Προς το περιεχόμενο

Φορολόγηση εισοδήματος αλλοδαπής προέλευσης στην Ελλάδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες στην Ολλανδία 25.000,00 ευρώ και φόρος 6.500,00.

α)κωδ.389 για το εισόδημα και κωδ.651 για το φόρο ?

β)επικύρωση βεβαίωσης εξωτερικού από το προξενείο ?

Αν μπορεί κάποιος να βάλει ένα χεράκι θα του ήμουν υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΝΙΚΟΣ Κ-
Εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες στην Ολλανδία 25.000,00 ευρώ και φόρος 6.500,00.

α)κωδ.389 για το εισόδημα και κωδ.651 για το φόρο ?

β)επικύρωση βεβαίωσης εξωτερικού από το προξενείο ?

Αν μπορεί κάποιος να βάλει ένα χεράκι θα του ήμουν υπόχρεος.

Σωστοί οι κωδικοί που αναφέρεις. Απλά η βεβαίωση πρέπει να μεταφραστεί από την επίσημη υπηρεσία μεταφράσεων του υπουργείου εξωτερικών που είναι στην Αρίωνος 10 κάθετος στην Ερμού τηλ.2103285713.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες στην Ολλανδία 25.000,00 ευρώ και φόρος 6.500,00.

α)κωδ.389 για το εισόδημα και κωδ.651 για το φόρο ?

β)επικύρωση βεβαίωσης εξωτερικού από το προξενείο ?

Αν μπορεί κάποιος να βάλει ένα χεράκι θα του ήμουν υπόχρεος.

Ελληνας μονιμος κατοικος εξωτερικου;

Eλληνας κατοικος Ελλαδoς;

Ολλανδος μονιμος κατοικος Ελλαδος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Έλληνας, μόνιμος κάτοικος Ελλάδος, με 11 μήνες περίπου εργασία στην Ολλανδία. Ο παρακρατούμενος φόρος τι γίνεται? Υπάρχει κάποια σύμβαση μεταξύ Ελλάδας και Ολλανδίας για αποφυγή διπλής φορολογίας. Όπως μου εξήγησε ο πελάτης παίρνουν μια μικρή επιστροφή φόρου στην Ολλανδία που σημαίνει κατά την γνώμη μου ότι κάνουν δήλωση και εκεί. Φορολογούνται για τα ίδια εισοδήματα και στην Ελλάδα?

Πρώτη φορά μου τυχαίνει η περίπτωση και οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύ χρήσιμη.

Καλή σας μέρα, καλό κουράγιο.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Δες σε αυτό το site :

Νόμος 1455/16.06.84 (Ολλανδία) Νόμος 1455/16.06.84 Κύρωση της Σύμβασης μεταξύ της Ελληνικής Δημοκρατίας και του Βασιλείου των Κάτω Χωρών που υπογράφτηκε στην Αθήνα στις 16 Ιούλη 1981 για την αποφυγή της διπλής φορολογίας και την αποτροπή της φοροδιαφυγής σε σχέση προς τους φόρους εισοδήματος και κεφαλαίου και του προσαρτημένου σ' αυτή Πρωτοκόλλου. (Α'89).΄

Για το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, άρθρο 16 της Σύμβασης:

"Εξηρτημέναι προσωπικαί υπηρεσίαι.

' Αρθρον 16

1. Τηρουμένων των διατάξεων των άρθρων 17, 19, 20 και 21, μισθοί,

ημερομίσθια και άλλαι παρομοίας φύσεως αμοιβαί κτώμεναι υπό κατοίκου

ενός εκ των Κρατών έναντι απασχολήσεως φορολογούνται μόνον εν τω Κράτει

τούτω εκτός εάν η απασχόλησις ασκήται εν τω ετέρω Κράτει. Εάν η

απασχόλησις ασκήται ούτως, η εξ αυτής κτωμένη αμοιβή δύναται να

φορολογήται εν τω ετέρω τούτω Κράτει.

