Προς το περιεχόμενο

ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ Ε9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας περιγράφω πρωϊνό περιστατικό που μου έφτιαξε την διάθεση...

Ένα ζευγάρι φιλικό μου Άγγλοι μόνιμοι κάτοικοι Αγγλίας συνταξιούχοι και χώρις εισόδημα στην Ελλάδα είναι ιδιοκτήτες μονοκατοικίας στην Ελλάδα. Τους αναφέρω ότι πρέπει να το δηλώσουν στην εφορία και με ρωτάνε τι πρέπει να κάνουν.

Επίτηδες γιατί είχα την περιέργεια τους στέλνω στην ΔΟΥ η οποία έχει την υποχρέωση να τους ενημερώσει.

Επιστρέφουν μετά από δύο ώρες εκτός εαυτού, πρώτη ερώτηση "καλά υπάρχει δημόσια υπηρεσία στην οποία να μην μιλάει κανείς αγγλικά?". Δεύτερη ερώτηση "μας ζητάνε να δηλώσουμε κάτι και πρέπει έμεις να πληρώσουμε τον λογιστή που μας έστειλαν?" Τρίτη ερώτηση "το σπίτι είναι νόμιμο και το έχουμε εδώ και 50 χρόνια, έχουμε πλήρωσει κάθε φόρο που έπρεπε, τώρα το θυμήθηκαν?"

Απ'ότι κατάλαβα θα είναι οι πρώτοι που σε τυχόν επιβολή φόρου θα προσφύγουν σε Ευρωπαϊκό Δικαστήριο ή οι πρώτοι που θα πουλήσουν για να αγοράσουν στην Τουρκία.

Τους συμπληρώνω Μ1 για να πάρουν ΑΦΜ τους ξαναστέλνω πάλι στην ΔΟΥ.

Με παίρνει τηλ. ο προϊστάμενος της ΔΟΥ, καλά μου λέει δεν ξέρετε ότι πρέπει με συμβολαιογραφικό έγγραφο να οριστεί αντίκλητος?

Αυθόρμητα απαντάω αφού ήρθαν οι ίδιοι, τι αντίκλητος και κουραφέξαλα?

Απάντηση : Και αν χρωστάνε λέει που θα τους βρούνε?

Ξανάαπαντάω : Τι με νοιάζει εμένα, μήπως θέλετε να μπώ εγώ αντίκλητος να τρέχετε εμένα? Πλάκα μου κάνετε?

Ακόμη περιμένω να μου αποδείξουν αυτά που λένε, και ξέρετε κάτι, αύριο θα στείλω πάλι τους ίδιους.

Γιατί αυτή είναι η Ελλάδα και ας είναι κάλα η Παπαρίζου που μας θυμίζει ότι υπάρχει και μια άλλη Ελλάδα και ας λένε ότι θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ενα μηνα περιπου σε γνωστο μου (εργατη) ηρθε μια ειδοποιηση οτι χρωστα στην εφορια ... ΚΡΑΤΗΘΕΙΤΕ ... 1.121.502,27 ευρω κεφαλαιο και προσαυξησεις 44.860,09 ευρω απο φορο εισοδηματος.

Το οτι ειναι 32 χρονων τον εσωσε απο το εμφραγμα ή το εγγεφαλικο και μετα το εριξε στην πλακα.

Βεβαια επικοινωνησα με την ΔΟΥ και το ποσο αυτο ηταν απο φορο εισοδηματος επιχειρησης που ειχε στην Ολλανδια και αφου του τον βεβαιωσαν εκει η αντιστοιχη εφορια της Ολανδιας θεωρησε σκοπιμο να το βεβαιωσουν και στον τοπο καταγωγης του.

Ο ανθρωπος ακομα τρεχει να βρει μια ακρη γιατι του εκαναν κατασχεση ενα μηχανακι 50cc που εχει στην κατοχη του (η μονη περιουσια) και να αποδειξει οτι δεν εχει καμια σχεση με το ποσο αυτο γιατι ποτε δεν βγηκε εξω απο την Ελλαδα.

Εν τω μεταξυ οι εφοριακοι της Ολανδιας θελουν να επικοινωνησουν με την ΔΟΥ της Ελλαδας αλλα υπαρχει προβλημα γλωσσας και δυσανασχετουν οι φιλοι μας οι Ολανδοι γιατι δεν υπαρχει καποιος στην ΔΟΥ που να γνωριζει Ολανδικα ή εστω Αγγλικα.

