Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΡΓΟΠΟΡΗΜΕΝΗ ΕΝΤΟΛΗ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΦΠΑ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ ΜΑΡΤΙΟΥ ΜΕ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΣΤΟ TAXIS ΣΤΙΣ 4/4/2005.

ΑΠΟ ΑΜΕΛΕΙΑ Η ΕΝΤΟΛΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΟΘΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ 27/4/2005.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ ΜΑΡΤΙΟΥ ΜΕ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΣΤΟ TAXIS ΣΤΙΣ 4/4/2005.

ΑΠΟ ΑΜΕΛΕΙΑ Η ΕΝΤΟΛΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΟΘΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ 27/4/2005.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ???????

ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα σε στεναχωρήσω αλλά η εντολή σου-πληρωμή δεν θα πραγματοποιηθεί.Η προθεσμία λήξης είναι μέχρι τις 16:00 στις 26 Απριλίου.Οπότε κάνεις ανάληψη το ποσό και πληρώνεις το ΦΠΑ (με την προσαύξηση) στη ΔΟΥ.

Κι εγώ στη αρχή την είχα "πατήσει" με μία εντολή πληρωμής.

Αν μου επιτρέπεις μία συμβουλή:Τις εντολές πληρωμής να τις κάνεις ΠΟΛΥ πριν την 26η του μήνα.Ετσι κι αλλιώς η εντολή πάλι θα πραγματοποιηθεί την 26η του μήνα και τα χρήματα μπορείς να τα καταθέτεις την τελευταία ημέρα (26η)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Θα σε στεναχωρήσω αλλά η εντολή σου-πληρωμή δεν θα πραγματοποιηθεί.Η προθεσμία λήξης είναι μέχρι τις 16:00 στις 26 Απριλίου.Οπότε κάνεις ανάληψη το ποσό και πληρώνεις το ΦΠΑ (με την προσαύξηση) στη ΔΟΥ.

Κι εγώ στη αρχή την είχα "πατήσει" με μία εντολή πληρωμής.

Αν μου επιτρέπεις μία συμβουλή:Τις εντολές πληρωμής να τις κάνεις ΠΟΛΥ πριν την 26η του μήνα.Ετσι κι αλλιώς η εντολή πάλι θα πραγματοποιηθεί την 26η του μήνα και τα χρήματα μπορείς να τα καταθέτεις την τελευταία ημέρα (26η)

Υπάρχουν και τράπεζες που καταχωρούν εντολές πληρωμής μέχρι τις 10.00μμ στις 26 του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Θα σε στεναχωρήσω αλλά η εντολή σου-πληρωμή δεν θα πραγματοποιηθεί.Η προθεσμία λήξης είναι μέχρι τις 16:00 στις 26 Απριλίου.Οπότε κάνεις ανάληψη το ποσό και πληρώνεις το ΦΠΑ (με την προσαύξηση) στη ΔΟΥ.

Κι εγώ στη αρχή την είχα "πατήσει" με μία εντολή πληρωμής.

Αν μου επιτρέπεις μία συμβουλή:Τις εντολές πληρωμής να τις κάνεις ΠΟΛΥ πριν την 26η του μήνα.Ετσι κι αλλιώς η εντολή πάλι θα πραγματοποιηθεί την 26η του μήνα και τα χρήματα μπορείς να τα καταθέτεις την τελευταία ημέρα (26η)

ΜΠΟΡΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΝΤΟΛΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΜΠΟΡΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΝΤΟΛΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ????

η εντολη που θα δωσεις π.χ. στις 10 θα ειναι για τις 26.Οποτε τοτε στις 26 πρεπει να υπαρχουν τα χρηματα στον λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
δείτε και το παρακάτω:

http://www.taxheaven.gr/show.php?id=2746&p...6.txt&mode=html

ΜΟΝΙΖΩ ΟΤΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΟΛ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ ΕΔΩΣΑ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΤΙΣ 27/4/2005.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
η εντολη που θα δωσεις π.χ. στις 10 θα ειναι για τις 26.Οποτε τοτε στις 26 πρεπει να υπαρχουν τα χρηματα στον λογαριασμο.

Προσοχή υπάρχουν τράπεζες πχ.Eurobank, που αν παράδειγμα δώσεις εντολή την 10η για πληρωμή την 26η του μήνα θα πρέπει να υπάρχουν τα χρήματα από την προηγούμενη στο λογαριασμό.

Αν τώρα η εντολή δεν έγινε την σωστή ημέρα και κατά περίπτωση την σωστή ώρα δυστυχώς πρέπει να πάς εφορία και να πληρώσεις προσαύξηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ. 1111/27.10.04 Έκταση εφαρμογής της ΑΥΟΟ ΠΟΛ. 1003/04, σχετικά με τις περιοδικές δηλώσεις Φ.Π.Α. που υποβάλλονται ηλεκτρονικά μέσω του συστήματος TAXISnet. (Αρ. Πρ.1086725/5479/1001/Α0014)

................................................................................