2. Ανεξαρτήτως των διατάξεων της παραγράφου 1, αμοιβή κτωμένη υπό

κατοίκου ενός εκ των Κρατών έναντι απασχολήσεως ασκουμένης εν τω ετέρω

Κράτει φορολογείται μόνον εις το πρώτον μνημονευθέν Κράτος εάν:

α) ο δικαιούχος της αμοιβής ευρίσκεται εις το έτερον Κράτος δια

χρονικήν περίοδον ή περιόδους μη υπερβαινούσας συνολικώς τας 183 ημέρας

κατά το οικείον φορολογικόν έτος, και

β) η αποζημίωσις καταβάλλεται υπό ή δια λογαριασμόν εργοδότου ο

οποίος δεν είναι κάτοικος του ετέρου Κράτους, και

γ) η αμοιβή δεν βαρύνει μόνιμον εγκατάστασιν ή καθωρισμένην βάσιν την

οποίαν ο εργοδότης διατηρεί εν τω ετέρω Κράτει.

3. Ανεξαρτήτως των προηγουμένων διατάξεων του παρόντος άρθρου, αμοιβή

κτωμένη έναντι απασχολήσεως παρεχομένης επί πλοίου ή αεροσκάφους εις

διεθνείς μεταφοράς, δύναται να φορολογηται εν τω Κράτει εν τω οποίω τα

κέρδη εκ της εκμεταλλεύσεως του πλοίου ή του αεροσκάφους φορολογούνται

βάσει των διατάξεων της εν άρθρω 8 της παρούσης Συμβάσεως αναφερομένης

Συμφωνίας."

Για την αποφυγή της διπλής φορολογίας βλ. άρθρο 25 Β':

"Β' Εις την περίπτωσιν της Ελλάδος:

1. Η Ελλάς επιβάλλουσα φόρον επί των κατοίκων αυτής, δύναται να

περιλαμβάνη εις την βάσιν επί της οποίας ο εν λόγω φόρος επιβάλλεται

τας κατηγορίας εισοδήματος και κεφαλαίου αι οποίαι, συμφώνως προς τας

διατάξεις της παρούσης Συμβάσεως, δύνανται να φορολογώνται εις τας Κάτω

Χώρας.

2. Οσάκις κάτοικος Ελλάδος κτάται εισοδημα ή είναι κύριος κεφαλαίου

το οποίον, συμφώνως προς τας διατάξεις της παρούσης συμβάσεως, δύναται

να φορολογήται εις τας Κάτω Χώρας, η Ελλάς αναγνωρίζει:

ι) ως έκπτωσιν εκ του φόρου εισοδήματος του εν λόγω κατοίκου, εν

ποσόν ίσον προς τον φόρον εισοδήματος τον καταβληθέντα εις τας Κάτω

Χώρας.

ιι) ως έκπτωσιν εκ του φόρου επί του κεφαλαίου του εν λόγω κατοίκου,

εν ποσόν ίσον προς τον φόρον κεφαλαίου τον καταβληθέντα εις τας Κάτω

Χώρας.

Εν τούτοις, η τοιαύτη έκπτωσις εις αμφοτέρας τας περιπτώσεις δεν

υπερβαίνει το τμήμα του φόρου εισοδήματος ή του φόρου κεφαλαίου,

υπολογιζομένου προ της διδομένης εκπτωσεως, το οποίον αναλογεί, κατά

περίπτωσιν, εις το εισόδημα ή το κεφάλαιον το οποίον δύναται να

φορολογήται εις τας Κάτω Χωρας."

(Βλ και τροποποίηση της σύμβασης ΝΟΜΟΣ ΥΠ ΑΡΙΘΜ. 3464 ΦΕΚ Α124/16-6-2006 Κύρωση του Πρωτοκόλλου που τροποποιεί τη Σύμβαση, μεταξύ της Ελληνικής Δημοκρατίας και του Βασιλεί ου των Κάτω Χωρών για την αποφυγή της διπλής φορολογίας και την αποτροπή της φοροδιαφυγής σε σχέση προς τους φόρους εισοδήματος και κεφαλαίου, με το προσαρτημένο σε αυτή Πρωτόκολλο, που υπογράφηκε στην Αθήνα στις 16 Ιουλίου 1981).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με την φορολόγηση εισοδημάτων από τρίτη χώρα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης ; Ειδικά όταν οι ετήσιες αποδοχές είναι αφορολόγητες σύμφωνα με το τοπικό καθεστώς (Αραβικές χώρες) ; Πως μπορεί να δικαιολογηθεί η εισαγωγή του εισοδήματος στην Ελλάδα ; Υπάρχει σχετική φορολόγηση σύμφωνα με την ελληνική φορολογική νομοθεσία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 weeks later...
επισκέπτη Ρωνης Βασειλιος