Μηπως πρεπει να ΤΟΥΣ τονισουμε οτι τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ειναι ΕΠΙΣΗΜΗ γλωσσα της Ευρωπαικης Ενωσης και να μην δυσανασχετουν αλλα απλα να μαθουν Ελληνικα, την γλωσσα που ανεπτυξε την νοηση. Γιατι οταν οι Ελληνες επασχαν απο χοληστερινη οι ιδιοι ζουσαν πανω σε δενδρα, ετρωγαν βελανιδια και (εννοειται) ειχαν ουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον τους ταλαιπωρείς άδικα

Δες άρθρο 62 Ν 2238 και οδηγιες Υπ.Οικ.

ΑΠΟ ΤΟ SITE ΓΓΠΣ

---------------------

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

------------------------------------------------------------

2. Ποια είναι η αρμόδια Δ.Ο.Υ. για την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, των φορολογουμένων που κατοικούν στο εξωτερικό και αποκτούν εισοδήματα στην Ελλάδα;

Για τους φορολογουμένους που κατοικούν στο εξωτερικό και αποκτούν εισοδήματα στην Ελλάδα, αρμόδιος καταρχήν για την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος είναι ο αντίκλητος/ αντιπρόσωπος, που έχει ορίσει ο κάτοικος εξωτερικού και α) Αρμόδια Δ.Ο.Υ. είναι η Δ.Ο.Υ. Κατοίκων Εξωτερικού με έδρα την Αθήνα, Λυκούργου 18 τ.κ 105 52 – τηλ.5245308, 5225502 – Fax 5228208. για τους αντίκλητους/αντιπροσώπους, που έχουν οριστεί και κατοικούν στο Ν. Αττικής

β) Για τους αντίκλητους που έχουν οριστεί και κατοικούν στο Ν. Θεσσαλονίκης αρμόδια Δ.Ο.Υ. είναι η Θ’ Δ.Ο.Υ. Θεσσαλονίκης.

γ)Για τους αντίκλητους που έχουν οριστεί και κατοικούν στην υπόλοιπη Ελλάδα αρμόδια Δ.Ο.Υ. είναι η πρώτη Δ.Ο.Υ. της πρωτεύουσας του νομού στον οποίο κατοικούν. (πχ. Για το Ν. Αχαΐας, αρμόδια Δ.Ο.Υ. είναι η Α΄ Δ.Ο.Υ. Πατρών).

δ)Για τα νησιά των νομών, Αττικής- Δωδεκανήσου- Λέσβου- Μαγνησίας, Καβάλας, Κέρκυρας, Κεφαλλονιάς, Κυκλάδων και Σάμου, αρμόδια είναι η Δ.Ο.Υ. κάθε νησιού, για τους κατοίκους εξωτερικού των οποίων οι αντιπρόσωποι/αντίκλητοι υπάγονται σε αυτήν αντίστοιχα, ως προς τη φορολογία εισοδήματος. Στα νησιά των νομών αυτών, στα οποία εδρεύει η πρωτεύουσα του νομού, αρμόδια Δ.O.Y είναι η Α’ Δ.Ο.Υ της πρωτεύουσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ενα μηνα περιπου σε γνωστο μου (εργατη) ηρθε μια ειδοποιηση οτι χρωστα στην εφορια ... ΚΡΑΤΗΘΕΙΤΕ ... 1.121.502,27 ευρω κεφαλαιο και προσαυξησεις 44.860,09 ευρω απο φορο εισοδηματος.

Το οτι ειναι 32 χρονων τον εσωσε απο το εμφραγμα ή το εγγεφαλικο και μετα το εριξε στην πλακα.

Βεβαια επικοινωνησα με την ΔΟΥ και το ποσο αυτο ηταν απο φορο εισοδηματος επιχειρησης που ειχε στην Ολλανδια και αφου του τον βεβαιωσαν εκει η αντιστοιχη εφορια της Ολανδιας θεωρησε σκοπιμο να το βεβαιωσουν και στον τοπο καταγωγης του.

Ο ανθρωπος ακομα τρεχει να βρει μια ακρη γιατι του εκαναν κατασχεση ενα μηχανακι 50cc που εχει στην κατοχη του (η μονη περιουσια) και να αποδειξει οτι δεν εχει καμια σχεση με το ποσο αυτο γιατι ποτε δεν βγηκε εξω απο την Ελλαδα.

Εν τω μεταξυ οι εφοριακοι της Ολανδιας θελουν να επικοινωνησουν με την ΔΟΥ της Ελλαδας αλλα υπαρχει προβλημα γλωσσας και δυσανασχετουν οι φιλοι μας οι Ολανδοι γιατι δεν υπαρχει καποιος στην ΔΟΥ που να γνωριζει Ολανδικα ή εστω Αγγλικα.

Μηπως πρεπει να ΤΟΥΣ τονισουμε οτι τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ειναι ΕΠΙΣΗΜΗ γλωσσα της Ευρωπαικης Ενωσης και να μην δυσανασχετουν αλλα απλα να μαθουν Ελληνικα, την γλωσσα που ανεπτυξε την νοηση. Γιατι οταν οι Ελληνες επασχαν απο χοληστερινη οι ιδιοι ζουσαν πανω σε δενδρα, ετρωγαν βελανιδια και (εννοειται) ειχαν ουρα.

