Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΥΝΤΑΞΗ ΕΡΓΑΤΗ ΜΕ ΒΑΡΕΑ ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΙ ΜΙΚΤΑ


επισκέπτη drosos

Ερώτηση

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΕΡΓΑΤΗΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ 10/5/1946 ΚΑΙ ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΑΠΟ

1/6/1977 ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΝΣΗΜΑ

ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ 81

ΜΙΚΤΑ 4287

ΒΑΡΕΑ 2186

ΤΕΑΜ ΜΙΚΤΑ 2086

ΣΥΝΟΛΟ 8640 (ΜΕΧΡΙ 31/12/2005)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη leon_volos
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΕΡΓΑΤΗΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ 10/5/1946 ΚΑΙ ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΑΠΟ

1/6/1977 ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΝΣΗΜΑ

ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ 81

ΜΙΚΤΑ 4287

ΒΑΡΕΑ 2186

ΤΕΑΜ ΜΙΚΤΑ 2086

ΣΥΝΟΛΟ 8640 (ΜΕΧΡΙ 31/12/2005)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ΟΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ:

65 ΕΤΩΝ ΜΕ 4500 Η.Ε. ΠΛΗΡΗ Σ.

60------------- 4500 ---- (3600 ΒΑΡΕΑ ΚΑΙ 1000 ΒΑΡΕΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤ. 13 ΕΤΗ) ΠΛΗΡΗ Σ.

60--------------4500 ------- ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝ. 100 ΗΜΕΡ/ΣΘΙΑ ΚΑΤ ΕΤΟΣ ΤΗΝ ΤΕΛ.5ΕΤΙΑ ΜΕΙΩΣΗ

60/267 ΕΠΙ ΤΗΣ ΒΑΣΙΚΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ

ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗ 2Η ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΒΑΡΕΑ ΟΛΑ ΣΤΗ 3Η ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΑΡΑΜΟΥΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Καλησπέρα , θα ήθελα την βοήθειά σας.

Έχω 2500 ένσημα βαρέα οικοδομικά

1200 όχι βαρέα (Ι.Κ.Α)

1400 ΝΑΤ

Ξέρω ότι μπορώ να βγω στην σύνταξη στα 60 εάν έχω 3600 βαρέα.

Μπορώ να αναγνωρίσω τα ένσημα του ΝΑΤ ή την στρατιωτική μου θητεία σαν βαρέα ένσημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΑΡΑΜΟΥΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Καλησπέρα , θα ήθελα την βοήθειά σας.

Έχω 2500 ένσημα βαρέα οικοδομικά

1200 όχι βαρέα (Ι.Κ.Α)

1400 ΝΑΤ

Ξέρω ότι μπορώ να βγω στην σύνταξη στα 60 εάν έχω 3600 βαρέα.

Μπορώ να αναγνωρίσω τα ένσημα του ΝΑΤ ή την στρατιωτική μου θητεία σαν βαρέα ένσημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος τελικά;Yπάρχει κάποιος που απαντάει σε αυτά τα θέματα;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος τελικά;Yπάρχει κάποιος που απαντάει σε αυτά τα θέματα;

Ευχαριστώ.

Η στρατιωτικη θητεια Δεν αναγνωριζεται ως χρονος σε βαρεα και ανθυγιεινα και το ιδιο ισχυει και για το ΝΑΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΕΑΝ:

ΕΙΜΑΙ 56 (ΓΕΝΝΗΘΗΣ 1953) ΜΕ

ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ -> 2021

ΒΑΡΕΑ ΜΙΚΤΑ -> 1208

ΚΛΑΔΟΣ ΑΣΦΑΛΗΣΗΣ 24 -> 3588

ΒΑΡΕΑ (ΤΑΧΙ) (ΚΩΔΙΚΟΣ 13) -> 1933

ΟΑΕΔ (ΕΤΟΣ 2001) -> 200

ΣΥΝΟΛΟ: 8950

ΠΟΣΩΝ ΕΤΩΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΩ ΚΑΙ ΤΟ ΥΨΟΣ "ΠΕΡΙΠΟΥ" ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΕΩΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

<!--quoteo(post=296510:date=Feb 24 2009, 06:42 PM:name=ΚΑΡΑΜΟΥΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ)--><div class='quotetop'>QUOTE(ΚΑΡΑΜΟΥΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ @ Feb 24 2009, 06:42 PM) <a href="index.php?act=findpost&pid=296510"><{POST_SNAPBACK}></a></div><div class='quotemain'><!--quotec-->Καλησπέρα , θα ήθελα την βοήθειά σας.

Έχω 2500 ένσημα βαρέα οικοδομικά

1200 όχι βαρέα (Ι.Κ.Α)

1400 ΝΑΤ

Ξέρω ότι μπορώ να βγω στην σύνταξη στα 60 εάν έχω 3600 βαρέα.

Μπορώ να αναγνωρίσω τα ένσημα του ΝΑΤ ή την στρατιωτική μου θητεία σαν βαρέα ένσημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.<!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος τελικά;Yπάρχει κάποιος που απαντάει σε αυτά τα θέματα;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για δες αυτα

OIKOΔOMOI

Xαμηλότερα όρια ηλικίας σε σχέση με τις άλλες κατηγορίες ισχύουν για τους οικοδόμους ασφαλισμένους του IKA.