Γεια σας πηρα αποζημειοση απο γερμανια 145.800 ευρο παρακρατιση φορου στιν γερμανια 9.800 ευρο

Στιν ελλαδα με φορολογουν με 40% με προσαυξησεις μου ζειτανε 93.000 ευρο τι μπωρο να κανω

Φορολογικη δηλωση ειχα κανει στιν γερμανια και δεν ειμουνα 183 ημερες το ετος 2006 κατοικος Ελλαδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας πηρα αποζημειοση απο γερμανια 145.800 ευρο παρακρατιση φορου στιν γερμανια 9.800 ευρο

Στιν ελλαδα με φορολογουν με 40% με προσαυξησεις μου ζειτανε 93.000 ευρο τι μπωρο να κανω

Φορολογικη δηλωση ειχα κανει στιν γερμανια και δεν ειμουνα 183 ημερες το ετος 2006 κατοικος Ελλαδας

Σου ζητανε 93.000 και προσπαθεις να βρεις λυση στο ιντερνετ τζαμπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...
επισκέπτη εργαζόμενος ΕΛΛΗΝΑΣ στην Αλβανία

Εργάζομαι στην Αλβανια από αρχες Ιούνη 2010 σε κατασκευαστική εταιρεια. Βάσει του Ν.2755/1999 το εισόδημα που θα αποκτηθεί από αυτή την εργασία μου δεν θα φορολογηθεί στην Ελλάδα.

Παρακαλώ όπως μου απαντήσετε εαν ισχύει αυτό και τα δικαιολογητικά που θα πρέπει να προσκομίσω στην εφορεία για την αποφυγή της διπλής φορολογίας.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργάζομαι στην Αλβανια από αρχες Ιούνη 2010 σε κατασκευαστική εταιρεια. Βάσει του Ν.2755/1999 το εισόδημα που θα αποκτηθεί από αυτή την εργασία μου δεν θα φορολογηθεί στην Ελλάδα.

Παρακαλώ όπως μου απαντήσετε εαν ισχύει αυτό και τα δικαιολογητικά που θα πρέπει να προσκομίσω στην εφορεία για την αποφυγή της διπλής φορολογίας.

Ευχαριστώ.

Δεν λεει αυτο ο Ν.2755/1999.

Φορολογικος κατοικος πιανεις χωρας εισαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργάζομαι στην Αλβανια από αρχες Ιούνη 2010 σε κατασκευαστική εταιρεια. Βάσει του Ν.2755/1999 το εισόδημα που θα αποκτηθεί από αυτή την εργασία μου δεν θα φορολογηθεί στην Ελλάδα.

Παρακαλώ όπως μου απαντήσετε εαν ισχύει αυτό και τα δικαιολογητικά που θα πρέπει να προσκομίσω στην εφορεία για την αποφυγή της διπλής φορολογίας.

Ευχαριστώ.

Το εισόδημά που αποκτάς στην αλλοδαπή δεν θα φορολογηθεί στην περίπτωση που δεν έχεις μόνιμη κατοικία στην Ελλάδα. Σε αντίθετη περίπτωση (δηλαδή αν έχεις μόνιμη κατοικία στην Ελλάδα) θα φορολογηθείς.

Αν υπάρχει διμερής σύμβαση για διπλή φορολογία μεταξύ Ελλάδας και Αλβανίας τότε ο φόρος που θα προκύψει στην Αλβανία θα συμψηφιστεί με τον φόρο της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

θέλει χαρτιά ώστε να μη φορολογηθεί εδώ.

Στην Αλβανία ο φόρος είναι 10% και τον πληρώνει η εταιρεία. Φορολογική δήλωση κάνω στην Ελλάδα επειδή έχω εισοδήματα από εργασία και εκεί. Η εταιρεία θα μας δώσει στο τέλος βεβαίωση αποδοχών.Τι χαρτία θέλει για να μην φορολογηθώ στην Ελλάδα?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά πρόσωπα υπόκεινται κανονικά σε φορολογία 10% για εισοδήματα από τόκους καταθέσεων σε ευρώ ή άλλο νόμισμα και λοιπά εισοδήματααπό λοιπές αξίες.