Nα συμπληρώσω πως είναι δυνατόν να μη γνωρίζουν Αγγλικά εφόσον (ζητείται στις εξετάσεις εδώ και χρόνια) έχουν μπει με εξετάσεις στο Δημόσιο!

Οσο για τα βελανίδια... εμείς εδώ ακολουθούμε την αντίστροφη πορεία της εξέλιξης

των ειδών από τον νοήμονα άνθρωπο πηγαίνουμε στον επιδέξιο και μετά στον αυστραλοπίθηκο και πάει λέγοντας...

Δεν μας φταίει η Γλώσσα που ανέπτυξε τη νόηση αλλά αυτοί που φρόντισαν να την

υποβαθμίσουν και μαζί της και τη νόησή μας!

Αχ Ελλάδα σ'αγαπώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τπ θέμα έχει πρακτικές πτυχές θα μου επιτρέψετε να σημειώσω μια πληροφορία και δύο ερωτήσεις.

1. Στο Υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών εξετάζεται με σκοπό την αποτελεσματική ρύθμιση, το θέμα της υποβολής δήλωσης από κάτοικο αλλοδαπής, όταν υποχρεούται σε υποβολή λόγω κυριότητας ή επικαρπίας κτλ σε ακίνητο που βρίσκεται στην ημεδαπή, όταν στη δήλωση αυτή δεν έχει ορισθεί αντίκλητος ή αντιπρόσωπος από τον υπόχρεο, κάτοικο αλλοδαπής. ( Πρόβλημα από διατάξεις που σημείωσε η ΡΩΞΑΝΗ σε συνδυασμό με ν.2717/1999)

2. Μήπως γνωρίζει κάποιος από τους προαναφερθέντας, με ήκιστα κολακευτικά σχόλια για τα ισχύοντα στην Ελλάδα, πως υποβάλλουν δήλωση φόρου εισοδήματος ή περιουσίας οι κάτοικοι ημεδαπής που έχουν φορολογούμενα στοιχεία στην αλλοδαπή?

2. Γνωρίζει κάποιος αν οι ευρωπαϊκές χώρες εκδίδουν οδηγίες για την υποβολή της οικείας φορολογικής δήλωσης στα Ελληνικά? Ιδίως το Ηνωμένο Βασίλειο ( δε θέλω να με μαλώσετε γιατί δεν αναφέρομαι στη Μεγάλη Βρεττανία ! )

Και το πρακτικό. Πληροφορίες για τη βεβαίωση τής οφειλής από το Ολλανδικό Δημόσιο (που φαίνεται να εφαρμόζει σωστά τις διατάξεις για την αμοιβαία συνεργασία που έχει θεσπισθεί από την ΕΕ) στα τηλέφωνα της Δ/νσης Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων Πανεπ/μίου 20 Αθήνα. Προτείνω το 3375341

Διονύσης Κουνάδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τπ θέμα έχει πρακτικές πτυχές θα μου επιτρέψετε να σημειώσω μια πληροφορία και δύο ερωτήσεις.

1. Στο Υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών εξετάζεται με σκοπό την αποτελεσματική ρύθμιση, το θέμα της υποβολής δήλωσης από κάτοικο αλλοδαπής, όταν υποχρεούται σε υποβολή λόγω κυριότητας ή επικαρπίας κτλ σε ακίνητο που βρίσκεται στην ημεδαπή, όταν στη δήλωση αυτή δεν έχει ορισθεί αντίκλητος ή αντιπρόσωπος  από τον υπόχρεο, κάτοικο αλλοδαπής. ( Πρόβλημα από διατάξεις που σημείωσε η ΡΩΞΑΝΗ σε συνδυασμό με ν.2717/1999)

2. Μήπως γνωρίζει κάποιος από τους προαναφερθέντας, με ήκιστα κολακευτικά σχόλια για τα ισχύοντα στην Ελλάδα, πως υποβάλλουν δήλωση φόρου εισοδήματος ή περιουσίας οι κάτοικοι ημεδαπής που έχουν φορολογούμενα στοιχεία στην αλλοδαπή? 

