαίρετα και ανάλογα με το τί συμφέρει τον εργοδότη ή τον εργαζόμενο. Υπάρχει σχετική νομοθεσία που αναφέρει τον τρόπο υπολογιμού της παρακράτησης φόρου των μισθωτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Κατ' αρχήν δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε τον μικτό μισθό με μοναδικό δεδομένο τις καθαρές αποδοχές . Χρειάζονται και άλλα σοιχεία (πακέτο κάλυψης ασφαλιστικού ταμείου , επικουρικό,κλπ ) . Άσε που δεν θεωρώ σωστό να δίνονται τέτοιες απαντήσεις απο το φόρουμ αλλά αν δώσεις τα στοιχεία και κάποιος συνάδελφος θέλει να απαντήσει ας το πράξει.

Όσον αφορά τώρα την παρακράτηση του ΦΜΥ αυτή δεν γίνεται (ή δεν πρέπει να γίνεται ) αυθαίρετα και ανάλογα με το τί συμφέρει τον εργοδότη ή τον εργαζόμενο. Υπάρχει σχετική νομοθεσία που αναφέρει τον τρόπο υπολογιμού της παρακράτησης φόρου των μισθωτών.

Καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Να κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο το ερώτημα. Δέχθηκα μια πρόταση για δουλειά και στις συζητήσεις που έγιναν ζήτησα 1800€ καθαρά. Ο λογιστής της εταιρείας επανήλθε και μου απάντησε ότι το μικτό πακέτο αποδοχών μου θα είναι περίπου 32.000€ το χρόνο. Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι αν η πρόταση αυτή του λογιστή αντιστοιχεί στα 1800€ το μήνα καθαρά που ζήτησα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ 1800 ΚΑΘΑΡΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΔΗΛ 1800*14=25200 ΤΟΤΕ ΤΑ 32000 ΜΙΚΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ.(ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΕΑΜ ΜΙΚΤΑ ΤΟΤΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 22.000/14=1.571€)ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΟΝΔΡΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Ευχαριστώ και τους δυό σας.

WIL έτσι νομίζω και εγώ. Το ετήσιο μικτό ποσό το υπολόγισα περίπου στα 35.600€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ευχαριστώ και τους δυό σας.

WIL έτσι νομίζω και εγώ. Το ετήσιο μικτό ποσό το υπολόγισα περίπου στα 35.600€.

Πως το υπολογίσατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...