ο νόμος 3312 ίσως σε βοηθήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά πρόσωπα υπόκεινται κανονικά σε φορολογία 10% για εισοδήματα από τόκους καταθέσεων σε ευρώ ή άλλο νόμισμα και λοιπά εισοδήματααπό λοιπές αξίες.

ο νόμος 3312 ίσως σε βοηθήσει

Ας μην γραφουμε αν δεν ξερουμε.

Ειναι κακο να δίνεις λαθος πληροφοριες.

Πρεπει να γινει κατανοητο οτι ο φορολογικος κατοικος μιας οποιασδηποτε χωρας φορολογειται

σε αυτην την χωρα για το παγκοσμιο εισοδημα του.

Το οτι εργαζεται στην Αλβανια δεν σημαινει οτι ειναι φορολογικος κατοικος της Αλβανιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείται ότι δεν είναι φορολογικός κάτοικος αλβανίας.. πρέπει να αποδείξεις ότι είσαι φορολογικός κάτοικος άλλης χώρας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Καλησπέρα, εδώ κι ένα χρόνο κατοικώ και εργάζομαι στη Γαλλία (μισθωτός) με παράλληλη δραστηριότητα στην Ελλάδα, ελευθέριο επάγγελμα και συμμετοχή σε Ο.Ε

Λόγω του ότι οι ημερομηνίες υποβολής δηλώσεων και στη Γαλλία και στην Ελλάδα συμπίπτουν (Απρίλης-Μάης) και η εκκαθάριση αργεί και στις δύο χώρες (εκτός κι αν γίνει ηλετκρονικά στην Ελλάδα) έχω μερικές απορίες σχετικά με την δήλωση.

α) Δεν έχω "δηλωθεί" ως κάτοικος εξωτερικού. Πρέπει να γίνει μεταβολή στο μητρώο; Γίνεται εκπρόθεσμα; (στην τελική θα με συμφέρει;)

β) Αν δηλώσω τα εισοδήματα της Γαλλίας (για τα οποία δεν έχω ακόμη πληρώσει φόρο, τον Μάιο γίνονται οι δηλώσεις) στην Ελλάδα προκύπτει φόρος (ακόμη και με μηδενικά εισοδήματα στην Ελλάδα).Άραγε όταν κάνω δήλωση στη Γαλλία θα ληφθεί υπόψην το γεγονός ότι πλήρωσα φόρο στην Ελλάδα;

Το παράξενο είναι ότι στον φορολογικό οδηγό κατοίκων του εξωτερικού λέει ότι

"Ο φόρος επιβάλλεται στο εισόδημά τους (κατ’ αρχάς στο συνολικό καθαρό εισόδημά τους), πραγματικό και τεκμαρτό, που προκύπτει μόνο στην Ελλάδα (και όχι στο εισόδημα που προκύπτει στο εξωτερικό)." Τί εννοεί ο ποιητής;

δ) Έχει διαφορά (στην φορολογία) για κάποιον που έχει εισοδήματα και στις δύο χώρες να δηλώσει ώς κάτοικος Ελλάδας ή εξωτερικού;

γ) Για την μετάφραση των αποδεικτικών είναι απαραίτητο να περάσουν απο την μεταφραστική υπηρεσία; Δικηγόρος με δικαίωμα μετάφρασης δεν αρκει;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Γειά σας

Είμαι πατέρας μεταπτυχιακού φοιτητή στη Γερμανία, που είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός, μέλος του ΤΕΕ.

Το 2010 στα πλαίσια του μεταπτυχιακού συμμετείχε σε ερευνητικό έργο στη Γερμανία για το οποίο αμείβεται από το Πανεπιστήμιο. Το μεγαλύτερο μέρος του 2010 ήταν κάτοικος Γερμανίας.

Παράλληλα ανέλαβε την ανάπτυξη λογισμικού για Ελληνική εταιρία πληροφορικής με σύμβαση έργου για το οποίο έκοψε απόδειξη παροχής υπηρεσιών και έγινε παρακράτηση φόρου. Στην Ελλάδα έχει επίσης και μικρό εισόδημα από ενοικίαση ακινήτου.