2. Γνωρίζει κάποιος αν οι ευρωπαϊκές χώρες εκδίδουν οδηγίες για την υποβολή της οικείας φορολογικής δήλωσης στα Ελληνικά? Ιδίως το Ηνωμένο Βασίλειο ( δε θέλω να με μαλώσετε γιατί δεν αναφέρομαι στη Μεγάλη Βρεττανία ! )

Και το πρακτικό. Πληροφορίες για τη βεβαίωση τής οφειλής από το Ολλανδικό Δημόσιο (που φαίνεται να εφαρμόζει σωστά τις διατάξεις για την αμοιβαία συνεργασία που έχει θεσπισθεί από την ΕΕ) στα τηλέφωνα της Δ/νσης Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων Πανεπ/μίου 20 Αθήνα. Προτείνω το 3375341

Διονύσης Κουνάδης

Η παρέμβασή μου είχε να κάνει με τη γνώση ή μη ξένων γλωσσών από υπαλλήλους του Δημοσίου. Τώρα πως γίνεται να μη γνωρίζουν με δεδομένο ότι είναι υποχρεωτική η γνώση τους για πρόσληψη στο Δημόσιο είναι ζητούμενο... και δεν μου είναι ευχάριστο

να δίνουμε τέτοια εικόνα προς τους πολίτες της ενωμένης ευρώπης και όχι μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Κρηθέα, η υποχρέωση αυτή καθιερώθηκε πρόσφατα ( πριν 10 χρόνια περίπου) Το 1976 που διορίσθηκα η ξένη γλώσσα ήταν ... κατάκτηση των εύπορων. Το 1976 υπήρχαν προγράμματα εκμάθησης ξένης γλώσσας για δημοσίους υπαλλήλους των μεγάλων πόλεων. Δεν παρακολούθησα Αγγλικά. Μου άρεσαν τα Γερμανικά, κι ας ένοιωθα "φιλοξενούμενος εργάτης". Όμως τα τμήματα ήσαν απογευματινά. Δημόσιος υπάλληλος 30 και ετών, με υπερωριακή υποχρεωτική εργασία, μετά από το πρωϊνό οκτάωρο, δύσκολα παρακολουθούσε απογευματινά τμήματα μαθημάτων ξένων γλωσσών. Έτσι διαμορφώθηκε η σημερινή κατάσταση και για μερικά χρόνια έτσι θα είναι.

Προσωπική άποψη. Οι εφαρμοστές της φορολογικής νομοθεσίας να γνωρίζουν οπωσδήποτε το πεδίο της νομοθεσίας που εφαρμόζουν, ώστε να μη προκαλούνται δυσμενείς εντυπώσεις, από ακραίες απόψεις, και να εργάζονται με επαγγελματική ασφάλεια (να μην τους χρησιμοποιούν τρίτοι)

Η ξένη γλώσσα χρειάζεται, ιδιαίτερα στην εποχή μας ( το γράφω αν και αυτονόητο).

Αλλά μη μου πεί κανείς ότι στην Τουρκία οι Δημόσιες υπηρεσίες των εσχατιών του κράτους γνωρίζουν Αγγλικά.

Ούτε εγώ θα πώ ότι στη ΔΟ.Υ κατοίκων εξωτερικού δεν πρέπει να υπηρετεί πλειάδα υπαλλήλων με γνώσεις ξένων γλωσσών αλλά και των φορολογικών αντικειμένων που εφαρμόζουν.

Ας πάνε στην Τουρκία. Σε 3 χρόνια θα ξαναγυρίσουν στην Ελλάδα, εκτός αν ... αυξήσουμε το "καπουτσίνο" στα 8 €.

Διονύσης Κουνάδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική άποψη. Οι εφαρμοστές της φορολογικής νομοθεσίας να γνωρίζουν οπωσδήποτε το πεδίο της νομοθεσίας που εφαρμόζουν, ώστε να μη προκαλούνται δυσμενείς εντυπώσεις, από ακραίες απόψεις, και να εργάζονται με επαγγελματική ασφάλεια (να μην τους χρησιμοποιούν τρίτοι)

Μεγάλη κουβέντα αυτή Κε Κουνάδη.

Εύχομαι να τυγχανε ΓΕΝΙΚΗΣ εφαρμογης.

Τις τελευταίες μέρες , πραγματικά έχω αγανακτήσει , επειδή η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη ορισμένων μόνο (αλλά πολλών) εφαρμοστών.... ειναι εντελώς διαφορετική του ΝΟΜΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ θα πώ ότι στη ΔΟ.Υ κατοίκων εξωτερικού δεν πρέπει να υπηρετεί πλειάδα υπαλλήλων με γνώσεις ξένων γλωσσών αλλά και των φορολογικών αντικειμένων που εφαρμόζουν.

Συμφωνώ και προσθέτω ότι σε κάθε ΔΟΥ θα πρέπει να υπάρχει τμήμα ή τουλάχιστον

κάποιος αρμόδιος για την εξυπηρέτηση των ξένων στη χώρα μας, που να γνωρίζει καλά την ξένη γλώσσα.

Δεν θα ήθελα (τουλάχιστον εγώ) να παρουσιάζουμε ως χώρα εικόνα αντίστοιχη της

Τουρκίας και συγχωρέστε με.