.............................

α) Όταν από λανθασμένο χειρισμό του υπαλλήλου της μεσολαβούσας τράπεζας, πληκτρολογήθηκε λάθος ο Α.Φ.Μ. του υπόχρεου και δεν αποδόθηκε ο Φ.Π.Α., ενώ συντρέχουν και οι τρείς προϋποθέσεις που ορίζονται στην Α.Υ.Ο.Ο.

β) Όταν από λανθασμένο χειρισμό του υποκείμενου ή του λογιστή του, αναγράφηκε λάθος ο ΑΦΜ στην περιοδική δήλωση ή στην εντολή πληρωμής προς την μεσολαβούσα τράπεζα, με αποτέλεσμα να απορριφθεί η περιοδική δήλωση, αλλά τόσο η δήλωση όσο και η εντολή έχουν δοθεί εμπρόθεσμα και υπάρχει το ακριβές υπόλοιπο στο λογαριασμό του υπόχρεου.

γ) Όταν από λάθος διαβίβαση της εντολής πληρωμής προς την τράπεζα, ενώ είχε υποβληθεί η περιοδική δήλωση εμπρόθεσμα και υπήρχε το ακριβές υπόλοιπο στο λογαριασμό, δεν καταβλήθηκε ο οφειλόμενος Φ.Π.Α.

..............................................................................

Μήπως με την συνεργασία της Τράπεζας μπορείς να επικαλεσθείς κάποια από τις παραπάνω περιπτώσεις ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ, ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ ΜΑΡΤΙΟΥ ΜΕ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΣΤΟ TAXIS ΣΤΙΣ 4/4/2005.

ΑΠΟ ΑΜΕΛΕΙΑ Η ΕΝΤΟΛΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΟΘΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ 27/4/2005.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ???????

η εντολη στην τραπεζα ειχε δωθει πριν ή στις 27?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΜΟΝΙΖΩ ΟΤΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΟΛ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ ΕΔΩΣΑ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΤΙΣ 27/4/2005.

Αν ο Λογαριασμός σου είχε λεφτά στις 26/4, δεν πειράζει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ, ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Στο παρελθόν τέτοια βεβαίωση από alpha bank με χρεώσανε 15 Ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στο παρελθόν τέτοια βεβαίωση από alpha bank με χρεώσανε 15 Ευρώ

Αν ο ΦΠΑ είναι πάνω από χίλια ευρώ...........συμφέρει.

Πάρε ένα εξτρέ που είναι τζάμπα, και παρακάλεσε το διευθυντή να του βάλει μια σφραγίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αν ο ΦΠΑ είναι πάνω από χίλια ευρώ...........συμφέρει.

Πάρε ένα εξτρέ που είναι τζάμπα, και παρακάλεσε το διευθυντή να του βάλει μια σφραγίδα.

ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ € 150,00. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΒΑΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη MANOOS

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΣΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΦΠΑ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΕΦΟΡΙΑ ΜE ΤΑ ΕΞΗΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

1.ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΣΤΙΣ 26/4/2005

2.ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ TAXIS ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΙΡΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διάβασα όλα τα παραπάνω. Αλλά …. Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί κάπου τα έχω κάνει θάλασσα …..

1. Το ποσό είχε κατατεθεί στο Λογ/σμό μου είμαι ο Λογιστής της επιχείρησης και θα έκανα την πληρωμή του ΦΠΑ όπως κάθε μήνα, στον λογαριασμό φαίνεται καθαρά και το όνομα του πελάτη μου καταθέτη με το ποσό.

2. Η δήλωση έχει υποβληθεί κανονικά εμπρόθεσμα μέσω taxisnet

3. Λόγω βλακείας (λάθος πληκτρολόγηση του ΑΦΜ δύο φορές !!!) άργησα να κάνω την πληρωμή κατά 5-10 λεπτά με αποτέλεσμα η Alpha Bank να μην την δέχεται.

Ποια είναι η γνώμη σας ????

Εμπίπτει την ΠΟΛ 1111/27-10-2004 ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω κ εγω το ιδιο σχεδόν πρόβλημα, σαν λογιστης εβαλα στισ 26/10 καποια χρηματα για την πληρωμη ΦΠΑ των πελατων μου, αλλα ο υπαλληλος εβαλε valeur με αποτελεσμα καποια ΦΠΑ (3) να μην πληρωθουν ενω ειχε και επαρκες υπολοιπο στο λογ/μο μου (αλλα οχι διαθεσιμο) και ολα τα αλλα ηταν εμπροθεσμα συμφωνα με την 1003/2004 σε μια εφορια στην ΠΑΤΡΑ μου πηραν την δηλωση εμπροθεσμη στην αλλη οχι..... με δικαιολογια οτι ο λογ/μοσ δεν ηταν του υποχρεου (του πελατη μου) αλλα στον δικο μου, παρολο που στην εντολη που τους πηγα αναφερει το ΑΦΜ του πελατη μου και το ποσο κλπ κλπ οπως και βεβαίωση της τραπεζας οτι υπηρχε υπόλοιπο στο λογ/μο μου..... σε τηλ/κη επικοινωνια που ειχα με τον κ ...... ταδε στο ΥΠ. Οικονομικών που ηταν αυτος που ειχε συνταξει και την ΠΟΛ 1003/2004 μου ειπε οτι ειναι

ΘΕΜΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ !!!!!!!!!!!!! να την κανει δεκτη σαν εμπροθεσμη η οχι .......... γκρρρρρρρρρρρρρρ γκρρρρρρ

εχει τυχει σε κανενα συναδελφο κατι παρομιο??? και τι εκανε??? δεν ξερω αν η ΠΟΛ 1111 μπορει να με βοηθησει, αλλα νομίζω οτι το συνηθες είναι να πληρωνονται ολα αυτά από λογ/μο του ογιστη ετσι δεν ειναι???

κανενας συναδελφος μπορει να πει την γνώμη του???

ευχαριστώ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα χρήματα υπηρχαν μεσα, δεν ειναι εκει το θεμα μας, το θεμα μου ειναι αν στεκει η λογικη του εφοριακου που δεν του κανει το χαρτι που εχω απο την τραπεζα, διαφωνει στο οτι ο λογ/μος ειναι στο ονομα μου και οχι στου υποχρεου.... οσο για τα χρηματα δεν ηταν η πρωτη φορα που τα εωαλα στην τραπεζα στις 26 του μηνα, απλα μπηκε valeur απο λαθος.... και στις 26 να μπουν δεν υπαρχει θεμα

εσεις, σαν συναδελφοι δεν εχετε ενα δικο σας λογ/μο στη τραπεζα και καταθετετε τα χρηματα εκει για να πληρωθει το ΦΠΑ πχ του πελατη σας??? εγω αυτό κανω και δεν νομιζω να ανακαλυψα την Αμερικη... και μεσω e-banking χειριζομαι τισ εντολεσ κλπ κλπ

Κανω καπου λαθος????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
τα χρήματα υπηρχαν μεσα, δεν ειναι εκει το θεμα μας, το θεμα μου ειναι αν στεκει η λογικη του εφοριακου που δεν του κανει το χαρτι που εχω απο την τραπεζα, διαφωνει στο οτι ο λογ/μος ειναι στο ονομα μου και οχι στου υποχρεου.... οσο για τα χρηματα δεν ηταν η πρωτη φορα που τα εωαλα στην τραπεζα στις 26 του μηνα, απλα μπηκε valeur απο λαθος.... και στις 26 να μπουν δεν υπαρχει θεμα

εσεις, σαν συναδελφοι δεν εχετε ενα δικο σας λογ/μο στη τραπεζα και καταθετετε τα χρηματα εκει για να πληρωθει το ΦΠΑ πχ του πελατη σας??? εγω αυτό κανω και δεν νομιζω να ανακαλυψα την Αμερικη... και μεσω e-banking χειριζομαι τισ εντολεσ κλπ κλπ

Κανω καπου λαθος????

τουλαχιστον συναδελφε στην πειραιως γίνεται αυτό που αναφέρω.

όσον αφορα για τον λογαριασμό ,ναι, και εγς εχω δικό μου λογαριασμό και πληρώνω το ΦΠΑ του πελάτη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ουσιαστικα η ΠΟΛ 1003 και η ΠΟΛ 1111 δεν εχουν και μεγαλο ευρος εφαρμογής, ετσι δεν ειναι??? Αυτο είπα και χθες που μιλησα με το υπουργειο με τον κ. Δεδεμάδη και μου ειπε χαρακτηριστικα, οτι εχουν "ξεχειλώσει" την ΠΟΛ 1003 οσο πιο πολυ μπορουσαν.......... τι να πω....ειναι παραλογο να θελουν τον λογ/μο του υποχρεου να εχει χρηματα την ημερα πληρωμησ του ΦΠΑ..... δηλ δεν μπορει να πληρωνεται μεσω λογ/μου του λογιστη..... εχει κανεις καμια εμπειρια απο ιδια περιπτωση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το να ζητάει ο λογαριασμός να είναι του υπόχρεου και όχι του λογιστή είναι παράλογο και δεν αναφέρεται πουθενά.Σημασία έχει να έχει επαρκές υπόλοιπο ο (οποιοσδήποτε) λογαριασμός από τον οποίο δίνεται η εντολή.

Προσωπικά κι εγώ από το δικό μου λογαριασμό πληρώνονται όλα τα ΦΠΑ-ΙΚΑ και τα χρήματα τα καταθέτω (αφού τα εισπράτω και τελευταία ημέρα!!) σχεδόν πάντα την τελευταία ημέρα (26 για ΦΠΑ, 30-31 για ΙΚΑ), στη ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ.Δεν έχει δημιουργηθεί ποτέ πρόβλημα.

Το γεγονός βέβαια ότι έβαλε valeur ο υπάλληλος είναι λάθος της τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...