Eιδικότερα, οι άντρες οικοδόμοι μπορούν να πάρουν σύνταξη εφόσον είναι 58 ετών και οι γυναίκες 53.

Ως προς τις ημέρες ασφάλισης, πρέπει να είναι 4.500 τουλάχιστον, από τις οποίες οι 3600 σε οικοδομικές ή τεχνικές εργασίες και οι 1000 εξ αυτών την τελευταία 10ετία πριν τη συμπλήρωση του ορίου ηλικίας ή την υποβολή της αίτησης για συνταξιοδότηση.

Eπίσης, μπορούν να συνταξιοδοτηθούν και με 4500 ημέρες ασφάλισης όλες σε οικοδομικές ή τεχνικές εργασίες, από τις οποίες οι 500 την τελευταία 10ετία πριν τη συμπλήρωση του ορίου ηλικίας ή την υποβολή της αίτησης για συνταξιοδότηση.

ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΟΥ

Η εξαγορά στρατού γίνεται με βάση τις αποδοχές που έχεις κατά τον χρόνο που υποβάλλεις την αίτηση. Εξαγορά μπορεί να κάνει και η σύζυγος ή ο κληρονόμος του συνταξιούχου.

Συμφέρει σε κάθε περίπτωση, γιατί υπολογίζεται πάντοτε ως προσαυξητικός χρόνος της σύνταξης. Για να υπολογιστεί ως θεμελιωτικός, πρέπει κάποιος να έχει συμπληρώσει το 58ο έτος της ηλικίας του και 3600 ημέρες ασφάλισης. Εξαίρεση αποτελούν οι εργαζόμενοι – ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ – οι οποίοι έχουν συμπληρώσει 7500 ένσημα βαρέα και ανθυγιεινά και βγαίνουν σε σύνταξη με 10500 ένσημα, οπότε και συνυπολογίζεται ο στρατός για την συμπλήρωση των 10500 ενσήμων.

Η εξαγορά γίνεται με δύο τρόπους:

  • Εφάπαξ καταβολή με έκπτωση 15%.
  • Σε μηνιαίες δόσεις που δεν μπορούν να υπερβαίνουν τον αριθμό των μηνών που εξαγοράζονται.
    Για την εξαγορά ο ενδιαφερόμενος καταβάλλει για κάθε μήνα αναγνώρισης εισφορές που ανέρχονται στο 20% του μισθού που έχει τον προηγούμενο μήνα από εκείνον που υπέβαλλε αίτηση για αναγνώριση. Οι αποδοχές επί των οποίων υπολογίζεται το ποσό που θα πληρώσει ο εργαζόμενος δεν μπορεί να είναι μικρότερες από το 25πλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη. Επίσης, δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερες από το ποσό της ανώτερης ασφαλιστικής κλάσης που ισχύει κάθε φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη nikos---peiraias

Καλησπέρα,

είμαι άνδρας 56 ετών με σύνολο ενσήμων 8000 εκ των οποίων 4500 οικοδομικά βαρέα και τα υπόλοιπα 3500 ΙΚΑ ΤΕΑΜ κλάση 101 (χωρίς να περιλαμβάνονται οι 28 μήνες που ήμουνα φαντάρος). Τον τελευταίο χρόνο έχω κολάσει μόλις 150 βαρέα οικοδομικά αφυπνισμένος και ανήσυχος για τα νέα μέτρα.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για τα παρακάτω:

Πότε βγαίνω σε σύνταξη? Με πιάνει το όριο των 58 ετών για βαρέα και ανθυγιεινά για οικοδόμους? Έχω πρόβλημα με τον όρο ότι πρέπει να έχω 1000 ή 50 (δε ξέρω τι από τα 2 είναι σωστό) βαρέα την τελευταία 10 ετία (αν ναι με ενδιαφέρει για να γνωρίζω πόσα ένσημα ακόμα πρέπει να κολλήσω)?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οικοδόμος 58 ετών με 2796 βαρέα ένσημα δεν μπορεί να βγει στην σύνταξη λογικά γιατί πρέπει να έχει τουλάχιστον 3600.
Δεν μπορεί να αναγνωρίσει επιπλέον ένσημα στρατιωτικής θητείας τριών ετών για θεμελίωση σωστά; Αυτά θα πάμε για προσαύξηση και όχι θεμελίωση;
Μήπως ισχύει κάτι άλλο;

Επίσης δεν εργάζεται από Σεπτέμβριο του 2010. Η αναγνώριση της στρατιωτικής θητείας θα γίνει μα βάση τον τελευταίο μισθό και εισφορές του 2010 ή με κάποιο άλλο τρόπο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΙΑΖΕΥΓΜΕΝΟΣ ΜΕ 2 ΑΝΗΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΜΕ 8500 ΒΑΡΕΑ ΑΝΘΥΓΙΕΙΝΑ 53 ΕΤΩΝ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΕΙ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΥΝΟΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΝ ΕΙΧΕ  ΤΗΝ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ? ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΕΧΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...