Πιστεύω ότι ούτε σε σας είναι αρεστό να βάλλεται η Ελληνική γλώσσα εμμέσως. Δεν

ευθύνεται αυτή για την άσχημη εικόνα που παρουσιάζουμε σαν Ελλάδα γενικώς.

όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενο δημοσίευμα

Πιστεύω δε ότι η κακομεταχείριση την οποία υφίσταται από μας τους ίδιους έχει τον

αντίκτυπό της και στο "πολιτιστικό μας γίγνεσθαι". Αυτός ήταν και ο λόγος της πα-

ρέμβασής μου σχετικά με την υποβάθμισή μας συνολικά και όχι μόνο ως δημόσιος

τομέας. Πολιτισμός χωρίς γλώσσα δεν νοείται! και σήμερα βιώνουμε τον "πολιτισμό"

της αγοράς.

Στη γλώσσα των επιχειρήσεων (Αγγλική, με πολλές Ελληνικές προσμίξεις) που σαφώς

πρέπει να γνωρίζουμε πολύ καλά έως άριστα αν θέλουμε να επιβιώσουμε στο σύγχρο-

νο κόσμο μας, έχουμε να αντιτάξουμε τη γλώσσα του πολιτισμού που εξυψώνει, εξα-

νθρωπίζει και παράγει πολιτισμό για την ανθρωπότητα.

Σας ευχαριστώ ως Δάσκαλο που μου δίνεται την δυνατότητα μέσα από τις δημοσιεύσεις σας να μαθαίνω. Ειλικρινά σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, αν δεν κάνω λάθος, καταθέτουν δήλωση οι αλλοδάποι που έχουν εισόδημα στην Ελλάδα ανάλογα με την περιοχή. Επιπλέον αντίκλητος ορίζεται όταν υπάρχει πάλι εισόδημα στην Ελλάδα.

Εξάλλου το ακίνητο-αλλοδαποί υπάγονται στην τοπική ΔΟΥ! Οπότε απο εδώ θα βγάλουμε άκρη. Αν βγάλουμε...

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιά η λογική να οριστεί αντίκλητος, γιατί να πληρωθεί συμβολαιογράφος, λογιστής και τι άλλο θα προκύψει στην πορεία. Νομολογία θα αναζητήσω το Weekend μήπως βρώ κάτι...όχι ότι θα με ακούσουν αλλά τέλοσπάντων.

Δεν ξέρω πόσοι από το forum έχουν καταλάβει το τι εικόνα έχω σχηματίσει για το ελληνικό δημόσιο όπως αυτό εκφράζεται μέσα από τους υπαλλήλους του. Αυτό που με φοβίζει είναι ότι ακόμη είμαι στο ξεκίνημα...αυτό που με κάνει και συνεχίζω είναι το μεράκι και η ελπίδα.

Δεν ζήτησα από κ.Κουνάδη να μάθει ξένη γλώσσα αλλά ούτε και υπολογιστές παρόλο που το κάνει από μεράκι. Τα έμπειρα στέλεχη που διακρίνονται από αυτό το μέρακι μπορούν να ασχοληθούν σε τομείς πολύ ποιό χρήσιμους, χωρίς να έχουν επαφή με το κοινό.

Το μόνο που ζήτησα είναι ο υπάλληλος του κώδικα να έχει διαβάσει τον ΚΒΣ. Ο υπάλληλος του ΦΕ τον ΚΦΕ. Ο υπάλληλος του ΦΠΑ να έχει διαβάσει τον κώδικα ΦΠΑ. Επιπλέον ζήτησα να μάθουν οι υπάλληλοι να χειρίζονται το TAXIS, τόσα σεμινάρια έχουν κάνει, και να μην επιστρέφουν όλες τις Συγκεντρωτικές επειδή δεν ξέρουν να τις περάσουν στο σύστημα.Αυτό που ζητώ είναι να διαβάζουν μια εγκύκλιο όταν την προσκομίζω για να κάνω την δουλειά μου και να μην με κάνω να νιώθω υποχρεωμένος που τελικά έγινε. Έχουμε περίπου 15% ανεργία και δεν έχω δει έναν νέο-φρέσκο (στις ιδέες) άνθρωπο στην ΔΟΥ μας. Όταν ζητάω υπεύθυνες δηλώσεις των υπαλλήλων για τα λάθη τα οποία γνωρίζω ότι κάνουν από την ελληνική ξεροκεφαλιά, τους γυρίζει το κεφάλι.Είναι και λίγο ευθυνόφοβοι βλέπετε,απόρροια του σκοταδισμού. Εκνευρίζομαι όταν τέτοια περίοδο παίρνει άδεια ο μοναδικός υπάλληλος του τμήματος εισοδήματος ενώ εγώ δεν προλαβαίνω να πάω ούτε σπίτι μου.