Η ερώτηση έχω είναι: Που πρέπει να κάνει δήλωση των εισοδημάτων του – στη Γερμανία, στην Ελλάδα ή εκεί που αποκτήθηκε το κάθε εισόδημα; Οι απόψεις που άκουσα ως τώρα είναι αντικρουόμενες. Στην περίπτωση που κάνει δήλωση στη Γερμανία τι γίνεται με τον φόρο που έχει παρακρατηθεί στην Ελλάδα;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας

Είμαι πατέρας μεταπτυχιακού φοιτητή στη Γερμανία, που είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός, μέλος του ΤΕΕ.

Το 2010 στα πλαίσια του μεταπτυχιακού συμμετείχε σε ερευνητικό έργο στη Γερμανία για το οποίο αμείβεται από το Πανεπιστήμιο. Το μεγαλύτερο μέρος του 2010 ήταν κάτοικος Γερμανίας.

Παράλληλα ανέλαβε την ανάπτυξη λογισμικού για Ελληνική εταιρία πληροφορικής με σύμβαση έργου για το οποίο έκοψε απόδειξη παροχής υπηρεσιών και έγινε παρακράτηση φόρου. Στην Ελλάδα έχει επίσης και μικρό εισόδημα από ενοικίαση ακινήτου.

Η ερώτηση έχω είναι: Που πρέπει να κάνει δήλωση των εισοδημάτων του – στη Γερμανία, στην Ελλάδα ή εκεί που αποκτήθηκε το κάθε εισόδημα; Οι απόψεις που άκουσα ως τώρα είναι αντικρουόμενες. Στην περίπτωση που κάνει δήλωση στη Γερμανία τι γίνεται με τον φόρο που έχει παρακρατηθεί στην Ελλάδα;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Να απευθυνθειται σε καποιον συναδελφο λογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απευθυνθειται σε καποιον συναδελφο λογιστη.

Σε περιπτωση που δεν απαγορευεται απο τους κανονες του forum θα μπορουσα να προσφερω μια απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

καθηγητής δευτεροβάθμιας είναι πλέον στην Γερμανία και αμοίβετε με 2 μισθούς.

Τον μισθό της Ελλάδος τον δηλώνουμε στον 301 του Ε1. Τον μισθό της Γερμανίας τον δηλώνουμε και στον 301 με τον αναλογούν φόρο στον 313, και στον 659?

η βεβαίωση αποδοχών του προξενείου αναφέρει ποσό το οποίο φορολογείτε και το ίδιο ποσό αναφέρει και στα αφορολόγητα ποσά τα οποία δεν θεωρούνται εισόδημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθηγητής δευτεροβάθμιας είναι πλέον στην Γερμανία και αμοίβετε με 2 μισθούς.

Τον μισθό της Ελλάδος τον δηλώνουμε στον 301 του Ε1. Τον μισθό της Γερμανίας τον δηλώνουμε και στον 301 με τον αναλογούν φόρο στον 313, και στον 659?

η βεβαίωση αποδοχών του προξενείου αναφέρει ποσό το οποίο φορολογείτε και το ίδιο ποσό αναφέρει και στα αφορολόγητα ποσά τα οποία δεν θεωρούνται εισόδημα...

Εχω μια παρομοια περιπτωση με την διαφορα οτι ο εκπαιδευτικος εργαζεται στις ΗΠΑ στην βεβαιωση αποδοχων εξωτερικου το ειδος αποδοχων αναφερεται ως Ειδικο επιμισθιο εξωτερικου και σε ερωτηση που εκανα στην εφορια μου ειπαν τα ποσα που εχουν φορο θα αρθροιστουν κανονικα στον 301 και αντιστοιχα 313,315 και το αφορολογητο στον 659.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
επισκέπτη Dimitris Stoidis

xairete pws forologountai eisodimata stin allodapi ? kanonika oi synteletses i exoun allous? einai katoikos elladas alla exei eisodimata entos ee.. exei kai forous parakratithentes ekei.. exei kai asfalistra.. 73 1159.21 101 489.02 389 13679.07 651 397.90 kante mou ekatharisi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...