Επιπλέον έχω βαρεθεί να ακούω για δέντρα, Παρθενώνες, φώτα, Πολιτισμό και όλα αυτά τα συναφή. Τα γνωρίζω, τα αναγνωρίζω, τα σέβομαι αλλά προσπαθώ και να τα τιμώ και όχι να τα επικαλούμαι όποτε θέλω να αποδείξω ότι είμαι κάποιος. Επιπλέον εκνευρίζομαι όταν μας συγκρίνουν σαν χώρα με την Ρουμανία, Βουλγαρία, Πολωνία, πόσο μάλλον με τους "φίλους" μας τους Τούρκους.

Είμαστε στο 2005. Η απάντηση, μόνη ίσως είναι η τεχνολογία. Περιμένω μάταια ίσως την στιγμή που όλα θα γίνονται μέσω internet, και να μην χρειάζεται να αποδεικνύω σε κανέναν ότι έχω δίκιο για να κάνω την δουλειά μου.

Το μόνο που φοβάμαι είναι ότι ελάχιστοι από αυτούς που βρίσκονται σε αυτή την Βουλή γνωρίζει τα προβλήματα του κόσμου. Πώς είναι δυνατόν να τα λύσει???

Είναι πολλά αυτά που ζητώ?

Πριν κλείσω και με χιουμοριστική διάθεση προτείνω κάθε χρόνο να μαζεύουμε τις ποιό κωμικοτραγικές καταστάσεις στις ΔΟΥ, τέλους τους έτους να γίνεται ψηφοφορία και στις "νικήτριες" ΔΟΥ να αποστέλλουμε επιστολή με κοινοποίηση στο ΥΟΟ, από το forum.

Τα παραπάνω είναι προσωπικές σκέψεις και δεν απευθύνομαι σε κάνενα προσωπικά. Επιπλέον νιώθω ιδιαίτερη τιμή όταν συμμετέχει ο κ.Κουνάδης σε ερωτήματα που θέτω. Από τέτοιες συμπεριφορές παραμένει άσβεστη η ελπίδα.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ ως Δάσκαλο που μου δίνεται την δυνατότητα μέσα από τις δημοσιεύσεις σας να μαθαίνω. Ειλικρινά σας ευχαριστώ!

Αγαπητέ Κρηθέα, κι εγώ σ' ευχαριστώ για όσα προσφέρεις σ' αυτήν τη φιλόξενη ιστοσελίδα , για την ηθική και το χαρακτήρα των κειμένων σου. Σου εύχομαι να κρατήσεις αυτή τη δύναμη και να συνεχίσεις.

Σ' ευχαριστώ γιατι με χαρακτηρίζεις δάσκαλο. Με τιμά, και μου δίνει δύναμη να κρατώ την αντίληψη πως ετούτη η πατρίδα αξίζει να διατηρηθεί.

Θα προσπαθήσω να κρατήσω αυτή την ιδιότητα, γιατί " ο διδάσκων διδάσκεται δυο φορές " Αληθινα, κι εγώ διδάσκομαι από όλους σας.

Σ' ευχαριστώ

Διονύσης Κουνάδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον έχω βαρεθεί να ακούω για δέντρα, Παρθενώνες, φώτα, Πολιτισμό και όλα αυτά τα συναφή. Τα γνωρίζω, τα αναγνωρίζω, τα σέβομαι αλλά προσπαθώ και να τα τιμώ και όχι να τα επικαλούμαι όποτε θέλω να αποδείξω ότι είμαι κάποιος.

Είμαστε στο 2005. Η απάντηση, μόνη ίσως είναι η τεχνολογία. Περιμένω μάταια ίσως την στιγμή που όλα θα γίνονται μέσω internet, και να μην χρειάζεται να αποδεικνύω σε κανέναν ότι έχω δίκιο για να κάνω την δουλειά μου.

Είναι πολλά αυτά που ζητώ?

Θα συμφωνήσω μαζί σου συνάδελφε και λίγα ζητάς!

Θα διαφωνήσω μόνο στο ότι έχεις "βαρεθεί" δεν το πιστεύω απλά σου βγαίνει από

αντίδραση γιατί αυτό που αντικρίζεις σήμερα είναι όντως απογοητευτικό σε σχέση

μ'αυτό που θα ήθελες να βλέπεις στη χώρα μας, έχοντας μάλιστα ως κληρονομιά αυτά τα διαχρονικά φώτα του πολιτισμού μας που ευτυχώς (ως υπεραξία) εξακολουθούν σε μεγάλο βαθμό να προσφέρουν.

Ας τα τιμούμε (συμφωνώ μαζί σου) και αλίμονό μας αν τα επικαλούμαστε όποτε θέλουμε για να αποδείξουμε ότι είμαστε κάποιοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΚΑΙΡΑΤΟΣ
Θα συμφωνήσω μαζί σου συνάδελφε και λίγα ζητάς!

Θα διαφωνήσω μόνο στο ότι έχεις "βαρεθεί" δεν το πιστεύω απλά σου βγαίνει από

αντίδραση γιατί αυτό που αντικρίζεις σήμερα είναι όντως απογοητευτικό σε σχέση

μ'αυτό που θα ήθελες να βλέπεις στη χώρα μας, έχοντας μάλιστα ως κληρονομιά αυτά τα διαχρονικά φώτα του πολιτισμού μας που ευτυχώς (ως υπεραξία) εξακολουθούν σε μεγάλο βαθμό να προσφέρουν.

Ας τα τιμούμε (συμφωνώ μαζί σου) και αλίμονό μας αν τα επικαλούμαστε όποτε θέλουμε για να αποδείξουμε ότι είμαστε κάποιοι!

ΒΡΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ ΤΟΝ ΚΡΗΘΕΑ!!!!!!!! ΧΑΘΗΚΕΣ. Με τον ανθρωπο στον οποίο απαντας , λέτε τα ίδια με καρμπόν. Και εσυ εμεσα λες τη λέξη <<βαρεθεί>>. Ετσι που τα λέει ομως ο φιλος πρεπει να λέγονται για να τα νιώθουμε. Κατάλαβες φιλε Κρηθέα; ΟΧΙ, λεω εγω εκ μέρους σου. Γιατί εσυ θέλεις να το παιζεις λεκτικά το πράγμα. Ο φιλος ομως οπως και εγω δεν το παιζουμε. Αν διαβάσει καποιος αυτα που γραφω, θα νομίζει οτι σου επιτίθεμαι. Απλά ειναι μια φιλική απόπειρα δολοφονίας με συμπάθεια. Τώρα ειναι που τρελάθηκε Κρηθέα οποιος διάβασε το κειμενο. Γελάς ε; καλά κάνεις, αφου κατάλαβες με τι πνευμα γράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΡΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ ΤΟΝ ΚΡΗΘΕΑ!!!!!!!!  ΧΑΘΗΚΕΣ. Με τον ανθρωπο στον οποίο απαντας , λέτε τα ίδια με καρμπόν. Και εσυ εμεσα λες τη λέξη <<βαρεθεί>>. Ετσι που τα λέει ομως ο φιλος πρεπει να λέγονται για να τα νιώθουμε. Κατάλαβες φιλε Κρηθέα; ΟΧΙ, λεω εγω εκ μέρους σου. Γιατί εσυ θέλεις να το παιζεις λεκτικά το πράγμα. Ο φιλος ομως οπως και εγω δεν το παιζουμε. Αν διαβάσει καποιος αυτα που γραφω, θα νομίζει οτι σου επιτίθεμαι. Απλά ειναι μια φιλική απόπειρα δολοφονίας με συμπάθεια. Τώρα ειναι που τρελάθηκε Κρηθέα οποιος διάβασε το κειμενο. Γελάς ε;  καλά κάνεις, αφου κατάλαβες με τι πνευμα γράφω.

Αγαπητέ (είδες που έφυγε το φίλε) kairatos πως να σου απαντήσω από τον τάφο που μ’έστειλες.

Ασκητική και Καζαντζάκης είναι ότι πρέπει για την περίσταση, και επειδή κατάλαβα…

«Ας έρθουν άλλοι σβώλοι από χώμα να συνεχίσουν τον αγώνα» εγώ απέτυχα!

Εχετε γειά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συμπέρασμα το οποίο έχω καταλήξει είναι ότι αντίκλητος-εκπρόσωπος απαιτείται όταν κάτοικος εξωτερικού διαμένει μόνιμα στο εξωτερικό και αποκτά εισοδήματα στην Ελλάδα.

Ο αντίκλητος λοιπόν είναι υπεύθυνος για την φορολογική δήλωση του υποχρέου.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει εισόδημα και ο μόνος λόγος υποβολής δήλωσης είναι το Ε9 λόγω ακινήτου, και εφόσον είναι ο ίδιος παρών και υποβάλλει την δήλωση του αφού πάρει ΑΦΜ, δεν υπάρχει λόγος ορισμού αντικλήτου.

Ακόμη στοιχειοθετώ νομολογιακά την "υπεράσπιση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συμπέρασμα το οποίο έχω καταλήξει είναι ότι αντίκλητος-εκπρόσωπος απαιτείται όταν κάτοικος εξωτερικού διαμένει μόνιμα στο εξωτερικό και αποκτά εισοδήματα στην Ελλάδα.

Ο αντίκλητος λοιπόν είναι υπεύθυνος για την φορολογική δήλωση του υποχρέου.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει εισόδημα και ο μόνος λόγος υποβολής δήλωσης είναι το Ε9 λόγω ακινήτου, και εφόσον είναι ο ίδιος παρών και υποβάλλει την δήλωση του αφού πάρει ΑΦΜ, δεν υπάρχει λόγος ορισμού αντικλήτου.

Ακόμη στοιχειοθετώ νομολογιακά την "υπεράσπιση"

Καλό το ψάξιμο IDO. Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία που μου δημιουργήθηκε απο τα παραπάνω ειπωθέντα...

Την τελευταία δεκαετία οι ΔΟΥ απέκτησαν προσωπικό αξιόλογο με υψηλό επίπεδο γνώσεων.

Αυτοί οι νεοι εφοριακοί υπάλληλοι, πέρα απο τις Οικονομικές και Νομικές γνώσεις τους και ξένες γλώσσες γνωρίζουν καλά και τεχνολογία.

Γιατί λοιπόν τους βάζουν να κάνουν βοηθητικές εργασίες στο τμημα εσόδων ή στο δικαστικό; Να κόβουν διπλότυπα και να συμπληρώνουν καταστάσεις αντί να τους αξιοποιήσουν στο τμημα πληροφοριών - εξυπηρέτησης πολιτών ή στα τμηματα που έχουν επικοινωνία με taxis;

Δεν είναι καθόλου πρέπον το θέαμα που συνήθως παρουσιάζεται σε ΔΟΥ όπου καποιος μπερδεμένος αλλοδαπός ρωτά τον προιστάμενο τμηματος στα Αγγλικά, αυτός δεν απαντά , παύση....αμηχανία... μεχρις ότου απο ένα διπλανό γκισέ μια κοπελλίτσα ευγενικά προσφέρεται να μεταφράσει σε άψογα Αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία που μου δημιουργήθηκε απο τα παραπάνω ειπωθέντα...

Την τελευταία δεκαετία οι ΔΟΥ απέκτησαν προσωπικό αξιόλογο με υψηλό επίπεδο γνώσεων.

Αυτοί οι νεοι εφοριακοί υπάλληλοι, πέρα απο τις Οικονομικές και Νομικές γνώσεις τους και ξένες γλώσσες γνωρίζουν καλά και τεχνολογία.

Γιατί λοιπόν τους βάζουν να κάνουν βοηθητικές εργασίες στο τμημα εσόδων ή στο δικαστικό; Να κόβουν διπλότυπα και να συμπληρώνουν καταστάσεις αντί να τους αξιοποιήσουν στο τμημα πληροφοριών - εξυπηρέτησης πολιτών ή στα τμηματα που έχουν επικοινωνία με taxis;

Δεν είναι καθόλου πρέπον το θέαμα που συνήθως παρουσιάζεται σε ΔΟΥ όπου καποιος μπερδεμένος αλλοδαπός ρωτά τον προιστάμενο τμηματος στα Αγγλικά, αυτός δεν απαντά , παύση....αμηχανία... μεχρις ότου απο ένα διπλανό γκισέ μια κοπελλίτσα ευγενικά προσφέρεται να μεταφράσει σε άψογα Αγγλικά.

Φαινεται οτι και στις ΔΟΥ επικρατει η λογικη του στρατου οτι ο νεος πρεπει να κανει την αγκαρεια και οι παλιοι εχουν τα προνομια. Προφανως τους ειναι δυσκολο να κανουν managment στο προσωπικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην αναφέρω ξανα την γνώμη μου περί αντιλήψεων δημοσίου.

Το χειρότερο απ'όλα είναι ότι μέχρι να συνταξιοδοτηθούν τα "βαρίδια" που έχουν ξεπεραστεί, το σύστημα θα έχει αφομιώσει και όλους τους υπόλοιπους νεότερους που προσλήφθηκαν με τις καλύτερες προϋποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...
επισκέπτη ΕΛΠΙΣ

Καλημέρα! θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου που να γνωρίζει..Σε περίπτωση που κάποιος αλλοδαπός κάτοικος εξωτερικού χωρίς εισόδημα στην Ελλάδα.

1.Τι χρείαζεται να καταθέσει στο πόθεν έσχες του χρόνου,αν αγοράσει ένα αγροτεμάχιο εδώ;

2.Μπορεί να πληρώσει με επιταγή από το εξωτερικό ή να μεταφέρει στο λογαριασμό του πωλητή απευθείας το ποσό με την υπογραφή του συμβολαίου;

3.Πρέπει να έχει απόδειξη συναλλάγματος για αντικειμενικη αξία μόνο ή και για τα έξοδα σθμβολαιογράφου κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...